Moderní otrokář byl odsouzen k 11 letům vězení. Jen špička ledovce, varují odborníci

Samoa je rozvojový stát a mnoho obyvatel sní o lepším životě, který jim Joseph Auga Matamata nabídl. Nalákal je na vidinu lepší práce a velkého výdělku, aby mohli zabezpečit své rodiny. Když 13 lidí dorazilo na Nový Zéland, realita byla zcela jiná.

Samojský „náčelník“ Joseph Auga Matamata měl ve své vesnici postavení autority a v samojské kultuře byl hlavou rodiny, která se těší významné úctě. Podle soudu náčelník svého postavení zneužil, aby mohl využívat členy své rodiny nebo lidi ze své vesnice. Samojcům tvrdil, že si vydělají peníze v místních sadech a mohou žít v jeho nemovitosti ve městě Hastings na Novém Zélandu.

Po příjezdu jim Matamata odebral cestovní pasy a držel je na pozemku s ostnatými dráty. Náčelník jim zakázal opustit pozemek, hovořit se členy rodiny nebo s jinými lidmi směli pouze s jeho svolením. V případě, že porušili pravidla, byli fyzicky potrestáni, až měli jizvy po celém těle. Podle CNN se jedna oběť pokusila utéct, ale byla chycena, svázána a odvedena zpět.

Samojci pracovali několik hodin jako sběrači v místních sadech, ale nedostali žádné peníze, které si vydělali. Náčelník zařizoval Samojcům pouze studentská tříměsíční víza, nikoliv pracovní, protože pak by museli prokazatelně a legálně pracovat. Podle soudu si Matamata přišel na bezmála 200 tisíc amerických dolarů.

Matamata byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 11 let za 10 případů, kdy mu bylo dokázáno obchodování s lidmi, a z 13 za obchodování s otroky. Podle CNN je to první případ na Novém Zélandu, kdy byla osoba odsouzena za obchodování s lidmi a otrokářství současně. Soud náčelníkovi nařídil odškodnění 13 obětem ve výši 122 000 amerických dolarů. Matamata tvrdí, že je nevinný.

Podle Walk Free Foundation se po celém světě nachází více než 40 miliónů obětí moderního otroctví, jen na Novém Zélandu se jich nachází zhruba 3 000. Přesná data je těžké získat kvůli skryté povaze trestného činu. Případ 13 obětí z Nového Zélandu se do podvědomí úřadu dostal až v roce 2017, ale Matamata podle soudních spisů lákal oběti již od roku 1994.

Odborníci tvrdií, že případy otroctví a obchodu s lidmi jsou na Novém Zélandu vzácné. Předem také varují před dobou po pandemii, protože mnoho lidí přišlo o práci a bude hledat možnosti přivýdělku, aby uživili své rodiny, čímž se stanou mnohem zranitelnějšími. „Jakmile budou lidé zoufalí, půjdou po takzvaných příležitostech, které jsou pod pracovními standardy,“ míní Natalia Szablewsková z právnické fakulty Auckland University of Technology.

V pondělí novozélandská vláda oznámila, že investuje 33,2 miliónu amerických dolarů, aby snížila riziko vykořisťování, které roste v důsledku covid-19. Změny by měly zahrnovat nová víza a navýšení počtu pracovníků imigračního úřadu.

Szablewsková zdůraznila, že by Nový Zéland měl následovat příkladu Austrálie zavedením zákona o moderním otroctví. Zákon vyžaduje, aby zaměstnavatelé prováděli kontroly ve vlastním řetězci. Szablewsková se domnívá, že tento zákon by mohl zvýšit povědomí o moderním otroctví na Novém Zélandu a povzbudit další případné oběti, aby se nebály ozvat. „Myslím, že většina podniků se nechce spoléhat na nucenou práci,“ řekla Szablewsková.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland soudy samoa otroctví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy