Čína se odmítla omluvit Austrálii za falešný snímek vojáka

Čína se odmítla omluvit Austrálii za falešnou fotografii australského vojáka, který zabíjí nožem afghánské dítě. Počítačově upravený snímek sdílel na twitteru mluvčí čínské diplomacie Čao Li-ťien v reakci na podezření, že příslušníci australských speciálních jednotek v Afghánistánu usmrtili desítky vězňů a civilistů. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

Scott Morrison
doporučujeme

Australský premiér Scott Morrison v pondělí označil tweet mluvčího čínského ministerstva zahraničí za "odporný". Peking přitom vyzval, aby se za sdílení falešné fotografie omluvil.

Čína omluvu odmítla. Podle čínského velvyslanectví v Austrálii se tímto požadavkem Canberra jen snaží "odvést pozornost veřejnosti" od možných válečných zločinů spáchaných v Afghánistánu a svalit na Peking vinu za zhoršení australsko-čínských vztahů v poslední době.

"Austrálie se musí vypořádat se zločiny spáchanými australskými vojáky v Afghánistánu a pohnat viníky k odpovědnosti," napsalo v prohlášení velvyslanectví.

Šéf australských obranných sil Angus Campbell minulý měsíc připustil, že existují věrohodné důkazy o tom, že v letech 2009 až 2013 příslušníci speciálních jednotek v Afghánistánu zabili 39 vězňů a civilistů. V některých případech prý velitelé přiměli vojáky, aby usmrtili bezbranné zajatce, a připsali si tak svou první smrtící ránu. Devatenáct současných a bývalých australských vojáků by kvůli tomu mohlo čelit trestnímu stíhání.

Vztahy mezi Pekingem a Canberrou se letos dostaly na nejhorší úroveň za poslední desítky let. Napětí narostlo poté, co australská vláda vyzvala k mezinárodnímu vyšetření původu nového koronaviru, který se objevil na přelomu roku v čínském městě Wu-chan. Peking od té doby zavedl vůči Austrálii obchodní cla a vykázal z Číny poslední dva korespondenty pracující pro australská média.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wu-chan rok po uzávěře. Život v epicentru pandemie se vrátil k normálu

23.01.2021 09:18 Čínský Wu-chan si dnes připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli…

Tisk: V japonské vládě panuje shoda na nutnosti zrušit olympiádu. Zrušení…

22.01.2021 05:50 Japonská vláda došla v soukromých jednáních k závěru, že kvůli koronaviru bude nutné zrušit…

V Indii zasáhl požár továrnu největšího světového výrobce vakcín

21.01.2021 16:40 Nejméně pět lidských životů si dnes vyžádal mohutný požár v rozestavěné budově firmy Serum…

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama