Dalajlamův nástupce byl unesen před 25 lety. Čína až dnes sdělila, jak se mu vede

Chlapec, který před 25 lety zmizel krátce poté, co ho tibetský duchovní vůdce dalajlama jmenoval pančenlamou, tedy druhým nejvyšším představitelem tibetského buddhismu, vystudoval vysokou školu a má stálou práci. Podle agentury AP to dnes oznámila čínská vláda.

Tibetská exilová vláda v Indii si v neděli připomněla 25. výročí zmizení tehdy šestiletého chlapce jménem Gendün Čhökji Ňima a vyzvala Peking, aby informoval o tom, kde se nachází. "To, že Čína unesla pančenlamu, odepřela mu jeho náboženskou identitu a zabránila mu praktikovat víru v jeho klášteře, představuje hrubé porušení lidských práv," uvedla tibetská exilová vláda v prohlášení.

K deklaraci vyzývající Čínu, aby vyjasnila okolnosti zmizení pančenlamy, se připojila i skupina 17 českých senátorů, včetně čtyř místopředsedů horní komory za ODS, STAN a TOP 09 a KDU-ČSL. Rovněž americký ministr zahraničí Mike Pompeo vydal v pondělí prohlášení, v němž požaduje po Číně, aby sdělila pančenlamovo místo pobytu a respektovala svobodu vyznání.

Čína jmenovala do funkce pančenlamy svého kandidáta jménem Čhökji Gjalpo Palzangpo, který se jen zřídka ukazuje na veřejnosti a podle předpokladů tráví většinu času v Pekingu. Je považován za politickou figurku ovládanou čínskou vládou, uvedla agentura AP.

"Gendün Čhökji Ňima získal v dětství zdarma povinné vzdělání, složil přijímací zkoušky na vysokou školu a nyní pracuje," prohlásil dnes podle agentury AP mluvčí čínské diplomacie Čao Li-ťien k osudu chlapce vybraného dalajlamou. Nyní 31letý Ňima a jeho rodina "žijí normálním životem" a nepřejí si být rušeni, dodal.

Čína vládne Tibetu tvrdou rukou od obsazení tibetského území v roce 1950. Tibetského duchovního vůdce dalajlamu považuje čínská vláda za nebezpečného separatistu. Dalajlama, který od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v exilu v Indii, opakuje, že chce pouze větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.

Tibeťané se obávají toho, že Čína využije otázku nástupnictví dalajlamy k rozštěpení tibetského buddhismu tím, že po smrti současného tibetského duchovního vůdce jmenuje sama jeho nástupce, zatímco exilová tibetská vláda vybere jiného.

Související

Tibetský duchovní vůdce Dalajláma Rozhovor

Povstání Tibeťanů proti čínské armádě vypuklo před 65 lety. Spustila jej fáma, uvádí odborník Kučera

Před 65 lety, 10. března 1959, vypuklo v tibetské Lhase rozsáhlé povstání. Přestože odpor místního obyvatelstva proti čínské nadvládě sílil již delší dobu, bezprostřední rozbuškou se stala fáma o chystaném zatčení tibetského duchovního vůdce Dalajlámy a jeho následný útěk, vysvětluje Ondřej Kučera v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na moderní čínské dějiny z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také upozorňuje, že Tibet měl před čínskou anexí velice komplikované postavení a vnitřní uspořádání, nejednalo se však o otrokářský režim, jak bývá Pekingem podsouváno. Dále vysvětlil například to, jakou roli v eskalaci odporu v Tibetu sehrály Spojené státy, proč je obtížné určit počet obětí povstání a jaké mělo dopad na další vývoj Tibetu.

Více souvisejících

Čína H. H. Dalajlama tibet

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

včera

včera

Z filmu Svědkové Putinovi.

Filmy o Putinově Rusku a jeho agresi u příležitosti prezidentských (ne)voleb

O víkendu v Rusku proběhly prezidentské volby, jejichž průběh by se pro Putinovu opozici dal přirovnat k boji s větrnými mlýny. Vladimir Putin prezidentské křeslo obsadí již popáté. Kdy jindy si tak připomenout sérii filmů, které dohromady tvoří portrét novodobého diktátora, jeho vlivu na Rusko a připomínají, jak lehce je moc zneužitelná. Většinu z titulů snadno naleznete na streamovacích platformách.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

17. března 2024 21:58

Putin zvítězil, volilo ho přes 87 procent lidí, ukazuje první průzkum

Ruský prezident Vladimir Putin podle průzkumů zveřejněných po uzavření volebních místností suverénně obhájil mandát. Volit ho mělo více než 87 procent lidí, kteří odevzdali hlas. Účast u voleb hlavy státu v neděli překročila 65 procent. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy