Vyšší nezaměstnanost než ve 30. letech. Dobré volby neexistují, bojí se expert

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump a jeho tým čelí bolestivému dilematu, konstatuje bezpečnostní analytik Peter Bergen. Profesor z Arizonské státní univerzity v komentáři pro server CNN vysvětluje, že pokud americká administrativa přijme drakonická opatření potřebná k zastavení pandemie koronaviru, ekonomika Spojených států spadne nejen do recese, ale rovnou do deprese.

Mezi dvěma cestami

Naopak, pokud Trumpova administrativa přijme pouze polovičatá opatření, aby šíření koronaviru zastavila, mohlo by dojít k nejhorší pandemii v dějinách Spojených států, varuje analytik. Dodává, že prezident a jeho tým zatím v souladu se svou podstatou zaujali pozici někde uprostřed mezi uvedenými dvěma cestami.

Proto profesor očekává, že ve Spojených státech vypukne jak ničivá pandemie, tak hluboká ekonomická recese. Poukazuje, že cenu za umožnění nekontrolovaného šíření koronaviru střízlivě nastínila detailní studie, kterou minulý týden zveřejnili vědci z londýnské Imperial College.  

Ti zjistili, že ve Spojených státech by na covid-19 mohlo zemřít až 2,2 milionu lidí, pokud se nemoc bude zcela nekontrolovaně šířit, připomíná Bergen. Pro srovnání uvádí, že na španělskou chřipku v roce 1918 zemřelo "jen" 675 tisíc Američanů.

"Pochopitelně, je zde mnoho zmírňujících opatření, které nyní platí ve Spojených státech, takže ten nejhorší scénář milionů mrtvých se velmi pravděpodobně nenaplní," píše odborník. Konstatuje, že ve skutečnosti obdrželo 80 milionů Američanů příkaz držet se doma a stejný pokyn v následujících dnech dostane dalších 50 milionů jejich spoluobčanů.

To ovšem znamená, že na 200 milionů dalších obyvatel Spojených států se bude i nadále vztahovat svoboda pohybu, zdůrazňuje analytik. Obává se, že toto číslo naznačuje, že je velmi pravděpodobné další šíření vysoce nakažlivého koronaviru v USA.

Volba mezi špatným a ještě horším

Právě v tom spočítá podle Bergena hlavní zádrhel. "Pokud by Trumpova administrativa skutečně na mnoho týdnů uzavřela celou zemi, aby virus potlačila, výsledná (ekonomická) deprese může konkurovat Velké depresi (z 30. let)," upozorňuje expert.

Představitel americké centrální banky FED James Bullard již ostatně odhaduje, že míra nezaměstnanosti v USA se ve druhém čtvrtletí může vyšplhat na 30 %, připomíná profesor. Dodává, že během Velké deprese byla nejvyšší nezaměstnanost okolo 25 %.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Donald Trump dosud opakoval, že neplánuje vyhlásit federální zákaz vycházení, poukazuje odborník. Soudí, že jde možná o to nejlepší, co prezident může nyní říkat, s ohledem na volbu mezi špatným a ještě horším, které čelí.

Bergen zároveň odkazuje na experta na infekční nemoci Michaela Osterholma z Minnesotské univerzity, který v komentáři pro server Washington Post nastínil přístup, který se pokusí vyvážit boj s nemocí a potřebu kompletně nezničit ekonomický život.

Navržený postup, jak profesor objasňuje, spočívá v tom, že lidé, u kterých je malé riziko vážného průběhu nemoci, budou nadále pracovat, zajišťovat obchod, udržovat výrobu a "řídit" společnost, zatímco vysoce ohroženým jedincům bude doporučeno chránit se fyzickou izolací, přičemž by mělo dojít i k velmi agresivnímu posílení kapacit amerického zdravotního systému.

"I vzdálené dosažení této rovnováhy je pochopitelně velmi ošemetné, ale přichází s nějakou cestou vpřed, která chápe, že před námi stojí pouze špatné možnosti," píše analytik. Deklaruje, že na tom nic nezmění optimistická prohlášení Trumpa pronesená minulý týden na tiskové konferenci v Bílém domě, kde se prezident pochválil za dobře odvedenou práci.    

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Ekonomika nezaměstnanost / nezaměstnaní Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy