Sen o nekuřácké zemi se rozplynul. Novozélandský parlament zrušil nejpřísnější protikuřácký zákon na světě

Novozélandský parlament v noci na čtvrtek zrušil přísnou protitabákovou legislativu, která měla ambici vytvořit nekuřáckou generaci mladých lidí. Zákon zavedla bývalá vláda labouristické premiérky Jacindy Ardernové a v platnost měla vstoupit od července letošního roku.

Podle médií šlo o nejpřísnější protikuřáckou legislativu na světě, díky které se měl Nový Zéland stát do roku 2025 zemí nekuřáků.

Mimo jiné zakazovala prodej tabákových výrobků mladým lidem narozeným od 1. ledna 2009. Zákon také nařizoval 95procentní snížení obsahu nikotinu v cigaretách a omezení počtu obchodů prodávajících tabákové produkty ze 6000 na 600, informuje novozélandský verejnoprávny.

Zrušení zákona ve zkráceném legislativním řízení bez standardní veřejné diskuse a připomínkování iniciovala nová vláda konzervativního premiéra Christophera Luxona. Takový záměr avizovala ihned po svém nástupu k moci koncem loňského listopadu.

Parlament tento krok odsouhlasil ve středu krátce před půlnocí místního času. Koalice, jejíž součástí je i populistická strana Nový Zéland na prvním místě (NZF), chce využít tohoto kroku k financování snížení daní.

Zmírňování protitabákové legislativy odsoudila Novozélandská nadace pro astma a respirační onemocnění, ale i organizace zastupující maory, domorodé obyvatele Nového Zélandu, mezi nimiž je více kuřáků a kteří jsou proto častěji postiženi souvisejícími chorobami.

Podle labouristické opozice vláda upřednostnila zájmy a zisky tabákového průmyslu před zdravím a blahem občanů. Zrušení zákona označila za "tragický milník" v dějinách země.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 2 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy