Unikátní pohled do každodenního života v KLDR: Koupíte zde Adidas i Haribo, internet ale neexistuje

Korejská lidově demokratická republika (KLDR) je nejizolovanější země světa známá svými raketovými testy, porušováním lidských práv a totalitním militarismem. Turisté ze západu obvykle jezdí do hlavního města Pchjongjangu, kde jsou široké prázdné bulváry a památníky obklopené paneláky. Australan Alex Sigley ale žije v KLDR jako jeden ze tří západních cizinců v celém Pchjongjangu a převyprávěl pro The Guardian svůj příběh.

O Severní Koreu se mladý Australan začal zajímat na svých studiích v Číně, protože jeho spolubydlící pocházel se Severní Koreje a jak sám říká, získal neocenitelný pohled na to, jak obyvatelé této země žijí. Interakce se severokorejskými studenty vzbudily jeho zvědavost, protože „byli zcela v rozporu se stereotypním pohledem na vymyté mozky“.

Podle jeho slov se brzy začal učit vše co mohl o každodenním životě v Severní Koreji. Nakonec se spřátelil s dvěma Korejci, se kterými založil vlastní cestovní kancelář s názvem Tongil Tours, která umožňuje studentům vysokých škol, celoživotním studentům a zvídavým lidem navštívit KLDR.

Po ukončení studia v Číně, nastoupil na univerzitu Kim Il-sung University v Pchjongjangu. „Jako student jsem měl nevídaný přístup k Pchjongjangu,“ uvedl Sigley pro Guardian. Mohl chodit po městě, aniž by musel mít doprovod, pouze interakce s místními obyvateli byla omezená, ale mohl chodit nakupovat a dělat téměř cokoliv.

„Severní Korea je dnes zemí transformace,“ míní Australan. Navzdory přísným sankcím má Pyongyang malou, ale rostoucí spotřební třídu a stravování je podle jeho slov důležitým projevem této nové kupní síly. Uvádí příklad, kdy byl s ostatními studenty v restauraci, která měla na výběr více než 50 surovin, ze kterých si mohli hosté vybrat do své polévky, od hub shiitake až po makarony.

Prý také našli i restauraci, kde podávali sushi a autentické čínské restaurace. Dokonce spatřil i mladé lidi, kteří jasně podstoupili plastickou operaci. V Pchjongjangu jsou k dispozici i restaurace rychlého občerstvení, které se tváří jako McDonald's. „Burger byl docela blízko, ale místo nakládaných okurek, byly salátové,“ poznamenal Sigley. Dokonce si mohl koupit gumové medvídky Haribo, hovězí maso z Nového Zélandu, oblečení Adidas nebo tělové mléko Dove.

Australan nastínil i situaci s mobilními telefony. „Téměř jediný člověk, který nemá chytrý telefon je můj 73letý profesor literatury, který má Nokia 2000,“ uvedl Sigley. Podle jeho slov se i v metru nachází „mobilní zombie“, kteří hrají hry nebo koukají na film. Vláda podporuje větší využívání technologií i když místní obyvatelé nemají přístup k internetu, vnitřní síť se stále rozvíjí.

Na koleji v Pchjongjangu sdílel čtyři měsíce pokoj s místním studentem a říká, že se nijak nelišil od typických 20letých kluků. Byl vášnivý fotbalový fanoušek, a zvláště se zajímal o mezinárodní politiku a snil, že jednou bude pracovat na ministerstvu zahraničí.

Ale přeci jen tu jeden rozdíl byl. „Nejmocnějším okamžikem mého spolubydlícího byl den, kdy reprezentoval univerzitu ve vojenském průvodu, který sledoval Kim Čong-un,“ konstatoval Sigley.

Dodal, že jeho spolubydlící byl plný hrdosti a od toho dne měl vystavenou svojí fotografii na stole. „Jendou se mě zeptal, jestli je Austrálie státem jedné strany, byl jsem šoku,“ říká Sigley, který svému severokorejskému spolubydlícímu vysvětlil, že v Austrálii je více politických stran, a ačkoliv je i jedna komunistická, je velmi malá.

Poté, co se severokorejský spolubydlící odstěhoval, nesmí ho Sigley kontaktovat, protože setkání s místními obyvateli bez výslovného souhlasu není možné. Ani telefonní čísla cizinců nejsou ve stejné síti jako ta korejská.

Související

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 3 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 4 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 6 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy