Čína připustila možnost, že pustí na své území pozorovatele

Čína podle agentury AFP připustila možnost, že pustí na své území zahraniční pozorovatele, kteří by vyhodnotili situaci v regionu Sin-ťiang. V této autonomní oblasti žije etnická menšina Ujgurů, kterou podle lidskoprávních organizací Čína utlačuje. Není jasné, za jakých podmínek by mohla pozorovatelská mise na území asijského státu působit.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Požadavek na vyslání mezinárodních pozorovatelů do regionu Sin-ťiang vyslovil předseda Evropské rady Charles Michel při pondělním jednání unijních špiček s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Podle Michela Evropská unie nemíní tolerovat potlačování práv menšin v Číně.

"Vždy jsme byli otevření tomu, aby naši zahraniční přátelé, včetně Evropské unie, navštívili Sin-ťiang," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí. V minulosti Čína požadavek na volný vstup do regionu Sin-ťiang odmítala. Ani nyní není jasné, jak by pozorovatelská mise v regionu mohla působit. "Chci zdůraznit, že budeme proti vyšetřování založeném na presumpci viny," uvedl čínský mluvčí.

V pondělí vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová uvedla, že jedná s čínskými úřady o podmínkách její možné návštěvy čínského regionu.

Podle lidskoprávních organizací Čína drží v internačních táborech až 1,8 milionů Ujgurů, kteří jsou většinově muslimského vyznání. Perzekuce tohoto etnika spočívá mimo jiné v rozsáhlé politické indoktrinaci či v nucených pracích, tvrdí dvě desítky organizací v dnes zveřejněném otevřeném dopise. Čínu v něm obviňují ze zločinů proti lidskosti a genocidy, což Peking odmítá.

Témata: Čína | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AFP: Jak se mladý australský student stal terčem hněvu Číny

24.09.2020 07:52 Mladý australský student, který nemá mnoho příznivců na sociálních sítích a nikdy nebyl v Číně, se…

KLDR popravila jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři. Tělo…

24.09.2020 07:24 Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění…

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Čínský prezident vyzval k solidaritě během pandemie covidu-19

22.09.2020 17:48 K solidaritě během pandemie covidu-19 dnes vyzval čínský prezident Si Ťin-pching v předem nahraném…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama