Obnova japonských měst po havárii ve Fukušimě postupuje pomalu

Masakazu Daibo znovu otevřel svou restauraci zaměřenou na speciality z úhořů v malém městečku Namie v severovýchodním Japonsku, které muselo být zcela evakuováno po havárii jaderné elektrárny Fukušima z 11. března 2011. Téměř žádné sousedy ale nemá. Jeho podnik v centru Namie je obklopen opuštěnými budovami a prostranstvími zarostlými plevelem, píše agentura AFP.

Deset let po mohutném zemětřesení a následné vlně cunami, které způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu, obce kolem postižené elektrárny stále nenašly cestu k obnově.

Kvůli poškození jaderné elektrárny bylo 12 procent území prefektury Fukušima znepřístupněno a na základě nařízení nebo z vlastního rozhodnutí se odsud vystěhovalo na 165.000 obyvatel. Po dekontaminačních pracích úřady již mnoho oblastí znovu prohlásily za bezpečné. Lidé, kteří dříve v postižených lokalitách žili, se ale navzdory finančním pobídkám a levným nájmům vrátit zdráhají.

Masakazu Daibo se k návratu odhodlal loni a převzal restauraci, kterou založil jeho dědeček v Namie asi devět kilometrů od poškozené jaderné elektrárny. Do městečka se kvůli radioaktivnímu zamoření několik let mohl vydávat jen na krátké návštěvy.

"Zůstalo jen město bez lidí. Působilo to jako filmové kulisy," řekl AFP 65letý Daibo. "Potkával jsem tam jen toulavé psy, krávy a prasata," dodal.

Kvůli radiaci musely být zdi restaurace strženy a Masakazu Daibo musel vyhodit všechno, co se nacházelo uvnitř. Věří ale, že díky jeho kuchyni zákazníci znovu objeví "chuť nedávné minulosti". "Doufám, že moje přítomnost bude pro toto město paprskem světla," prohlašuje.

Omezení ale byla zrušena zatím jen pro pětinu rozlohy Namie, jehož současná populace (1580 obyvatel) tvoří pouze 7,5 procenta počtu obyvatel před březnem 2011. Školy ve městě mají nyní 30 žáků, zatímco před deseti lety to bylo téměř 1800.

Pro mnohé někdejší obyvatele prefektury Fukušima jsou hlavní překážkou pro návrat obavy z radiace a nedůvěra v proces dekontaminace prováděný vládou. "Ne že bych se nechtěla vrátit, ale já se vrátit nemůžu," říká Megumi Okadaová, která v době neštěstí čekala třetí dítě a prefekturu opustila, přestože nebydlela v zóně určené oficiálně k evakuaci. "Jako matka chci předejít rizikům, která by mohl návrat znamenat pro mé děti," dodává 38letá žena, jež v současné době žije v Tokiu.

Pro některé dřívější obyvatele chutná návrat domů hořce. Třiaosmdesátiletý Takao Kohata se nastěhoval zpět do obce Minamisoma severně od poničené elektrárny, ale rodiče jeho čtyř vnoučat jim nedovolují ho navštěvovat kvůli strachu z radiace. "Naprosto rozumím jejich obavám, ale je mi trochu smutno a cítím se osamělý," uvedl.

Stejně starý Masaru Kumawa se před třemi lety vrátil do Namie, ačkoli při cunami v roce 2011 ztratil manželku. Nyní vede sdružení, jehož cílem je posilovat sousedské vztahy. Navázat kontakt s ostatními je ale podle něj v této době těžké. "Byli dlouho pryč. Zvoníme na zvonky, ale z domů nikdo nevychází," říká.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy