Hlasování v rouškách a rukavicích. Jižní Korea pořádá volby navzdory pandemii covid-19

V Jižní Koreji se dnes navzdory koronavirové krizi konají parlamentní volby. Voliči dostali nařízeno přijít do volebních místností v obličejových rouškách a ve frontách musejí dodržovat metrové rozestupy. U vchodu je jim měřena teplota, dezinfikují si ruce a dostávají ochranné rukavice, píše zpravodajský server BBC News.

Přidejte svůj názor

Jižní Korea, ilustrační foto
doporučujeme

Voliči rozhodují o obsazení 300 míst v zákonodárném sboru. Kandiduje 35 stran, rozhodující souboj spolu ale svedou vládnoucí Jednotná demokratická strana a hlavní opoziční uskupení, konzervativní Spojená strana budoucnosti (United Future Party).

Všem diskusím v předvolební kampani dominovalo téma řešení epidemie nemoci covid-19, které zastínilo ekonomické otázky, sérii korupčních skandálů prezidentových poradců či přerušení rozhovorů s KLDR o ukončení severokorejského jaderného programu.

To pomohlo Jednotné demokratické straně prezidenta Mun Če-ina, která je oceňována, jak situaci v zemi v souvislosti s šířením nákazy zvládla. Zatímco v únoru přibývalo i 900 nakažených denně, dnes se počet nových případů infekce koronavirem za den drží pod 50.

zdroj: YouTube

Před volbami existovaly obavy z malé volební účasti, ty se však podle BBC zatím nepotvrzují. Jedenáct milionů, tedy 26 procent voličů odevzdalo své hlasy již před dnešním dnem, většina z nich v pátek a v sobotu při hlasování v předstihu. Dalších více než 11 milionů voličů vhodilo volební lístek mezi dnešními 6:00 a 14:00 místního času (úterních 23:00 SELČ a dnešních 7:00 SELČ)

Jak připomněl server BBC News, Jižní Korea ještě nikdy volby neodložila. Prezidentské volby se uskutečnily dokonce i za korejské války v roce 1952.

Pacienti, kteří jsou léčeni s nemocí covid-19, mají možnost hlasovat korespondenčně. U rezidenčních středisek, kde pobývají lidé s mírnými příznaky infekce, byly zřízeny speciální volební místnosti, v nichž jsou nakaženým k dispozici volební úředníci v ochranných kombinézách.

Velkou výzvou bylo zorganizovat hlasování 60.000 lidí, pro něž platí karanténa, protože přišli do styku s nakaženými. Přístup mají jen do předem určených volebních místností. Domovy smějí opustit v 17:20 místního času a vrátit se musí do 19:00. Své hlasy tak odevzdají po 18:00 místního času (11:00 SELČ), kdy se volební místnosti pro ostatní občany uzavřou. Nesmějí přitom cestovat veřejnou dopravou, dovoleno mají jít pěšky nebo jet vlastním autem.

Na přípravě hladkého průběhu voleb se podílelo 550.000 lidí, kteří mimo jiné museli dezinfikovat 14.000 volebních místností či nakreslit značky pro odstupy čekajících voličů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína vytýká Česku, že označuje Tchaj-wan jako zemi, píše deník

25.05.2020 17:45 Čínskému velvyslanectví vadí, že dokumenty ministerstev zahraničí a zdravotnictví označují Tchaj…

Japonsko ruší nouzový stav. Lidé musí změnit životní styl, apeluje Šinzó…

25.05.2020 15:27 Na celém území Japonska se dneškem ruší nouzový stav vyhlášený s cílem zabránit šíření koronaviru.…

Čína hrozí USA protiopatřeními ve sporu kolem Hongkongu

25.05.2020 11:35 Čína dnes pohrozila Spojeným státům protiopatřeními, pokud budou nadále "narušovat její zájmy…

Írán a KLDR mohou být vážnou hrozbou, tvrdí profesor

25.05.2020 00:01 NÁZOR - Dne 7. ledna 2020 zaútočil Írán balistickými raketami na americké základny v Iráku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy