Indie láme další rekord. Přibylo přes 412.000 nově nakažených za jediný den

Indie za poslední den hlásí rekordní nárůst nových případů koronaviru, je jich 412.262. Zemřelo dalších 3980 nakažených, také nejvíce od začátku pandemie. Dnes o tom podle agentury Reuters informovalo ministerstvo zdravotnictví druhé nejlidnatější země světa.

Eurozpravy.cz

Celkem se v Indii koronavirem nakazilo přes 21 milionu lidí, z nich 230.168 zemřelo. Více lidí než v Indii se v celosvětovém srovnání infikovalo jen ve Spojených státech, celková smrtelná bilance je v Indii třetí nejvyšší na světě po USA a Brazílii.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu uvedla, že na Indii připadá téměř polovina všech případů nákazy koronavirem, které byly ve světě za poslední týden zaznamenány, a čtvrtina úmrtí. Odborníci upozorňují, že skutečné počty budou mnohem vyšší vzhledem k omezenému testování i problémům s hlášením úmrtí.

Indické úřady tvrdí, že za současným strmým nárůstem počtu infikovaných může být dvojitá mutace koronaviru, kterou v zemi poprvé objevili v březnu. Zástupci vládního poradního týmu připouštějí, že neočekávali, že současná, druhá vlna pandemie udeří s takovou silou. Varují, že zemi čeká další vlna, není však jasné, kdy přijde.

V Indii se hroutí zdravotnický systém, kdy nemocnice nejsou schopny přijímat další pacienty a podávat jim kyslík tak, jak by bylo potřeba. Přehlcená jsou i krematoria. Britská BBC uvádí, že v některých státech platí karanténní opatření a omezení vycházení, ale federální vláda odmítá uzávěru celé země vyhlásit kvůli obavám z jejích dopadů na ekonomiku.

V zemi přibývá stížností na pomalé rozdělování zahraniční pomoci

V reakci na indickou koronavirovou krizi vyslala řada zemí světa do Indie letadla plná plicních ventilátorů, léků a dalšího zdravotnického vybavení. Do minulé neděle dorazilo jen na mezinárodní letiště v Dillí 25 letů s 300 tunami nákladu. Zatímco počet onemocnění nemocí covid-19 v zemi nadále stoupá, jednotlivé indické státy si stěžují, že k jejich těžce nemocným pacientům se ještě žádná pomoc nedostala, píše zpravodajský server BBC News.

Podle představitelů indických států byla distribuce pomoci zahájena až v pondělí večer, více než týden poté, co v zemi přistála první zásilka materiálu. Stát Kérala, který tento týden zaznamenal rekordní denní přírůstek 37.190 případů nákazy koronavirem, do středečního večera stále nedostal žádnou pomoc, uvedlo tamní ministerstvo zdravotnictví.

Zdravotničtí představitelé si stěžují na špatnou komunikaci centrální vlády, od níž zatím neobdrželi informace, jak a kdy k nim dodávky pomoci doputují. "Stále nemáme informace o tom, jak bude distribuce probíhat," uvedl předseda organizace Healthcare Federation of India, která reprezentuje část největších soukromých nemocnic v zemi. "Zdá se, že to nikdo neví," dodal. Podobnou zkušenost mají i nevládní skupiny, včetně humanitární organizace Oxfam.

Nedostatek informací o distribuci pomoci vyvolává otázky, kam podpora skutečně směřuje. Tato otázka byla nadnesena i na tiskové konferenci amerického ministerstva zahraničí, kde se jeden z reportérů zeptal, zda americká vláda osud pomoci z peněz amerických daňových poplatníků sleduje.

Indické ministerstvo zdravotnictví ujistilo, že "pracuje 24 hodin denně sedm dní v týdnu, aby zboží co nejrychleji odbavilo". Podle ministerstva ale vláda potřebovala sedm dní na to, aby vytvořila "efektivní mechanismus" distribuce dodávek do jednotlivých indických států. Pracovat na něm začala 26. dubna a 2. května byl hotový. Kdy rozdělování pomoci skutečně začalo, vláda nezveřejnila.

Dodávky musí nejprve projít celním úřadem, o což se stará indická pobočka Červeného kříže. Poté zásilky přebírá další agentura HLL Lifecare, která má na starosti transport pomoci. Protože ale dodávky pomoci přicházejí v různých formách, úřady je musí "nejprve rozbalit a pak znovu zabalit", než je vyšlou na místo určení, přiznává vláda. "V mnoha případech zboží neodpovídá počtem či jinak tomu, co je na seznamu," konstatuje vláda. Po opětovném zabalení jsou dodávky přiděleny do oblastí, kde je "nejvíc pacientů v kritickém stavu a kde je největší nouze".

Podle indického ministerstva zdravotnictví byla do úterního večera pomoc vyslána do 38 institucí v 31 státech. Těžce postižený stát Paňdžáb uvedl, že obdržel zásilku 100 kyslíkových koncentrátorů a 2500 dávek léku remdesivir. Do města Čennaí v jižním státě Tamilnádu dorazilo 450 kyslíkových láhví. Z 1088 kyslíkových koncentrátorů, které daroval Indii Hongkong bylo 350 posláno do Bombaje a 738 zůstalo v Dillí, uvedl na twitteru jeden z vládních ministrů.

Navzdory těmto snahám se indické nemocnice nadále potýkají s akutním nedostatkem kyslíku. Za posledních 24 hodin Indie zaznamenala rekordních 412.262 nových nákaz koronavirem a 3980 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Podle některých expertů zahraniční pomoc problém nevyřeší; zapotřebí jsou především zařízení na výrobu kyslíku přímo v nemocnicích.

Témata: EZ

Co stojí za hladem v KLDR? Politolog mluví o zkoušce Kimova režimu

24.06.2021 00:01 NÁZOR - Severní Koreu opět sužuje nedostatek potravin, přičemž jde o veřejný problém, který tamní…

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Související:

Právě se děje