NÁZOR: Čína? Její skutečný vliv upadá, tvrdí politologové. Zmiňují i Česko

Čínský prezident Si Ťin-pching by si přál, aby si svět myslel, že mu mezinárodního dění dává důvod k sebevědomí, konstatují Maxmilian Mayer a Emilian Kavalski v komentáři pro server Politico. Politologové z Univerzity v Bonnu a Jagellonské univerzity na základě bližšího pohledu vyvozují, že situace je ve skutečnosti pro Čínu prekérnější, než chce připustit.

Fanfáry utichly

Mnoho bylo napsáno o otřesech vyvolaných založením kontroverzní obranné aliance Austrálie, Velké Británie a Spojených států (AUKUS) a jejích dopadech na Francii a transatlantické spojenectví, konstatují politologové. Upozorňují, že méně pozornosti je již věnováno důsledkům pro Čínu a její reakci na pakt, který je proti ní zaměřen.

Stejně tak reakce dalších zemí regionu vypovídá mnohé o čínské mezinárodní pozici, míní autoři komentáře. Za pravděpodobné považují, že současnou dobu nakonec nebudeme vnímat jen jako moment, kdy americký prezident Joe Biden konečně nasměroval zahraniční politiku Spojených států k Asii, ale jako dočasný vrchol Pekingu na globální scéně.

„Jedna věc je jasná, vliv Pekingu momentálně již upadá,“ píšou akademici. Jako jasný příklad uvádějí slabé přínosy klíčového čínského infrastrukturního projektu Nové hedvábné stezky, kdy investice od Etiopie přes Německo a Island až po jižní Tichomoří zpočátku budily diplomatický optimismus, ale v reálu postupují pomalu a bez pozitivní atmosféry, které provázely úvodní fázi.

Čínské zahraniční investice v rámci Nové hedvábné stezky zabředly do složitých místních jednání a měnících se geopolitických koalic, myslí si Mayer a Kavalski. Dodávají, že do hry vstoupily politické kalkuly, především ve střední a východní Evropě, a fanfáry provázející „prosperující blok“ utichly.

Peking se momentálně nachází v nepříjemných bilaterálních sporech s Českou republikou, ale především s Litvou, která je nyní vnímána jako antičínský premiant, poukazují politologové. Vyzdvihují, že Čína je ovšem v prekérní pozici všude v Evropě a i britská vláda vyloučila čínské firmy z výstavby jaderné elektrárny na pobřeží Suffolku v hodnotě 20 miliard liber.

EU, která se pokoušela zůstat mimo americko-čínský geopolitický boj, nedávno zahájila projekt Global Gateway, který má konkurovat Nové hedvábné stezce, nastiňují experti. Soudí, že čínští pozorovatelé se také obávají výsledku posledních německých voleb, který může vést k přehodnocení strategického uvažování Berlína ve vztahu k Číně.

„Čínskou diplomacii znepokojují i hlubší věci,“ pokračují Mayer s Kavalskim. Domnívají se, že čínské vztahy se světem trpí nedostatkem důvěry, kdy Peking opustil princip nevměšování se do politiky jiných zemí a momentálně vytváří stálý tlak na státy, jejichž stanoviska nejsou v souladu s postoji Číny, aby svou linii změnily.

Terčem čínského ekonomického nátlaku se staly Norsko, Jižní Korea, Litva či Austrálie a pro Peking je nyní těžké sladit slova o „společném osudu“ a „harmonii“ s tvrdohlavou zahraniční politikou a domácím vypjatým nacionalismem, konstatují politologové. Za další problém označují čínskou diplomacii „vlčího válečníka“, v rámci níž dochází k agresivním akcím poškozujícím obraz Číny.

Nová studená válka se nekoná

Pozitivní vnímání čínského státu ve světě klesá, což představuje pro Peking výzvu, kterou prohlubují odhalení, že Čína aktivně tlačí na Světovou banku, aby falšovala její ekonomický rating, uvádějí Mayer a Kavalski. I z tohoto důvodu vnímají reakci Pekingu na AUKUS za další ukázku omezené palety jeho diplomatických nástrojů.

Čínští politici, experti a čínská média bezhlavě vyhrožovali Austrálii, že se stane terčem jaderného úderu, pokud si opatří americké atomové ponorky, připomínají autoři komentáře. AUKUS pak podle nich odhalil, že Peking nemá spojence, kteří by se k jeho protestům a pohrůžkám připojili - Rusko na pakt reagovalo velmi odlišně, přímé podpory se aliance dočkala od Indie, Japonska, Singapuru a Filipín, přičemž žádná země v čínském sousedství krom Malajsie se neuchýlila k alarmismu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Situaci považují politologové za připomínku, že čínské vojenské ambice nejsou podpořeny měkkou silou a regionální legitimitou, přičemž vyjma jaderných hrozeb a ekonomického nátlaku nemá Peking mnoho životaschopných možností, jak čelit alianci AUKUS či rozšiřujícímu se spojenectví mezi Spojenými státy, Indií, Japonskem a Austrálií. Zároveň nemá Čína velkou šanci stát se členem Komplexní a progresivní dohody o transpacifickém partnerství, dodávají akademici.

Také dopady soumraku uhlíkové energetiky a do nebes letící ceny energií ukazují, jak křehká je energetická bezpečnost Číny, vyzdvihují Mayer a Kavalski. Energetickou závislost země nepovažují za vzdálený výhled, jelikož Peking nebude mít na výběr a bude se muset spolehnout na světové energetické trhy, chce-li zajistit dodávky elektřiny a chod továren.

V posledních týdnech Čína dokonce uvolnila zákaz dovozu australského uhlí a připravuje velký nákup zkapalněného zemního plynu ze Spojených států, připomínají politologové. Z výše uvedeného vyvozují, že je třeba realisticky přehodnotit tvrzení o nástupu nové studené války mezi Washingtonem a Pekingem.

„Studená válka potřebuje dva silné protagonisty schopné jednat na světové scéně,“ zdůrazňují autoři komentáře. Čína podle nich sice ekonomicky, vojensky a technologicky roste, ale ve skutečnosti je tento údajně se rodící hegemon zranitelnější a izolovanější, než se snaží prezentovat.

Související

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) AUKUS

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 27 minutami

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

před 37 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

před 1 hodinou

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

Zdroj: Pavel Daniel

Další zprávy