Austrálie zavřela pláž Bondi, lidé nedodržovali nařízení ohledně koronaviru

Policie v Sydney dnes uzavřela slavnou pláž Bondi poté, co davy na ní překročily počet lidí, kteří se podle australských nařízení mohou na veřejnosti sejít.

Úřady zakázaly shromažďování více než 500 osob ve snaze dostat pod kontrolu šíření koronaviru. Tím se v Austrálii zatím podle ministerstva zdravotnictví nakazilo 874 lidí, ale média už uvedla, že po aktualizaci údajů z několika států přesáhl počet nakažených 1000. Sedm lidí zemřelo, píše agentura Reuters.

Navzdory šířícímu se viru ale Australané i zahraniční turisté proudí na pláže a ignorují rady, aby se raději drželi doma, napsal server BBC News. Na pláži Bondi se v posledních dnech scházely tisíce lidí, které sem přilákalo nezvykle teplé podzimní počasí na jižní polokouli.

Ministr zdravotnictví Greg Hunt řekl, že davy na nejslavnější australské pláži jsou "nepřijatelné". Policejní ministr státu Nový Jižní Wales David Elliott při oznámení o uzavření pláže Bondi varoval, že policie bude postupovat stejně ve všech případech, kdy lidé nebudou dodržovat nařízení. "Není to něco, co bychom dělali pro vlastní zábavu," dodal Elliott na tiskové konferenci, kterou vysílala místní televize. "Jde nám o záchranu životů."

Elliott uvedl, že plavčíci, kteří střeží mnoho pláží ve státě, budou pravidelné počítat přítomné. A pokud bude na kterémkoli místě více než 500 lidí, pláž se zavře a lidé budou muset odejít.

Premiér Scott Morrison v pátek zpřísnil pravidla shromažďování osob ve vnitřních prostorách. Taková místa, jako jsou bary a restaurace, musí dodržet maximální hustotu jednoho člověka na čtyři metry čtvereční. Celkové limity maximálně 100 lidí ve vnitřních prostorách a 500 lidí ve venkovních přitom nechal v platnosti.

Australská reakce na pandemii způsobenou šířením koronaviru je méně striktní než v některých částech Evropy a Severní Ameriky. V zemi například stále zůstávají otevřené školy a pokračuje výuka.

Související

Čtyřicetiletý Joel Cauchi byl identifikován jako útočník v Bondi Junction.

Policie zná pachatele útoku v Sydney. Trpěl duševní poruchou

Australská policie identifikovala čtyřicetiletého muže, trpícího duševní poruchou, jako pachatele sobotního útoku nožem v nákupním centru Westfield Bondi Junction v Sydney, při kterém přišlo o život nejméně šest lidí. Uvedly to světové agentury s odvoláním na australskou policii. 
Sydney

Sydney zasáhly bleskové povodně, obešly se bez obětí

Silný déšť dnes vyvolal v Sydney na východním pobřeží Austrálie bleskové povodně. Před přívaly vody se jeho obyvatelé bránili vršením pytlů s pískem. Úřady před nepřízní počasí varovaly předem, přesto přijaly na 50 žádostí o pomoc s poškozenými střechami nebo vodou v domech, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

Sydney pláž Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy