Bývalá barmská vůdkyně Su Ťij čelí novému obvinění

Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij čelí ze strany barmských úřadů novému obvinění. Viní ji, že porušila zákon o státním tajemství z koloniální éry. To je zatím nejzávažnější vznesené obvinění, tvrdí její právník. Politička a nositelka Nobelovy ceny za mír vypadala dnes před soudem v dobré kondici, není ale jasné, zda má informace o dění v zemi, uvedla agentura Reuters.

SuŤij, Aun Schan, barmská disidentka
doporučujeme

Nové obvinění bylo vzneseno před týdnem, řekl právník v rozhovoru s Reuters. Úřady již dříve obžalovaly Su Ťij z dalších trestných činů jako porušení protiepidemických nařízení či nelegální držení přenosných rádií. Obviněním čelí i další představitelé bývalé vlády a Národní ligy pro demokracii, jejíž je Su Ťij vůdkyní. Další stání u soudu je naplánované na 12. dubna.

Proti armádě a únorovému vojenskému puči se dnes znovu uskutečnily demonstrace. Při nich byly podle médií zabity přinejmenším dvě osoby. Podle opoziční Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) barmské bezpečnostní síly od převratu zabily 538 civilistů.

Junta puč zdůvodňuje údajnými podvody při loňských volbách. Zpochybnila vítězství Národní ligy pro demokracii a zatkla Su Ťij, stejně jako další představitele strany.

Barmská armáda ale nečelí jen tlaku protestů v ulicích. Aktivnější jsou i ozbrojené skupiny povstalců v různých částech země. Armáda kačjinské nezávislosti (KIA), která působí na severu země, dnes údajně při útoku zabila nejméně 20 vojáků a zničila čtyři vojenská vozidla. Barmská armáda ztráty nekomentovala. Po vojenském puči zazněly výzvy ke společné akci demonstrantů a etnických menšin, jejichž ozbrojené oddíly dlouhá léta bojují za větší autonomii na centrální vládě. Podle zmocněnkyně OSN pro Barmu Christine Schranerové Burgenerové hrozí, že se vojákům situace v zemi vymkne kontrole a skončí krveprolitím.

Etnickým menšinám se snaží vyjít vstříc i bývalí členové parlamentu a sesazení zákonodárci z Národní ligy pro demokracii. Ti zvažují obnovu demokracie na federální úrovni, která by zaručovala větší autonomii okrajovým oblastem a menšinám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama