Unikátní pohled do každodenního života v KLDR: Koupíte zde Adidas i Haribo, internet ale neexistuje

Korejská lidově demokratická republika (KLDR) je nejizolovanější země světa známá svými raketovými testy, porušováním lidských práv a totalitním militarismem. Turisté ze západu obvykle jezdí do hlavního města Pchjongjangu, kde jsou široké prázdné bulváry a památníky obklopené paneláky. Australan Alex Sigley ale žije v KLDR jako jeden ze tří západních cizinců v celém Pchjongjangu a převyprávěl pro The Guardian svůj příběh.

Severní Korea. Život v ní mnohdy nepřipomíná 21. století
doporučujeme

O Severní Koreu se mladý Australan začal zajímat na svých studiích v Číně, protože jeho spolubydlící pocházel se Severní Koreje a jak sám říká, získal neocenitelný pohled na to, jak obyvatelé této země žijí. Interakce se severokorejskými studenty vzbudily jeho zvědavost, protože „byli zcela v rozporu se stereotypním pohledem na vymyté mozky“.

Podle jeho slov se brzy začal učit vše co mohl o každodenním životě v Severní Koreji. Nakonec se spřátelil s dvěma Korejci, se kterými založil vlastní cestovní kancelář s názvem Tongil Tours, která umožňuje studentům vysokých škol, celoživotním studentům a zvídavým lidem navštívit KLDR.

Po ukončení studia v Číně, nastoupil na univerzitu Kim Il-sung University v Pchjongjangu. „Jako student jsem měl nevídaný přístup k Pchjongjangu,“ uvedl Sigley pro Guardian. Mohl chodit po městě, aniž by musel mít doprovod, pouze interakce s místními obyvateli byla omezená, ale mohl chodit nakupovat a dělat téměř cokoliv.

„Severní Korea je dnes zemí transformace,“ míní Australan. Navzdory přísným sankcím má Pyongyang malou, ale rostoucí spotřební třídu a stravování je podle jeho slov důležitým projevem této nové kupní síly. Uvádí příklad, kdy byl s ostatními studenty v restauraci, která měla na výběr více než 50 surovin, ze kterých si mohli hosté vybrat do své polévky, od hub shiitake až po makarony.

Prý také našli i restauraci, kde podávali sushi a autentické čínské restaurace. Dokonce spatřil i mladé lidi, kteří jasně podstoupili plastickou operaci. V Pchjongjangu jsou k dispozici i restaurace rychlého občerstvení, které se tváří jako McDonald's. „Burger byl docela blízko, ale místo nakládaných okurek, byly salátové,“ poznamenal Sigley. Dokonce si mohl koupit gumové medvídky Haribo, hovězí maso z Nového Zélandu, oblečení Adidas nebo tělové mléko Dove.

Australan nastínil i situaci s mobilními telefony. „Téměř jediný člověk, který nemá chytrý telefon je můj 73letý profesor literatury, který má Nokia 2000,“ uvedl Sigley. Podle jeho slov se i v metru nachází „mobilní zombie“, kteří hrají hry nebo koukají na film. Vláda podporuje větší využívání technologií i když místní obyvatelé nemají přístup k internetu, vnitřní síť se stále rozvíjí.

Na koleji v Pchjongjangu sdílel čtyři měsíce pokoj s místním studentem a říká, že se nijak nelišil od typických 20letých kluků. Byl vášnivý fotbalový fanoušek, a zvláště se zajímal o mezinárodní politiku a snil, že jednou bude pracovat na ministerstvu zahraničí.

Ale přeci jen tu jeden rozdíl byl. „Nejmocnějším okamžikem mého spolubydlícího byl den, kdy reprezentoval univerzitu ve vojenském průvodu, který sledoval Kim Čong-un,“ konstatoval Sigley.

Dodal, že jeho spolubydlící byl plný hrdosti a od toho dne měl vystavenou svojí fotografii na stole. „Jendou se mě zeptal, jestli je Austrálie státem jedné strany, byl jsem šoku,“ říká Sigley, který svému severokorejskému spolubydlícímu vysvětlil, že v Austrálii je více politických stran, a ačkoliv je i jedna komunistická, je velmi malá.

Poté, co se severokorejský spolubydlící odstěhoval, nesmí ho Sigley kontaktovat, protože setkání s místními obyvateli bez výslovného souhlasu není možné. Ani telefonní čísla cizinců nejsou ve stejné síti jako ta korejská.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína zavádí přísnější opatření proti plýtvání jídlem

13.08.2020 15:20 Čína zavádí tvrdší opatření proti plýtvání jídlem. Prezident Si Ťin-pching totiž tento týden…

Dosáhli v Indii kolektivní imunity proti covidu? Odborníci se neshodnou

13.08.2020 12:55 Teorie kolektivní imunity mluví o situaci, kdy je vůči nemoci imunní tolik lidí, že se nákaza…

Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

12.08.2020 21:35 Syrský prezident Bašár Asad dnes označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou…

Prodemokratický magnát Lai vyzval demonstranty, aby byli opatrní

12.08.2020 21:05 Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai, který vydává hongkongský deník Apple Daily, varoval…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama