Co prozradila nová zpráva OSN o Severní Koreji? Analytik má ve věci jasno

NÁZOR - Severokorejský režim považuje své odstrašující jaderné zbraně za klíčový trumf, obchází sankce Rady bezpečnosti OSN a ničeho se nevzdá zadarmo. Tyto tři aspekty definují podle Daniela R. DePetrise jednání KLDR od roku 2006, kdy se země stala jadernou mocností. Analytik z think tanku Defense Priorities situaci okomentoval na serveru National Interest.

Žádná překvapení

Výše uvedené podtrhuje poslední zpráva Rady bezpečnosti OSN, konstatuje analytik. Podotýká, že její hlavní části v uplynulých dnech unikly do médií, ale obecně nejsou příliš vzrušující a ti, kteří hledají cokoliv překvapivého či pozoruhodného, se zřejmě upnou na pasáže hovořící o možnosti, že Pchjongjang dokázal miniaturizovat své jaderné hlavice.

"Ani tato lahůdka ale není tak oslnivá, není novinkou, ale spíše matnou, starou zprávou," pokračuje DePetris. Připomíná, že americké tajné služby upozorňovaly na možnou severokorejskou schopnost vyrobit jadernou hlavici dostatečně malých rozměrů, aby ji šlo umístit na balistickou střelu, již v roce 2017.

Z mediálních zpráv pak vyplývá, že někteří američtí zpravodajci dospěli k takovému závěru ještě o rok dříve, upozorňuje autor komentáře. Považuje za velmi nepravděpodobné, že by Spojené státy vnímaly poslední závěry OSN jinak než jako pouhé potvrzení toho, co již vědí. Ve skutečnosti tato informace může pocházet právě od amerických tajných služeb, dodává DePetris.

Další starou zprávou je konstatování, že Pchjongjang pokračuje v kvalitativním a kvantitativním rozvoji svého jaderného arzenálu, deklaruje analytik. Parafrázuje zprávu OSN, která uvádí, že KLDR v rámci svého jaderného programu mimo jiné produkuje vysoce obohacený uran, staví experimentální lehké vodní reaktory a nadále vyrábí atomové zbraně.  

"Pokud vám z toho mrzí v kostech, znovu se zamyslete," píše DePetris. Realitou podle něj zůstává, že Severní Korea provedla první podzemní jaderný výbuch v říjnu 2006 a v následujících letech pět dalších, tudíž zpráva OSN má hodnotu jako tvrzení, že nebe je modré.

Americké tajné služby již dávno nevyvádí z míry skutečnost, že severokorejský vůdce Kim Čong-un postupuje v jaderném programu a monitoring tohoto postupu je pravděpodobně součástí zpráv tajných služeb, podotýká analytik.

Klišé odrážející situaci

Stejně tak nepovažuje DePetris za překvapení, že nadále fungují severokorejské metody k obcházení sankčního režimu. Severokorejský export do Číny sice v prvních pěti měsících letošního roku poklesl o 81 %, ale Pchjongjang strávil 14 let pod stále přísnějšími sankcemi Rady bezpečnosti OSN a přišel s netradičními, vpravdě chytrými způsoby k jejich obcházení, vysvětluje autor komentáře.

Kimův režim se nad vodou drží díky hackerským útokům na zahraniční finanční instituce, překládání ropy a uhlí přímo na moři, vývozu vojenského materiálu do afrických zemí a prodeji rybářských povolení ve svých teritoriálních vodách, shrnuje analytik. Dodává, že díky Číně a Rusku, které minulý rok navrhly uvolnění sankčního režimu OSN, si navíc může být Pchjongjang jistý, že utužení sankcí není na pořadu dne, neporuší-li loňské moratorium na testy raket dlouhého dosahu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tragikomičnost celé situace spočívá v tom, že tyto zprávy OSN jsou často využívány jako argument pro další vlnu sankcí," pokračuje DePetris. Domnívá se, že ti američtí činitelé, kteří používají sankce jako svou berli a věří v jejich údajnou sílu, budou číst poslední zprávu Rady bezpečnosti jako signál, že Spojené státy musí uvalit na KLDR další sankce, v případě potřeby i jednostranně.  

To, že ve skutečnosti existuje mnohem větší pravděpodobnost odchodu amerických vojáků z Jižní Koreje než denuklearizace Severní Koreje v důsledku jejího vyčerpání sankcemi, je odmítáno jako defétismus, kritizuje DePetris. Soudí, že teze o potřebě nového amerického přístupu ke KLDR je sice již klišé, ale v tomto případě odráží situaci.  

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Severokorejské zbraně Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy