Čínská armáda dnes ráno zahájila vojenské cvičení včetně ostrých střeleb kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes ráno zahájila vojenské cvičení včetně ostrých střeleb ve vodách a ve vzdušném prostoru obklopujícím Tchaj-wan. Dnes v 6:00 SELČ to oznámila čínská státní televize. Cvičení bude pokračovat až do neděle do 6:00 SELČ. Zvýšená činnost čínské armády je reakcí na úterní návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, který si Čína nárokuje.

Čínská armáda, ilustrační foto

Tchajwanské ministerstvo obrany dnes podle agentury Reuters uvedlo, že bude na "nepřátelskou situaci" adekvátně reagovat. Hodlá také zvýšit stupeň pohotovosti vlastní armády a nasadil raketové systémy ke sledování pohybu čínského letectva v blízkosti dělící linie. Tchajwanské námořní lodě se taktéž pohybují v okolí hranice vod.

Čínské vojenské lodě a letouny dnes vstoupily do vod, které si Tchaj-wan nárokuje, sdělily tchajwanské zdroje. Podle tchajwanských představitelů to představuje blokádu námořního a vzdušného prostoru ostrova.

Cvičné zóny obklopují ostrov v nebývalé formaci, uvedl v čínské státní televizi (CCTV) Meng Siang-čching, profesor na Národní univerzitě obrany, a popsal, jak by mohla probíhat skutečná vojenská operace proti Tchaj-wanu, informovala agentura Reuters.

"Ve skutečnosti to pro nás vytvořilo velmi dobré podmínky, až budeme v budoucnu přetvářet strategické prostředí příznivé pro naše sjednocení," řekl Meng.

Čínské jednotky u severního pobřeží Tchaj-wanu by mohly potenciálně zablokovat Ťi-lung, který slouží jako hlavní přístav, zatímco z oblasti východně od Tchaj-wanu by mohly být zahájeny údery zaměřené na vojenské základny ve městech Chua-lien a Tchaj-tung, dodal Meng.

Tchajwanské ministerstvo obrany o několik hodin dříve oznámilo, že jeho webové stránky napadli hackeři a stránky byly dočasně mimo provoz. Podle mluvčí vlády kyberútoky zatím nezpůsobily žádnou škodu, mířily také na ministerstvo zahraničí a prezidentskou kancelář. Vláda ostrovním společnostem doporučila kvůli zvýšenému počtu hackerských útoků posílit kybernetickou bezpečnost.

Čínský ministr zahraničí Wang I dnes označil návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu za "šílenou, nezodpovědnou a vysoce iracionální" akci Spojených států, uvedla čínská státní televize CCTV. Wang v projevu na zasedání ministrů zahraničních věcí zemí ASEAN v kambodžském Phnompenhu prohlásil, že Čína vyvinula maximální diplomatické úsilí k odvrácení krize, ale nikdy nedopustí, aby byly poškozeny její základní zájmy.

"Současná a budoucí opatření Číny jsou nezbytná obranná protiopatření, která jsou pečlivě zvážená a vyhodnocená a jsou zaměřená na ochranu národní suverenity a bezpečnosti, v souladu s mezinárodním a vnitrostátním právem," citovala CCTV Wanga.

Čína vypálila podle Tchaj-wanu několik balistických raket do vod okolo ostrova

Čína dnes podle Tchaj-wanu odpálila balistické rakety poblíž souostroví Ma-cu, které patří pod správu Tchaj-peje, ale leží nedaleko čínských břehů. Několik balistických raket Tung-feng (Dongfeng) mířilo do vod kolem severovýchodního a jihozápadního pobřeží Tchaj-wanu, uvedlo podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo obrany. Úřad sdělil, že v reakci na odpálení raket aktivoval obranné systémy.

Tchaj-pej odsoudila iracionální kroky Číny, která podle něj narušila regionální mír, uvedla agentura Reuters.

Podle interní tchajwanské bezpečnostní zprávy, kterou viděla agentura Reuters a potvrdil ji bezpečnostní zdroj, mířily rakety směrem ke cvičným zónám 2 a 3, které Čína dříve oznámila.

Podle analytiků je jedním ze scénářů, že se Čína chystá vypálit balistické rakety, které by dopadly velmi blízko tchajwanského pobřeží, uvedla BBC.

To Čína udělala v roce 1996, kdy se napětí mezi Pekingem a Tchaj-pejí naposledy takto zhoršilo. Tentokrát jsou však vyznačené zóny vojenského cvičení mnohem blíže Tchaj-wanu.

Obavy vyvolává také skutečnost, že jedna ze zón se nachází východně od Tchaj-wanu v Tichém oceánu. Podle analytiků je tedy možné, že se Čína připravuje na přelet rakety nad Tchaj-wanem, aby střela mohla dopadnout až do vzdálenější zóny. To by bylo považováno za závažné narušení tchajwanského vzdušného prostoru.

Americké letadlo, které dokáže sledovat balistické střely za letu, odstartovalo podle BBC dnes z Japonska a míří k Tchaj-wanu. Podle amerického námořnictva se přesouvá do oblasti, který zahrnuje vody jihovýchodně od Tchaj-wanu, také letadlová loď Ronald Reagan. "USS Ronald Reagan a její úderná skupina jsou na cestě ve Filipínském moři a pokračují v běžných, plánovaných operacích v rámci rutinní hlídky na podporu svobodného a otevřeného Indo-Pacifiku," uvedl dnes mluvčí námořnictva.

Tchaj-wan: Cvičení nezmění nic na tom, že obě strany k sobě nepatří

Tchajwanská Rada pro záležitosti pevninské Číny dnes podle Reuters uvedla, že čínské vojenské cvičení nic nezmění na tom, že obě strany k sobě nepatří. Ostrov navíc odmítá, že by použití síly vyřešilo problémy a společné neshody. Čína dnes podle tchajwanského ministerstva obrany odpálila 11 balistických raket Tung-feng (Dongfeng) do vod poblíž severního, jižního a východního pobřeží ostrova.

Ostrov se má podle vládního orgánu, který se stará o vztahy Tchaj-wanu s Čínou, stále na pozoru před psychologickou válkou ze strany Číny a doufá, že obě strany pochopí, že mír a stabilita jsou prospěšné pro všechny. Odpalování raket v přímé blízkosti ostrova podle resortu zahraničí ohrožuje národní bezpečnost a stupňuje napětí v regionu, informoval web BBC.

Rada také uvedla, že podle ní se Čína snaží izolovat Tchaj-wan a přimět mezinárodní společenství, aby přestalo ostrov podporovat. Vyzvala též Komunistickou stranu Číny, aby okamžitě přestala Tchaj-wan zastrašovat, a vyzvala země světa, aby společně odsoudily kroky Číny, uvedla agentura Reuters.

Hlavní tchajwanské letiště dnes kvůli vojenské aktivitě ruší mezinárodní lety, uvedlo BBC. Již ve středu letiště oznámilo, že kvůli čínským cvičením zrušilo více než 50 mezinárodních letů, naplánovaných na dnešek. Jednalo se o 26 příletů na Tchaj-wan a 25 odletů z letiště Tchaj-wan Tchao-jüan.

Jihokorejský Korean Air rovněž zrušil lety z Inčchonu na Tchaj-wan v pátek a v sobotu, zatímco společnost Asiana Airlines zrušila svůj páteční přímý let na Tchaj-wan a bude situaci monitorovat, informovala dnes podle agentury Reuters jihokorejská média.

Čínské manévry podle tchajwanské diplomacie připomínají chování KLDR

 Tchajwanské ministerstvo zahraničí dnes přirovnalo čínské odpalování raket v blízkosti Tchaj-wanu k chování Severní Koreje. Zároveň Peking vyzvalo, aby se ovládal. Informuje o tom agentura Reuters.

Prohlášení tchajwanského ministerstva zahraničí uvádí, že Čína ohrožuje tchajwanskou bezpečnost. Text proto vyzývá státy, aby demokratický ostrov podpořily a hájily tím svobodu a demokracii.

Čínská armáda dnes ráno zahájila vojenské cvičení včetně ostrých střeleb ve vodách a ve vzdušném prostoru obklopujícím Tchaj-wan. Zvýšená činnost čínské armády je reakcí na úterní návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Bylo to to poprvé za posledních 25 let, co takto vysoce postavený americký politik Tchaj-wan navštívil. Naposledy to bylo v roce 1997, kdy tam přijel tehdejší šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich.

Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky "jedné Číny" na ostrově neexistuje samostatná politická entita. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

V Česku odpoledne hrozí silné bouřky s přívalovými dešti

15.08.2022 12:05 Odpoledne se v Česku s výjimkou západu Čech a východu Moravy a Slezska mohou objevit silné bouřky s…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení

15.08.2022 12:40 Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla dnes odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v…

Na Tchaj-wan dnes přiletěla pětičlenná delegace amerického Kongresu

14.08.2022 19:02 Aktualizováno Na Tchaj-wan dnes dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu. Američtí zákonodárci mají během…

Obří exploze otřásla obchodním centrem v Jerevanu

14.08.2022 13:55 Obří exploze dnes otřásla obchodním centrem Surmalu v arménské metropoli Jerevan. Při výbuchu…

Počet obyvatel Hongkongu klesl nejvíce za 60 let

14.08.2022 08:33 Počet obyvatel Hongkongu se meziročně snížil o 1,6 procenta na přibližně 7,29 milionu, za poslední…

Šanghaj po několikaměsíční uzávěře od 1. září znovuotevře všechny školy

14.08.2022 08:02 Šanghaj po několikaměsíční uzávěře od 1. září znovuotevře všechny základní, střední a vysoké školy,…

Filipíny postihlo zemětřesení o síle 6,1 stupně

13.08.2022 10:15 Zemětřesení o síle 6,1 stupně dnes zasáhlo filipínskou oblast Mindanao. S odkazem na Evropské…

Tchajwanské ministerstvo je vděčné USA za udržování bezpečností a míru v…

13.08.2022 09:09 Tchajwanské ministerstvo zahraničí dnes vyjádřilo "upřímnou vděčnost" Spojeným státům za podniknutí…

Severní Korea zrušila povinné nošení roušek

13.08.2022 08:12 Severní Korea zrušila povinné nošení roušek a další protipandemická opatření, která zavedla v…

Indie je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu

12.08.2022 18:04 Indie dnes uvedla, že je proti jakékoli jednostranné změně statu quo ohledně Tchaj-wanu, ale že…

Související:

Právě se děje

reklama