Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo vědce

NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje předchozí zjištění, že antimalarikum hydroxychlorochin ani chlorochin samotný nebrání viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, replikovat se v plicních buňkách. V komentáři pro server The Conversation situaci rozebrala profesorka Katherine Seley-Radtkeová, biochemička z Marylandské univerzity.

Velká myšlenka

Většina lidí si vybavuje, že hydroxychlorochin se stal předmětem klinických testů, především poté, co americký prezident Donald Trump o látce hovořil jako o "zlomu ve hře", připomíná odbornice. Dodává, že Trump zjevně své tvrzení opřel o směšné příběhy a několik velmi omezených studií, které naznačovaly, že hydroxychlorochin může pomoci pacientům s covidem-19 zotavit se.

Mnozí vědci, včetně autorky komentáře, zpochybňovali relevanci takových tvrzení, navíc odborná komunita později odmítla jednu ze zmíněných studií, což učinil i editor odborného časopisu, kde byla publikována.

Přestože účinnost hydroxychlorochinu byla nejasná, americký úřad pro kontrolu léčiv zpočátku povoloval jeho podání v naléhavých případech, nastiňuje Seley-Radtkeová. Zdůrazňuje, že brzy toto rozhodnutí revidoval, a to na základě přívalu zpráv o úmrtí vyvolaných srdečními arytmiemi, které látka způsobuje.

"Tato zpráva vedla k zastavení mnoha klinických testů," uvádí profesorka. Dodává, že část vědců hydroxychlorochin ale nadále zkoumala v naději, že neleznou lék na smrtící virus.

Způsob práce

Poslední studie zpracovaná německými vědci, kteří testovali hydroxychlorochin na souboru různých typů buněk, zjistila, že lék nebrání koronaviru v infikování lidí, konstatuje biochemička. Deklaruje, že studie jasně prokázala, že hydroxychlorochin sice brání chrání před koronavirem ledvinové buňky kočkodanů, rozhodně však neinhibuje virus v lidských plicních buňkách, které jsou primárním místem nákazy virem SARS-CoV-2.

Virus může podle expertky vstoupit do buňky dvěma způsoby: buď se naváže na protein při receptorech ACE2 a vloží svůj genetický materiál do buňky, nebo je absorbován součástí buňky nazývanou endozom.

V závislosti na typu buňky, potřebuje virus k její úspěšné infikaci enzym - v případě ledvinových buněk jde o katepsin L, v případě těch plicních o TMPRSS2, vysvětluje odbornice. Dodává, že katepsin L ke své funkci, a tedy i infikaci buňky virem, vyžaduje kyselé prostředí, což o TMPRSS2 neplatí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V ledvinových buňkách kočkodanů hydroxychlorochin i chlorochin snižují kyselost, čímž blokují katepsin L a brání viru napadnout buňku, poukazuje vědkyně. Zdůrazňuje, že v lidských plicních buňkách, kde je velmi málo katepsinu L, využívá virus enzym TMPRSS2, ale jelikož ten není ovlivňován kyselostí, uvedené látky nemohou zabránit viru SARS-CoV-2 napadnout plíce ani jeho replikaci.

"To je důležité z mnoha důvodů," pokračuje Seley-Radtkeová. Podotýká, že na zkoumání léku - jehož účinnost na koronavirus mnoho vědců od počátku zpochybňovalo - bylo vynaloženo mnoho času a peněz. Studie, které hydroxychlorochinu zpočátku přičítaly antivirové účinky, nebyly provedeny na buňkách plicního epitelu, tudíž nebyly relevantní pro výzkum působení viru SARS-CoV-2 na lidi, doplňuje odbornice.

Co dál?

V případě, kdy vědci vyvíjejí nové léčivo nebo se pokoušejí využít již dostupný lék k jiným účelům, jako v případě hydroxychlorochinu, je klíčové, aby si pořádně promysleli, jak svou studii provedou, vyzdvihuje profesorka.

"Ve zkratce, ti z nás, kteří se podílejí na vývoji antivirových léků, by si měli vzít ponaučení z této studie," nabádá biochemička. Konstatuje, že je důležité soustředit se nejen na látku, která přímo zastaví replikaci viru, ale také na to, jak se virus chová v primárním místě, které napadá.

Související

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 11 minutami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 2 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

Na poslední rozloučení s Josefem Lauferem dorazili Soukup či Troška

Rodinní příslušníci a přátele se ve čtvrtek před polednem rozloučili s populárním hercem a zpěvákem Josefem Lauferem, který zemřel o uplynulém víkendu. Bylo mu 84 let. Laufer strávil poslední čtyři roky života v kómatu na nemocničním lůžku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy