Japonsko se řítí do problému. S počtem nakažených rostou i politické spory

Japonsko dnes zaznamenalo 656 nově nakažených koronavirem, druhý nejvyšší počet po čtvrtečním rekordu. Celkově je tam již přes 6000 infikovaných a rychlý nárůst z posledních dnů budí obavy, aby se Japonsko nestalo další zemí, kde se pandemii nemoci covid-19 nepodařilo dostat dostatečně brzy pod kontrolu. Mezi některými guvernéry prefektur a centrální vládou přitom panují neshody ohledně zavádění ochranných opatření, napsala agentura Reuters.

Metropole Tokio od dnešního dne uzavřela řadu podniků po dobu trvání stavu nouze, který vláda vyhlásila v úterý v sedmi prefekturách. Guvernérka prefektury Tokio Juriko Koikeová chtěla opatření zavést již dříve a ve větší míře. Dostala se však do sporu s premiérem Šinzóem Abem, který se obává možných dopadů na japonskou ekonomiku, která má již nyní nakročeno k recesi. Řada lidí se proto domnívá, že vláda upřednostňuje stav ekonomiky před zdravím obyvatel, napsala Reuters. Japonsko eviduje 112 obětí nemoci covid-19.

"Myslela jsem, že guvernéři dostanou pravomoci na úrovni šéfů, ale připadám si spíše jako střední management," vyjádřila Koikeová před reportéry svou frustraci ohledně zásahů vlády do rozhodování na úrovni jednotlivých prefektur.

Podle japonských médií vyhlásila vlastní stav nouze prefektura Aiči, kde sídlí jedna z největších automobilek na světě Toyota. Prefektura Gifu se k podobnému kroku chystá. Prefektura Kjóto požádala, aby ji vláda zahrnula do celostátního stavu nouze a starosta stejnojmenného starobylého hlavního města vyzval turisty, aby odložili svoje plánované návštěvy.

Kritici tvrdí, že Abeho neochota nařídit podnikům, aby zavřely, zmaří jeho vlastní cíl omezit mezilidské kontakty o 80 procent, což by mělo zamezit nekontrolovatelnému šíření nákazy.

Koikeová již dříve varovala, že Tokio v případě prudkého růstu nových případů "úplně uzavře". Japonské právo však neumožňuje pokutovat občany, kteří by porušili zákaz vycházení, nebo obchody, jež by zůstaly přes vyhlášení restriktivních opatření otevřené. Koikeová by chtěla motivovat podniky k zavření příslibem vládní finanční podpory, Abe však již dříve prohlásil, že takové výdaje nehodlá financovat ze státní kasy. Tokio dnes oznámilo rekordních 190 nově nakažených za jeden den, koronavirus se tam prokázal už u více než 1700 lidí.

K zesílení ochranných opatření dnes Japonsko vyzval také koordinátor krizové pomoci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan. Země totiž podle něj na několika místech včetně prefektury Tokio zaznamenala pacienty, u nichž není jasné, od koho se nakazili. To bývá známkou toho, že šíření nákazy v zemi není pod kontrolou. Ačkoliv se místní úřady původce nákazy snaží najít, měly by podle Ryana na některých místech omezení pohybu obyvatel preventivně zpřísnit.

Japonská asociace sumó oznámila, že se koronavirem nakazil první zápasník. Jeho jméno neuvedla, jedná se však o muže z nižších soutěží. Asociace nyní hledá všechny, s nimiž nakažený přišel do styku. Již dříve musela pořádat několik velkých turnajů bez přítomnosti diváků a další posunout, dnes oznámený nález by mohl situaci v tomto tradičním sportu ještě více zkomplikovat, napsala agentur Kjódó.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy