Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový arzenál, není řešena jiná hrozba pro jihokorejskou bezpečnost, konstatuje Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik z think tanku Center for National Interest za ni označuje zběhy z KLDR, kteří se rozhodnou pro návrat do vlasti.

Až stovka zběhů-navrátilců

Velení jihokorejské armády nedávno oznámilo, že čtyřiadvacetiletý muž, identifikovaný pouze příjmením Kim, se proplížil odvodňovacím příkopem na ostrově Kanghwado a následně v noci přeplaval skrz demilitarizovanou zónu k severokorejskému břehu, připomíná Episkopos. Dodává, že Kim byl severokorejský zběh, který před třemi lety utekl do Jižní Koreje.

Podrobnější informace se různí, ale média naznačují, že Kim čelil v Jižní Koreji obvinění ze sexuálního napadení a před útěkem do KLDR mu hrozilo zatčení, nastiňuje historik. Podotýká, že hranice na ostrově Kanghwado je zabezpečena několika úrovněmi plotu s ostnatým drátem a nejmodernějším sledovacím kamerovým systémem, ale odvodňovací příkop monitorován a střežen nebyl.     

"Kim je posledním z jedenácti potvrzených severokorejských zběhů-navrátilců, kteří se prošli hrůznou zkušeností překonání demilitarizované zóny, uprchli na více prosperující Jih, jen aby se v následujících letech vrátili do domoviny," pokračuje Episkopos. Dodává, že skutečný počet těchto zběhů-navrátilců je zřejmě mnohem vyšší - jihokorejský akademik Čan-il Ahn listu The Korean Herald sdělil, že se může jednat až o stovku případů.

Severní Korea zpravidla využívá zběhy-navrátilce jako propagandistický nástroj, kterým podporuje režimní tezi, že život v Jižní Koreji je ve srovnání se Severem horší, vysvětluje autor komentáře. Poukazuje, že s Kimem má Pchjongjang zjevně jiné plány, protože severokorejská státní tisková agentura jej označila za prvního nakaženého nemocí covid-19 na území KLDR.

Zřejmě se jedná o pokus svalit přítomnost koronaviru v Severní Koreji na zahraničí, vysvětluje Episkopos. Zdůrazňuje, že podle jihokorejských úřadů ale Kim nemoc diagnostikovanou neměl, ani se nenacházel na seznamu kontaktů nakažených.

Příležitost pro tajné služby

Sílící fenomén návratu zběhů přináší podle historika mnoho bezpečnostních problémů. Jihokorejský velitel, který měl na starost monitoring demilitarizované zóny, byl sice po Kimově útěku suspendován, ale to, jak relativně snadno lze proniknout skrze jihokorejskou stranu demilitarizované zóny, naznačuje systémový nedostatek, který musí Soul vyřešit, uvádí Episkopos.  

"Současný problém dále podtrhuje to, že jihokorejské úřady se údajně od Kimově útěku nedozvěděly, dokud jej neoznámila severokorejská státní média," píše autor komentáře. Incident tak podle něj oživuje obavy, že Pchjongjang využívá zjevné propustnosti demilitarizované zóny a na jihokorejské území vysílá agenty, kteří tam provádějí širokou škálu tajných operací.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Je sice mimořádně těžké určit, kolik zběhů-navrátilců mělo vazby na severokorejskou rozvědku, přiznává Episkopos. Za jisté ale považuje, že jakýkoliv návrat severokorejského zběha je v KLDR pečlivě rozebírán, protože takový člověk může mít potenciálně tajné či citlivé informace o procesu přijímání zběhů v Jižní Koreji, případně dalších aspektech jihokorejského postupu.

Vzestup útěků zpět do KLDR také ukazuje větší problém, kterým se absence jakéhokoliv jihokorejského systému pro sledování severokorejských zběhů, uvádí historik. Poukazuje, že na tisíc z nich "zmizelo", když odešli do zahraničí a neuvedli adresu, přičemž se ukázalo, že část z nich se přes Čínu vrátila do Severní Koreje.

Jihokorejský zbrojní průmysl vynakládá ohromné úsilí při budování protiraketové obrany, konstrukci vlastních bojových letounů a vývoji další sofistikované vojenské techniky, která má KLDR odradit od případného útoku, konstatuje Episkopos. Dodává, že rostoucí počet útěků do Severní Koreji ale naznačuje, že nyní je třeba zapracovat na sledování a zabezpečení demilitarizované zóny.  

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy