Evropa by se podle Macrona měla začít bránit jadernými zbraněmi

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že je připraven "zahájit diskusi" o roli jaderných zbraní v rámci společné evropské obrany. Uvedla to agentura AFP.

List Le Monde ve svém článku v této souvislosti připomněl, že po brexitu a odchodu Británie z Evropské unie disponuje Francie jako jediný členský stát nástroji pro jaderné odstrašování.

Macron ve zmíněném rozhovoru vyslovil podporu diskusi o evropské obraně, která by "zahrnovala protiraketovou obranu, palbu ze zbraní s dlouhým doletem a jaderné zbraně pro ty, kteří je vlastní nebo mají americké jaderné zbraně na svém území".

Francouzský prezident vyzval k posouzení, co "nás skutečně důvěryhodně chrání", a zdůraznil, že Francie si zachovává svou specifičnost, ale je připravena více přispět k obraně evropského území.

Rozhovor proběhl v pátek během Macronovy návštěvy Štrasburku.

Ve svém čtvrtečním projevu na pařížské Sorbonně Macron upozornil na existenční hrozbu ruské agrese a vyzval k vytvoření obranné strategie méně závislé na Spojených státech.

Macron dodal: "Být důvěryhodný znamená mít i rakety dlouhého doletu, které mají Rusy odradit... A pak jsou tu jaderné zbraně: Francouzská doktrína říká, že je můžeme použít, když jsou ohroženy naše životní zájmy." Macron také zdůraznil, že tyto životně důležité zájmy mají evropský rozměr.

Vytvoření společné evropské obranné politiky bylo dlouhodobým cílem Francie, ovšem narazila na odpor ostatních členských zemí EU, které preferovaly ochranu ze strany aliance NATO.

Invaze ruské armády na Ukrajinu a možný návrat izolacionistické politiky Donalda Trumpa jako amerického prezidenta podpořily volání po větší evropské obranné autonomii. 

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy