Indie láme další rekord. Přibylo přes 412.000 nově nakažených za jediný den

Indie za poslední den hlásí rekordní nárůst nových případů koronaviru, je jich 412.262. Zemřelo dalších 3980 nakažených, také nejvíce od začátku pandemie. Dnes o tom podle agentury Reuters informovalo ministerstvo zdravotnictví druhé nejlidnatější země světa.

Celkem se v Indii koronavirem nakazilo přes 21 milionu lidí, z nich 230.168 zemřelo. Více lidí než v Indii se v celosvětovém srovnání infikovalo jen ve Spojených státech, celková smrtelná bilance je v Indii třetí nejvyšší na světě po USA a Brazílii.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu uvedla, že na Indii připadá téměř polovina všech případů nákazy koronavirem, které byly ve světě za poslední týden zaznamenány, a čtvrtina úmrtí. Odborníci upozorňují, že skutečné počty budou mnohem vyšší vzhledem k omezenému testování i problémům s hlášením úmrtí.

Indické úřady tvrdí, že za současným strmým nárůstem počtu infikovaných může být dvojitá mutace koronaviru, kterou v zemi poprvé objevili v březnu. Zástupci vládního poradního týmu připouštějí, že neočekávali, že současná, druhá vlna pandemie udeří s takovou silou. Varují, že zemi čeká další vlna, není však jasné, kdy přijde.

V Indii se hroutí zdravotnický systém, kdy nemocnice nejsou schopny přijímat další pacienty a podávat jim kyslík tak, jak by bylo potřeba. Přehlcená jsou i krematoria. Britská BBC uvádí, že v některých státech platí karanténní opatření a omezení vycházení, ale federální vláda odmítá uzávěru celé země vyhlásit kvůli obavám z jejích dopadů na ekonomiku.

V zemi přibývá stížností na pomalé rozdělování zahraniční pomoci

V reakci na indickou koronavirovou krizi vyslala řada zemí světa do Indie letadla plná plicních ventilátorů, léků a dalšího zdravotnického vybavení. Do minulé neděle dorazilo jen na mezinárodní letiště v Dillí 25 letů s 300 tunami nákladu. Zatímco počet onemocnění nemocí covid-19 v zemi nadále stoupá, jednotlivé indické státy si stěžují, že k jejich těžce nemocným pacientům se ještě žádná pomoc nedostala, píše zpravodajský server BBC News.

Podle představitelů indických států byla distribuce pomoci zahájena až v pondělí večer, více než týden poté, co v zemi přistála první zásilka materiálu. Stát Kérala, který tento týden zaznamenal rekordní denní přírůstek 37.190 případů nákazy koronavirem, do středečního večera stále nedostal žádnou pomoc, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví.

Zdravotničtí představitelé si stěžují na špatnou komunikaci centrální vlády, od níž zatím neobdrželi informace, jak a kdy k nim dodávky pomoci doputují. "Stále nemáme informace o tom, jak bude distribuce probíhat," uvedl předseda organizace Healthcare Federation of India, která reprezentuje část největších soukromých nemocnic v zemi. "Zdá se, že to nikdo neví," dodal. Podobnou zkušenost mají i nevládní skupiny, včetně humanitární organizace Oxfam.

Nedostatek informací o distribuci pomoci vyvolává otázky, kam podpora skutečně směřuje. Tato otázka byla nadnesena i na tiskové konferenci amerického ministerstva zahraničí, kde se jeden z reportérů zeptal, zda americká vláda osud pomoci z peněz amerických daňových poplatníků sleduje.

Indické ministerstvo zdravotnictví ujistilo, že "pracuje 24 hodin denně sedm dní v týdnu, aby zboží co nejrychleji odbavilo". Podle ministerstva ale vláda potřebovala sedm dní na to, aby vytvořila "efektivní mechanismus" distribuce dodávek do jednotlivých indických států. Pracovat na něm začala 26. dubna a 2. května byl hotový. Kdy rozdělování pomoci skutečně začalo, vláda nezveřejnila.

Dodávky musí nejprve projít celním úřadem, o což se stará indická pobočka Červeného kříže. Poté zásilky přebírá další agentura HLL Lifecare, která má na starosti transport pomoci. Protože ale dodávky pomoci přicházejí v různých formách, úřady je musí "nejprve rozbalit a pak znovu zabalit", než je vyšlou na místo určení, přiznává vláda. "V mnoha případech zboží neodpovídá počtem či jinak tomu, co je na seznamu," konstatuje vláda. Po opětovném zabalení jsou dodávky přiděleny do oblastí, kde je "nejvíc pacientů v kritickém stavu a kde je největší nouze".

Podle indického ministerstva zdravotnictví byla do úterního večera pomoc vyslána do 38 institucí v 31 státech. Těžce postižený stát Paňdžáb uvedl, že obdržel zásilku 100 kyslíkových koncentrátorů a 2500 dávek léku remdesivir. Do města Čennaí v jižním státě Tamilnádu dorazilo 450 kyslíkových láhví. Z 1088 kyslíkových koncentrátorů, které daroval Indii Hongkong bylo 350 posláno do Bombaje a 738 zůstalo v Dillí, uvedl na twitteru jeden z vládních ministrů.

Navzdory těmto snahám se indické nemocnice nadále potýkají s akutním nedostatkem kyslíku. Za posledních 24 hodin Indie zaznamenala rekordních 412.262 nových nákaz koronavirem a 3980 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Podle některých expertů zahraniční pomoc problém nevyřeší; zapotřebí jsou především zařízení na výrobu kyslíku přímo v nemocnicích.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy