Japonsko se řítí do problému. S počtem nakažených rostou i politické spory

Japonsko dnes zaznamenalo 656 nově nakažených koronavirem, druhý nejvyšší počet po čtvrtečním rekordu. Celkově je tam již přes 6000 infikovaných a rychlý nárůst z posledních dnů budí obavy, aby se Japonsko nestalo další zemí, kde se pandemii nemoci covid-19 nepodařilo dostat dostatečně brzy pod kontrolu. Mezi některými guvernéry prefektur a centrální vládou přitom panují neshody ohledně zavádění ochranných opatření, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Tokio
doporučujeme

Metropole Tokio od dnešního dne uzavřela řadu podniků po dobu trvání stavu nouze, který vláda vyhlásila v úterý v sedmi prefekturách. Guvernérka prefektury Tokio Juriko Koikeová chtěla opatření zavést již dříve a ve větší míře. Dostala se však do sporu s premiérem Šinzóem Abem, který se obává možných dopadů na japonskou ekonomiku, která má již nyní nakročeno k recesi. Řada lidí se proto domnívá, že vláda upřednostňuje stav ekonomiky před zdravím obyvatel, napsala Reuters. Japonsko eviduje 112 obětí nemoci covid-19.

"Myslela jsem, že guvernéři dostanou pravomoci na úrovni šéfů, ale připadám si spíše jako střední management," vyjádřila Koikeová před reportéry svou frustraci ohledně zásahů vlády do rozhodování na úrovni jednotlivých prefektur.

Podle japonských médií vyhlásila vlastní stav nouze prefektura Aiči, kde sídlí jedna z největších automobilek na světě Toyota. Prefektura Gifu se k podobnému kroku chystá. Prefektura Kjóto požádala, aby ji vláda zahrnula do celostátního stavu nouze a starosta stejnojmenného starobylého hlavního města vyzval turisty, aby odložili svoje plánované návštěvy.

Kritici tvrdí, že Abeho neochota nařídit podnikům, aby zavřely, zmaří jeho vlastní cíl omezit mezilidské kontakty o 80 procent, což by mělo zamezit nekontrolovatelnému šíření nákazy.

Koikeová již dříve varovala, že Tokio v případě prudkého růstu nových případů "úplně uzavře". Japonské právo však neumožňuje pokutovat občany, kteří by porušili zákaz vycházení, nebo obchody, jež by zůstaly přes vyhlášení restriktivních opatření otevřené. Koikeová by chtěla motivovat podniky k zavření příslibem vládní finanční podpory, Abe však již dříve prohlásil, že takové výdaje nehodlá financovat ze státní kasy. Tokio dnes oznámilo rekordních 190 nově nakažených za jeden den, koronavirus se tam prokázal už u více než 1700 lidí.

K zesílení ochranných opatření dnes Japonsko vyzval také koordinátor krizové pomoci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan. Země totiž podle něj na několika místech včetně prefektury Tokio zaznamenala pacienty, u nichž není jasné, od koho se nakazili. To bývá známkou toho, že šíření nákazy v zemi není pod kontrolou. Ačkoliv se místní úřady původce nákazy snaží najít, měly by podle Ryana na některých místech omezení pohybu obyvatel preventivně zpřísnit.

Japonská asociace sumó oznámila, že se koronavirem nakazil první zápasník. Jeho jméno neuvedla, jedná se však o muže z nižších soutěží. Asociace nyní hledá všechny, s nimiž nakažený přišel do styku. Již dříve musela pořádat několik velkých turnajů bez přítomnosti diváků a další posunout, dnes oznámený nález by mohl situaci v tomto tradičním sportu ještě více zkomplikovat, napsala agentur Kjódó.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán podnikl masivní útok na východě Afghánistánu, zahynulo 14 vojáků

29.05.2020 13:21 Nejméně 14 příslušníků afghánských vládních sil dnes zemřelo při útoku na východě země, ke kterému…

Hongkongská krize ožila. EU by měla na postup Číny reagovat jednotně, žádá…

29.05.2020 12:31 Nejlepší způsob, jak ovlivnit postup Číny v souvislosti s chystaným bezpečnostním zákonem pro…

Lvi potrhali zaměstnankyni zoo v Austrálii. Byl to divoký útok, popsala…

29.05.2020 12:13 Dva lvi dnes potrhali zaměstnankyni australské zoologické zahrady, která šelmám čistila výběh.…

Čína varuje USA, aby nezasahovaly do jejích vnitřních záležitostí

29.05.2020 11:46 Peking dnes vyzval Spojené státy, aby se nevměšovaly do vnitřních čínských záležitostí. USA…

Související:

Právě se děje

Další zprávy