Japonsko žádá vyšetření postupu WHO na začátku pandemie

Japonsko se připojilo k zemím, které prosazují nezávislé vyšetření postupu Světové zdravotnické organizace (WHO) v počátcích šíření koronaviru. Řekl to dnes japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegi. Tokio hodlá tento názor tlumočit příští týden na zasedání Světového zdravotnického shromáždění, což je hlavní orgán WHO. Vyšetření postupu WHO požadují hlavně Spojené státy a někteří jejich spojenci.

"Tato nemoc měla zničující dopad na celý svět a informace musejí být mezi jednotlivými státy sdíleny svobodně, přehledně a rychle, jinak je riziko rychlého rozšíření. Ve světě se notně diskutuje o tom, odkud přesně se virus šířil, a o počáteční reakci," citovala japonská tisková agentura Kjódó z Motegiho projevu v parlamentu věnovaného nemoci covid-19.

Zástupce ministerstva zahraničí sdělil, že tento názor bude Japonsko tlumočit na jednání Světového zdravotnického shromáždění, které se bude konat v pondělí a v úterý.

Jak uvádí Kjódó, USA a někteří jejich spojenci obviňují WHO, že nereagovala, když Čína tajila informaci, která mohla zmírnit šíření koronaviru v době, kdy se o něm začalo hovořit nejprve v čínském městě Wu-chan. Nejostřeji WHO kritizuje americký prezident Donald Trump, který organizaci označil za "čínskou loutku" a pozastavil finanční příspěvky této organizaci.

Její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus obvinění odmítá a vyzval země, aby nepolitizovaly situaci kolem koronaviru, který zabil už přes 300.000 lidí.

Po vyšetření původu viru volá také australský premiér Scott Morrison a trvá na svém, i když Čína uvalila clo na import australského ječmene, což mnozí považují za odvetu za postoj Austrálie.

Motegi dnes v zahraničním výboru japonského parlamentu řekl, že i Japonsko je pro toto vyšetřování, avšak dojít by na ně mělo podle něj, až pandemie pomine.

V Japonsku se koronavirem nakazilo přes 16.000 lidí a s covidem-19 tam zemřelo 697 pacientů. Země začala rušit nouzový stav s výjimkou nejpostiženějších oblastí jako Tokio a pacientům s vážnými příznaky podává experimentální lék remdesivir.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko WHO (Světová zdravotnická organizace) Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Aktualizováno před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Daň z nemovitosti v roce 2024 vzrostla. Platební údaje už míří k poplatníkům

Finanční správa začala informovat poplatníky o nové výši daně z nemovitosti. Lidé mohou obdržet platební údaje do datové schránky, na email či poštou. Lhůta pro zaplacení daně či její první splátky končí 31. května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy