Indonésie se obává erupce sopky v hustě obydlené oblasti

Indonéské úřady dnes zvýšily stupeň nebezpečí v souvislosti s možnou aktivitou sopky Merapi. Ta se nachází na hustě obydleném ostrově Jáva, připomněla agentura AP. Čidla v posledních dnech zaznamenávají zvýšenou aktivitu sopky, která by mohla podle úřadů vést k vychrlení lávy nebo explozivní erupci. Erupce vulkánu si před deseti lety vyžádala 350 obětí mezi obyvateli, kteří navzdory varování úřadů zůstali v její blízkosti.

Merapi
doporučujeme

Indonéské úřady kvůli zvýšenému stupni nebezpečí už zakázaly na sopce a okolí turistické aktivity a důlní práce. Na vulkán mají nyní přístup jen badatelé a zaměstnanci úřadů. Zemědělci, kteří obdělávají úrodnou půdu na úbočí, dostali doporučení nepřibližovat se k sopce v okruhu pěti kilometrů.

V okolí sopky, která se tyčí do výšky 3000 metrů, bydlí zhruba 250.000 obyvatel. Zhruba 30 kilometrů od ní se nachází centrum města Yogyakarta, které má přes 600.000 obyvatel.

Merapi patří k nejaktivnějším sopkám na světě. V červnu letošního roku vychrlila žhavé plyny a popel do výšky šesti kilometrů, aniž by způsobila oběti na životech.

Souostroví Indonésie, které je domovem více než 270 milionů lidí, se nachází ve západní části takzvaného Ohnivého kruhu. V pásmu kopírujícím okraj Tichého oceánu se setkávají litosférické desky, jejichž pohyb se projevuje častou seizmickou a vulkanickou činností.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Viroložka z Wu-chanu varuje před dalšími netopýřími koronaviry

04.12.2020 22:03 Aktualizováno Netopýři v pohraničních oblastech jižní a jihovýchodní Číny jsou nositeli dalších koronavirů, které…

Bahrajn schválil krizové nasazení vakcíny proti koronaviru

04.12.2020 18:34 Ostrovní království Bahrajn dnes oznámilo, že schválilo krizové nasazení vakcíny proti koronaviru,…

Nedodržujete rozestup? Filipínská policie bude lidi trestat výpraskem holí

04.12.2020 16:41 Filipínská policie pohrozila, že bude trestat výpraskem rákoskou obyvatele, kteří porušují pravidla…

Přes 1600 Rohingů bylo přesídleno na odlehlý bangladéšský ostrov, často…

04.12.2020 13:57 Aktualizováno Přes 1600 příslušníků rohingské menšiny, které bangladéšská vláda přesídluje z přeplněných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama