Australská města zahalil dusivý kouř. Lidem hrozí rakovina, v mrakodrapech nelze žít

Ve výškových budovách v centru australských měst Sydney a Melbourne se dnes rozezněly požární poplašné sirény. Reagovaly na kouř, který pochází z požárů v okolí měst, ale zamořuje i jejich centra. Moderní vládní budovy v hlavním městě Canbeře jsou zavřené, protože uvnitř je už nedýchatelný vzduch.

Austrálie

Jak napsala agentura AP, Australané, uvyklí v létě na modrou jasnou oblohu, mají letos nad hlavou už několik týdnů nebe zahalené kouřem a vidí jen matné červené slunce. Australská města, řazená tradičně vysoko na škále míst nejpříhodnějších k životu, řeší nečekaně otázku důsledků dlouhodobých požárů na zdraví lidí.

Sonia Connorová se snaží udržet svou aktivní tříletou dceru uvnitř domu, jehož okna i dveře jsou oblepené páskou, aby dovnitř nevnikal kouř. Venkovní teplota přesáhla 42 stupňů Celsia. "Dcera žádné symptomy nemá, ale já to cítím v plicích i v krku," řekla Connorová.

Slovinská tenistka Dalila Jakupovičová se při zápase v kvalifikačním utkání Australia Open v Melbourne rozkašlala tak, že si musela kleknout. "Nikdy jsem nic podobného nezažila. Jsme zvyklí na zamořený vzduch, hrajeme v Číně i víc znečištěných zemích, ale ten kouř tady je jiný, na to určitě zvyklí nejsme," řekla.

zdroj: YouTube

V Austrálii začaly požáry loni v září. O život přišlo 28 lidí, spáleno je 2600 domů a zničeno více než deset milionů hektarů porostů. Většina z toho připadá na stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě země. Nemocnice ve městech musejí přijímat stále více lidí s dýchacími potížemi, přičemž mnozí zažívají vůbec poprvé v životě astmatické stavy. Vláda poskytla lidem zdarma 3,5 milionu roušek, které mají zachycovat pevné částice. Odborník na srdeční a dýchací choroby Bruce Thompson se domnívá, že se dlouhodobé vystavení kouři projeví na zvýšení výskytu nemocí srdce a plic a zřejmě i rakoviny.

Dnes odpoledne místního času přišly do Melbourne silné dešťové srážky a lijáky jsou v příštích dnech očekávány i v požáry nejhůře postižených státech Nový Jižní Wales a Viktorie. Na jižním pobřeží státu Nový Jižní Wales by ode dneška do soboty mohlo spadnout až 50 milimetrů srážek a na severu sousedního státu Viktorie, kde na statisících hektarů nadále hoří mohutný přeshraniční požár, až 25 milimetrů srážek, napsal list The Guardian.

Hasiči ale už dříve uvedli, že krátkodobé deště nemají šanci největší a nejnebezpečnější požáry uhasit. Meteorologové navíc v úterý varovali před možnými ničivými důsledky náhlých prudkých srážek, které podle nich mohou ve vypáleném terénu způsobit bleskové záplavy, sesuvy půdy a pády stromů a znečistit zdroje pitné vody, pokud budou trosky po požárech spláchnuty do vodních nádrží. Blesky doprovázející bouřky mohou také zažehnout nové ohně, jak se už ostatně na nejméně dvou místech stalo.

Co stojí za hladem v KLDR? Politolog mluví o zkoušce Kimova režimu

24.06.2021 00:01 NÁZOR - Severní Koreu opět sužuje nedostatek potravin, přičemž jde o veřejný problém, který tamní…

V Japonsku vybuchla sopka Mt. Otake

23.06.2021 08:28 Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska dnes vybuchla. Velké kameny…

Olympiáda v Tokiu bude bez alkoholu, oznámili pořadatelé

23.06.2021 06:59 Třicet dní před zahájením letních olympijských her v japonské metropoli Tokiu dnes pořadatelé…

Co se skutečně stalo ve Wu-chanu? Virolog z týmu WHO položil důležité…

22.06.2021 21:58 Aktualizováno NÁZOR - Světová pandemie covidu-19 může být nejhorší v moderních dějinách, konstatuje profesor…

V Indii přibylo za den méně než 50.000 nakažených

22.06.2021 15:06 Denní přírůstek nákaz koronavirem v Indii klesl pod 50.000. Za posledních 24 hodin indické…

UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek

22.06.2021 09:24 Výbor organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO doporučil přidat australský Velký…

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Související:

Právě se děje