Sen o nekuřácké zemi se rozplynul. Novozélandský parlament zrušil nejpřísnější protikuřácký zákon na světě

Novozélandský parlament v noci na čtvrtek zrušil přísnou protitabákovou legislativu, která měla ambici vytvořit nekuřáckou generaci mladých lidí. Zákon zavedla bývalá vláda labouristické premiérky Jacindy Ardernové a v platnost měla vstoupit od července letošního roku.

Podle médií šlo o nejpřísnější protikuřáckou legislativu na světě, díky které se měl Nový Zéland stát do roku 2025 zemí nekuřáků.

Mimo jiné zakazovala prodej tabákových výrobků mladým lidem narozeným od 1. ledna 2009. Zákon také nařizoval 95procentní snížení obsahu nikotinu v cigaretách a omezení počtu obchodů prodávajících tabákové produkty ze 6000 na 600, informuje novozélandský verejnoprávny.

Zrušení zákona ve zkráceném legislativním řízení bez standardní veřejné diskuse a připomínkování iniciovala nová vláda konzervativního premiéra Christophera Luxona. Takový záměr avizovala ihned po svém nástupu k moci koncem loňského listopadu.

Parlament tento krok odsouhlasil ve středu krátce před půlnocí místního času. Koalice, jejíž součástí je i populistická strana Nový Zéland na prvním místě (NZF), chce využít tohoto kroku k financování snížení daní.

Zmírňování protitabákové legislativy odsoudila Novozélandská nadace pro astma a respirační onemocnění, ale i organizace zastupující maory, domorodé obyvatele Nového Zélandu, mezi nimiž je více kuřáků a kteří jsou proto častěji postiženi souvisejícími chorobami.

Podle labouristické opozice vláda upřednostnila zájmy a zisky tabákového průmyslu před zdravím a blahem občanů. Zrušení zákona označila za "tragický milník" v dějinách země.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy