Koronavirus má v Austrálii pozoruhodně málo obětí. Čím to je?

V Austrálii zemřelo na onemocnění COVID-19 51 lidí. Z celkového počtu 6 108 potvrzených případů nakažených se počet úmrtí zdá relativně nízký. Z jakého důvodu se zrovna v Austrálii na COVID-19 neumírá v takové míře jako v jiných zemích?

Austrálie

Lékaři ve Velké Británii vydali návod, jak se chránit před virem SARS-CoV-2. Podle lékařů je důležitá správná hygiena rukou, chránit si své plíce před znečištěním, to zahrnuje i kouření nebo sezení u otevřeného ohně. Další doporučení zahrnuje hodně odpočinku, dodržování pitného režimu a provádění dechových cvičení pro zvýšení kapacity plic, uvedl britský deník The Guardian.

Tom Wingfield, lékař na Liverpool School of Tropical Medicine doporučuje být každý den na slunci. „Většina lidí má nízký obsah vitamínu D, protože ve Velké Británii nemáme dostatek slunce. Zásoba vitamínů se rychle vyčerpá. Lidé by měli užívat vitamín D v tabletách, nijak jim to neublíží,“ řekl Wingfield.

Přední český imunolog a internista Jaroslav Svoboda, který spoluzakládal obor imunologie v Československu a je označován jako český doktor House, uvedl v rozhovoru pro DVTV, že vitamín D je klíčový pro prevenci před onemocněním covid-19. Je tedy vitamín D tím, co občany Austrálie chrání před úmrtím na covid-19?

Gary Geelhoed, výkonný ředitel Western Australian Health Translation Network, si myslí, že je to spíše díky menší hustotě obyvatel. Hustota obyvatel v Austrálii je asi tři osoby na kilometr čtvereční. Itálie má hustotou 206 a Španělsko 91 osob na kilometr čtvereční. „Stačí se podívat na vzdušné záběry italských měst a porovnat je s Austrálií. Rozdíl je zřejmý. Je tu mnohem snadnější lidi izolovat a kontrolovat dodržování ochranných opatření“ uvedl pro australské noviny Australian Financial Review.

Geelhold se domnívá, že nízká úmrtnost je také proto, že Austrálie má vynikající zdravotnický systém. Nemusí řešit množství ventilátorů, kterých je dost pro všechny lidi, kteří ho potřebují k boji s onemocněním covid-19. Podle Geelholda je těžké čelit pandemii, když jsou nemocnice ochromeny nedostatkem vybavení a tím se smrtnost rychle zvyšuje.

Ministr zdravotnictví Greg Hunt nastínil, že nízká míra úmrtí na COVD-19 je také kvůli velké míře testovaných osob. „V zemích, kde nebylo provedeno tolik testů, je možné, že nezachytili onemocnění COVID-19 včas. Díky tomu je míra úmrtí větší,“ řekl vedoucí laboratoří infekčních chorob Chris Burrell pro Australian Financial Review.

Další zemí s nízkou smrtností je Německo. Začátkem týdne se míra úmrtí pohybovala kolem 1,5 %, zatímco Itálie má 12 % a Španělsko 9,5 %. Odborníci se shodují, že míra úmrtí na onemocnění covid-19 je menší kvůli většímu důrazu na testování. Německo má také 621 lůžek pro akutní péči na 100 000 obyvatel ve srovnání s Itálií, která disponuje 275 lůžky na 100 000 obyvatel. Ve Velké Británii je počet lůžek 228.

„Německá odpověď v boji proti covid-19 je dobrým příkladem, jak mohou země bojovat proti šíření viru. Rychlá reakce velmi dobře odpovídá doporučením Světové zdravotnické organizace,“ napsal pro Jeremy Rossman, odborník na virologii na University of Kent pro The Conversation.

Nový závod ve zbrojení? Čína masivně posiluje svůj jaderný arzenál, zní z…

03.08.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Před měsícem se objevila znepokojivá zpráva, která na základě satelitních snímků odhalila,…

Wu-chan kvůli mutaci delta otestuje všech 12 milionů obyvatel

03.08.2021 10:34 Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily…

Cimanouská žádá o azyl v Polsku. Je na ambasádě v Tokiu

02.08.2021 22:02 Aktualizováno Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská je v bezpečí v Tokiu, oznámili zástupci Mezinárodního…

Drama na olympiádě: Bělorusko stáhlo Cimanouskou, Česko jí nabídlo vízum.…

01.08.2021 22:04 Aktualizováno Běloruská běžkyně a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Kryscina Cimanouská obvinila…

Sportovci pili alkohol v parku v olympijské vesnici, hrozí jim tresty

01.08.2021 22:04 Aktualizováno Někteří sportovci a další členové týmů na hrách v Tokiu mohou čelit disciplinárnímu řízení poté, co…

Kimova sestra varovala Soul před společným vojenským cvičením s USA

01.08.2021 16:44 Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una varovala Jižní Koreu před uspořádáním…

Tokio hlásí pátý den v řadě více než 3000 případů koronaviru

01.08.2021 12:43 Japonské Tokio, které hostí letní olympijské hry, zaznamenalo už popáté v řadě více než 3000 nově…

V Indii si monzuny vyžádaly dalších 11 obětí, celkem je mrtvých již přes…

31.07.2021 21:32 Dalších 11 lidí zahynulo v Indii v důsledku záplav a sesuvů půdy, čímž bilance monzunových dešťů…

Olympijské Japonsko oznámilo rekordní přírůstek případů koronaviru

31.07.2021 14:14 Japonsko dnes oznámilo dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem od vypuknutí pandemie …

Thajsko a Malajsie evidují rekordní počty nakažených koronavirem

31.07.2021 13:58 Thajsko a Malajsie dnes oznámily nejvyšší denní přírůstky infekcí koronavirem od začátku pandemie.…

Související:

Právě se děje