Vyšší nezaměstnanost než ve 30. letech. Dobré volby neexistují, bojí se expert

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump a jeho tým čelí bolestivému dilematu, konstatuje bezpečnostní analytik Peter Bergen. Profesor z Arizonské státní univerzity v komentáři pro server CNN vysvětluje, že pokud americká administrativa přijme drakonická opatření potřebná k zastavení pandemie koronaviru, ekonomika Spojených států spadne nejen do recese, ale rovnou do deprese.

Mezi dvěma cestami

Naopak, pokud Trumpova administrativa přijme pouze polovičatá opatření, aby šíření koronaviru zastavila, mohlo by dojít k nejhorší pandemii v dějinách Spojených států, varuje analytik. Dodává, že prezident a jeho tým zatím v souladu se svou podstatou zaujali pozici někde uprostřed mezi uvedenými dvěma cestami.

Proto profesor očekává, že ve Spojených státech vypukne jak ničivá pandemie, tak hluboká ekonomická recese. Poukazuje, že cenu za umožnění nekontrolovaného šíření koronaviru střízlivě nastínila detailní studie, kterou minulý týden zveřejnili vědci z londýnské Imperial College.  

Ti zjistili, že ve Spojených státech by na covid-19 mohlo zemřít až 2,2 milionu lidí, pokud se nemoc bude zcela nekontrolovaně šířit, připomíná Bergen. Pro srovnání uvádí, že na španělskou chřipku v roce 1918 zemřelo "jen" 675 tisíc Američanů.

"Pochopitelně, je zde mnoho zmírňujících opatření, které nyní platí ve Spojených státech, takže ten nejhorší scénář milionů mrtvých se velmi pravděpodobně nenaplní," píše odborník. Konstatuje, že ve skutečnosti obdrželo 80 milionů Američanů příkaz držet se doma a stejný pokyn v následujících dnech dostane dalších 50 milionů jejich spoluobčanů.

To ovšem znamená, že na 200 milionů dalších obyvatel Spojených států se bude i nadále vztahovat svoboda pohybu, zdůrazňuje analytik. Obává se, že toto číslo naznačuje, že je velmi pravděpodobné další šíření vysoce nakažlivého koronaviru v USA.

Volba mezi špatným a ještě horším

Právě v tom spočítá podle Bergena hlavní zádrhel. "Pokud by Trumpova administrativa skutečně na mnoho týdnů uzavřela celou zemi, aby virus potlačila, výsledná (ekonomická) deprese může konkurovat Velké depresi (z 30. let)," upozorňuje expert.

Představitel americké centrální banky FED James Bullard již ostatně odhaduje, že míra nezaměstnanosti v USA se ve druhém čtvrtletí může vyšplhat na 30 %, připomíná profesor. Dodává, že během Velké deprese byla nejvyšší nezaměstnanost okolo 25 %.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Donald Trump dosud opakoval, že neplánuje vyhlásit federální zákaz vycházení, poukazuje odborník. Soudí, že jde možná o to nejlepší, co prezident může nyní říkat, s ohledem na volbu mezi špatným a ještě horším, které čelí.

Bergen zároveň odkazuje na experta na infekční nemoci Michaela Osterholma z Minnesotské univerzity, který v komentáři pro server Washington Post nastínil přístup, který se pokusí vyvážit boj s nemocí a potřebu kompletně nezničit ekonomický život.

Navržený postup, jak profesor objasňuje, spočívá v tom, že lidé, u kterých je malé riziko vážného průběhu nemoci, budou nadále pracovat, zajišťovat obchod, udržovat výrobu a "řídit" společnost, zatímco vysoce ohroženým jedincům bude doporučeno chránit se fyzickou izolací, přičemž by mělo dojít i k velmi agresivnímu posílení kapacit amerického zdravotního systému.

"I vzdálené dosažení této rovnováhy je pochopitelně velmi ošemetné, ale přichází s nějakou cestou vpřed, která chápe, že před námi stojí pouze špatné možnosti," píše analytik. Deklaruje, že na tom nic nezmění optimistická prohlášení Trumpa pronesená minulý týden na tiskové konferenci v Bílém domě, kde se prezident pochválil za dobře odvedenou práci.    

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Ekonomika nezaměstnanost / nezaměstnaní Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

Putin zvítězil, volilo ho přes 87 procent lidí, ukazuje první průzkum

Ruský prezident Vladimir Putin podle průzkumů zveřejněných po uzavření volebních místností suverénně obhájil mandát. Volit ho mělo více než 87 procent lidí, kteří odevzdali hlas. Účast u voleb hlavy státu v neděli překročila 65 procent. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy