Indická firma podala žádost o výrobu vakcíny AstraZeneca

Indický výrobce vakcín Serum Institute of India (SII) dnes oznámil, že požádal o povolení vyrábět vakcínu proti covidu-19 od farmaceutické společnosti AstraZeneca. Indie, kde žije 1,38 miliardy obyvatel, má již od začátku pandemie 9,6 milionu případů výskytu koronaviru a je tak v absolutních číslech druhou nejhůře zasaženou zemí na světě po Spojených státech.

AstraZeneca
doporučujeme

"Jak jsme slíbili, před koncem roku 2020, Serum Institute of India požádal o povolení nouzového použití první vakcíny vyrobené v Indii, COVISHIELD. Zachrání to nespočet životů," napsal na twitteru generální ředitel a majitel SII Adar Poonawalla. SII je podle objemu největším výrobcem vakcín na světě, píše agentura AFP.

Oznámení šéfa SII přichází jen několik dní poté, co americký Pfizer a německý BioNTech požádaly v Indii o schválení společně vyvíjené vakcíny, píše AFP s odvoláním na místní média. Hlavní výhodou vakcíny od AstraZenecy je možnost skladování při teplotách mezi dvěma a deseti stupni Celsia, zatímco druhý zmiňovaný preparát vyžaduje uchovávání při -70°C.

Adar Poonawalla v listopadu v televizi NDTV oznámil, že SII již vyrobila 40 milionů dávek vakcíny a do konce ledna vyrobí na 100 milionů dávek, píše AFP. 90 procent vakcín od SII pravděpodobně koupí indická vláda, odhadovaná cena je 250 rupií (74 korun) za dávku.

Indie oznámila za posledních 24 hodin 32.981 potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2. Už měsíc se denní přírůstky nakažených drží pod 50.000, což vede místní epidemiology k mírnému optimismu. Počty nakažených výrazně nevzrostly, přestože v zemi se v polovině listopadu konaly oslavy svátku díválí a tržiště byla plná lidí, uvedla agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Týmu WHO, jenž chce v Číně hledat původ viru, skončila karanténa

28.01.2021 09:36 Mezinárodnímu týmu odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří před 14 dny přijeli do…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Indonéská sopka Merapi se opět probudila, chrlí lávu

27.01.2021 07:58 Nejaktivnější indonéská sopka Merapi dnes vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla…

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama