Severní Korea odpálila další dvě balistické střely

Severní Korea dnes odpálila další dvě blíže neupřesněné střely, které dopadly do moře východně od břehů KLDR. S odvoláním na jihokorejský sbor náčelníků štábů o tom informovala agentura Reuters. Japonské ministerstvo obrany uvedlo, že s největší pravděpodobností šlo o balistické rakety.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Test severokorejské rakety
doporučujeme

Střely, vyslané odpoledne místního času (ráno SELČ) z blízkosti severokorejské metropole Pchjongjangu, podle Tokia směřovaly k Japonskému moři, dopadly ale mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu. Reuters k tomu poznamenal, že odpolední čas je neobvyklý, protože většina zkoušek severokorejských střel se uskutečnila ráno.

"Šlo o střely krátkého doletu, které urazily vzdálenost 370 kilometrů a dosáhly výšky 90 kilometrů," upřesnil jihokorejský sbor náčelníků štábů. Bývalý jihokorejský námořní důstojník Kim Tong-jup prohlásil, že KLDR možná testovala nedávno vyvinutý vícenásobný raketový odpalovací systém.

Sama KLDR podle ruské agentury TASS posléze potvrdila, že podnikla zkušební střelby z raketometů velké ráže, určených k "ničení velmi silných uskupení nepřítele nenadálým úderem". Vojenská akademie podle severokorejské agentury KCNA podala hlášení o úspěšných zkouškách vůdci země. Kim Čong-un nad tím vyjádřil spokojenost a poblahopřál všem vědcům, kteří obětavě usilují o rozvoj ozbrojených sil coby svalů země.

Americká letecká základna Misawa, která leží více než 1100 kilometrů severně od Tokia, vyhlásila poplach a její personál byl vyzván, aby se uchýlil do krytu. Po chvíli byl poplach odvolán.

Severní Korea provedla svůj nový test v den, kdy se konal pohřeb matky jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Severokorejský vůdce Kim Čong-un mu předtím poslal dopis, v němž mu vyjádřil hlubokou soustrast.

KLDR v posledních měsících pokračuje ve zkouškách raket krátkého doletu, přičemž otestovala i několik nových typů. Začátkem října Severní Korea oznámila, že úspěšně vyzkoušela novou balistickou raketu odpalovanou z ponorky. Pchjongjang uvedl, že zkouška byla reakcí na vnější hrozby a snahou podpořit obranu země.

Tento měsíc Pchjongjang navíc pohrozil, že by mohl obnovit i testy jaderných zbraní a balistických střel dlouhého doletu, které pozastavil v loňském roce.

Rozhovory o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, které KLDR vede se Spojenými státy, stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji, jenž skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. Kim dal Spojeným státům lhůtu do konce roku, aby změnily postoj k jednáním, jinak bude podle něj Severní Korea nucena hledat "jinou cestu".

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hongkong zachvátilo násilí. Jeden muž postřelen, dalšího útočník zapálil

11.11.2019 14:40 Aktualizováno Dva lidé jsou v nemocnici v kritickém stavu po nepokojích, které v noci na dnešek pokračovaly v…

Nový Jižní Wales zažívá peklo: S požáry bojuje 1500 hasičů a má být ještě…

11.11.2019 08:42 Australský stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě země dnes kvůli požárům vyhlásil stav ohrožení.…

Katastrofální požáry v Austrálii: Vyhlášen stav ohrožení, jsou nařízené…

11.11.2019 07:36 Úřady v australských státech Queensland a Nový Jižní Wales dnes vyhlásily kvůli lesním požárům stav…

Austrálii sužují ničivé požáry. Hasiči se bojí katastrofy

10.11.2019 17:15 Australští hasiči varují před zesílením již několik dní trvajících ničivých požárů, které již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama