Christchurch si připomíná útok na muslimy, pietu pokazily obavy z koronaviru

Muslimové v novozélandském městě Christchurch si dnes připomínají první výročí od teroristického útoku, při němž australský extremista zavraždil 51 lidí. Masakr se sice stal 15. března, útočník si ale za svůj cíl vybral dvě mešity, kam se věřící sešli k pátečním modlitbám. Šlo o nejhorší útok v dějinách Nového Zélandu, který se těšil pověsti bezpečné a klidné země.

Muslimové
doporučujeme

Před mešitu Al Noor, kde Brenton Tarrant zastřelil 43 lidí, přišli lidé položit květiny, zastavovali se a objímali. "První výročí je dobrou příležitostí, abychom se jako komunita sešli a vzpomínali na tu událost, při níž přišlo o život tolik lidí a mezi nimi i můj bratr," citovala agentura Reuters Ayu al-Umariovou, která k mešitě přišla uctít památku svého bratra Husseina. Tomu bylo 35 let, když se stal jednou z Tarrantových obětí. Lidé přinesli napsané vzkazy "Jsme sice malí, ale jsme silní" nebo "Máme vás rádi".

zdroj: YouTube

Reuters uvádí, že u mešity Al Noor byli policisté, protože minulý týden se objevila informace o nové hrozbě.

V jiné části města se stovky lidí účastnily soukromé modlitby. Účast byla nižší, než se očekávalo, mnoho lidí raději zůstalo doma v obavách z šíření koronaviru. "Rok minul, ale stále máme pocit, jako by se to stalo včera," řekl Abdul Aziz, kterého loni místní média oslavovala jako hrdinu, protože se střelce snažil zastavit.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová dnes na tiskové konferenci uvedla, že země se od loňských útoků zásadně změnila a dodala, že je třeba udělat "mnohem více" pro to, aby se zastavila radikalizace v zemi. Veřejné pietní akce se v neděli konat budou i přes šíření koronaviru, informovala také premiérka.

Proces s Tarrantem měl začít letos v květnu. Jelikož na tu dobu připadá muslimský postní měsíc ramadán, byl začátek soudu odložen na 2. června. Tarrant je obžalován z 51 vražd, 40 pokusů o vraždu a z teroristického útoku. Hrozí mu doživotí. Loni v červnu všechna obvinění odmítl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 14:10 Aktualizováno Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Bangladéš stěhuje Rohingy na nehostinný ostrov, lidskoprávní organizace…

03.12.2020 13:57 Bangladéš dnes začal s kontroverzním přesunem více než tisíce uprchlíků rohingské menšiny na ostrov…

Čína perzekvuje prodemokratické aktivisty, Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

03.12.2020 08:35 V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z…

Japonským slovem roku je "sanmicu", souvisí s koronavirovou epidemií

03.12.2020 08:07 Japonským slovem roku se stal výraz sanmicu, který poukazuje na pravidla, jejichž dodržování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama