NÁZOR: Čína? Její skutečný vliv upadá, tvrdí politologové. Zmiňují i Česko

Čínský prezident Si Ťin-pching by si přál, aby si svět myslel, že mu mezinárodního dění dává důvod k sebevědomí, konstatují Maxmilian Mayer a Emilian Kavalski v komentáři pro server Politico. Politologové z Univerzity v Bonnu a Jagellonské univerzity na základě bližšího pohledu vyvozují, že situace je ve skutečnosti pro Čínu prekérnější, než chce připustit.

Fanfáry utichly

Mnoho bylo napsáno o otřesech vyvolaných založením kontroverzní obranné aliance Austrálie, Velké Británie a Spojených států (AUKUS) a jejích dopadech na Francii a transatlantické spojenectví, konstatují politologové. Upozorňují, že méně pozornosti je již věnováno důsledkům pro Čínu a její reakci na pakt, který je proti ní zaměřen.

Stejně tak reakce dalších zemí regionu vypovídá mnohé o čínské mezinárodní pozici, míní autoři komentáře. Za pravděpodobné považují, že současnou dobu nakonec nebudeme vnímat jen jako moment, kdy americký prezident Joe Biden konečně nasměroval zahraniční politiku Spojených států k Asii, ale jako dočasný vrchol Pekingu na globální scéně.

„Jedna věc je jasná, vliv Pekingu momentálně již upadá,“ píšou akademici. Jako jasný příklad uvádějí slabé přínosy klíčového čínského infrastrukturního projektu Nové hedvábné stezky, kdy investice od Etiopie přes Německo a Island až po jižní Tichomoří zpočátku budily diplomatický optimismus, ale v reálu postupují pomalu a bez pozitivní atmosféry, které provázely úvodní fázi.

Čínské zahraniční investice v rámci Nové hedvábné stezky zabředly do složitých místních jednání a měnících se geopolitických koalic, myslí si Mayer a Kavalski. Dodávají, že do hry vstoupily politické kalkuly, především ve střední a východní Evropě, a fanfáry provázející „prosperující blok“ utichly.

Peking se momentálně nachází v nepříjemných bilaterálních sporech s Českou republikou, ale především s Litvou, která je nyní vnímána jako antičínský premiant, poukazují politologové. Vyzdvihují, že Čína je ovšem v prekérní pozici všude v Evropě a i britská vláda vyloučila čínské firmy z výstavby jaderné elektrárny na pobřeží Suffolku v hodnotě 20 miliard liber.

EU, která se pokoušela zůstat mimo americko-čínský geopolitický boj, nedávno zahájila projekt Global Gateway, který má konkurovat Nové hedvábné stezce, nastiňují experti. Soudí, že čínští pozorovatelé se také obávají výsledku posledních německých voleb, který může vést k přehodnocení strategického uvažování Berlína ve vztahu k Číně.

„Čínskou diplomacii znepokojují i hlubší věci,“ pokračují Mayer s Kavalskim. Domnívají se, že čínské vztahy se světem trpí nedostatkem důvěry, kdy Peking opustil princip nevměšování se do politiky jiných zemí a momentálně vytváří stálý tlak na státy, jejichž stanoviska nejsou v souladu s postoji Číny, aby svou linii změnily.

Terčem čínského ekonomického nátlaku se staly Norsko, Jižní Korea, Litva či Austrálie a pro Peking je nyní těžké sladit slova o „společném osudu“ a „harmonii“ s tvrdohlavou zahraniční politikou a domácím vypjatým nacionalismem, konstatují politologové. Za další problém označují čínskou diplomacii „vlčího válečníka“, v rámci níž dochází k agresivním akcím poškozujícím obraz Číny.

Nová studená válka se nekoná

Pozitivní vnímání čínského státu ve světě klesá, což představuje pro Peking výzvu, kterou prohlubují odhalení, že Čína aktivně tlačí na Světovou banku, aby falšovala její ekonomický rating, uvádějí Mayer a Kavalski. I z tohoto důvodu vnímají reakci Pekingu na AUKUS za další ukázku omezené palety jeho diplomatických nástrojů.

Čínští politici, experti a čínská média bezhlavě vyhrožovali Austrálii, že se stane terčem jaderného úderu, pokud si opatří americké atomové ponorky, připomínají autoři komentáře. AUKUS pak podle nich odhalil, že Peking nemá spojence, kteří by se k jeho protestům a pohrůžkám připojili - Rusko na pakt reagovalo velmi odlišně, přímé podpory se aliance dočkala od Indie, Japonska, Singapuru a Filipín, přičemž žádná země v čínském sousedství krom Malajsie se neuchýlila k alarmismu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Situaci považují politologové za připomínku, že čínské vojenské ambice nejsou podpořeny měkkou silou a regionální legitimitou, přičemž vyjma jaderných hrozeb a ekonomického nátlaku nemá Peking mnoho životaschopných možností, jak čelit alianci AUKUS či rozšiřujícímu se spojenectví mezi Spojenými státy, Indií, Japonskem a Austrálií. Zároveň nemá Čína velkou šanci stát se členem Komplexní a progresivní dohody o transpacifickém partnerství, dodávají akademici.

Také dopady soumraku uhlíkové energetiky a do nebes letící ceny energií ukazují, jak křehká je energetická bezpečnost Číny, vyzdvihují Mayer a Kavalski. Energetickou závislost země nepovažují za vzdálený výhled, jelikož Peking nebude mít na výběr a bude se muset spolehnout na světové energetické trhy, chce-li zajistit dodávky elektřiny a chod továren.

V posledních týdnech Čína dokonce uvolnila zákaz dovozu australského uhlí a připravuje velký nákup zkapalněného zemního plynu ze Spojených států, připomínají politologové. Z výše uvedeného vyvozují, že je třeba realisticky přehodnotit tvrzení o nástupu nové studené války mezi Washingtonem a Pekingem.

„Studená válka potřebuje dva silné protagonisty schopné jednat na světové scéně,“ zdůrazňují autoři komentáře. Čína podle nich sice ekonomicky, vojensky a technologicky roste, ale ve skutečnosti je tento údajně se rodící hegemon zranitelnější a izolovanější, než se snaží prezentovat.

Související

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) AUKUS

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy