Spory o Arktidu gradují? Mezi Ruskem a Čínou stoupá napětí

Jeden z hlavních arktických výzkumníků Ruska byl obviněn z velezrady s podezřením, že předal citlivé informace Číně. Tento případ upozorňuje na stoupající napětí mezi zeměmi v polárním regionu.

Moskevský kreml
doporučujeme

Valery Mitko měl podle vyšetřovatelů předat dokumenty, které obsahují ruská vládní tajemství čínské zpravodajské službě. Mělo k tomu dojít na začátku roku 2018 na univerzitě v Číně, kde byl Mitko hostujícím profesorem. Dokumenty se měly zabývat hydroakustikou. Zejména studií, která se často používá v podmořské navigaci, řekl Mitkův právník Ivan Pavlov CNN.

Mitkův právník namítá, že všechny informace, které vědec dovezl z Ruska do Číny, byly veřejně přístupné. Profesor byl obviněn a uvězněn v únoru tohoto roku, ale podrobnosti o jeho případu se objevily až nyní. To by mohlo upozornit na vzrůstající konkurenci těchto dvou zemí v arktické oblasti.

Moskva a Peking vybudovaly strategické partnerství v arktickém regionu kvůli rostoucímu napětí ze západem, ale Rusko si dalo pozor na jakoukoli vojenskou spolupráci v této oblasti, uvedl člen Asijsko-pacifického programu Carnegie Moscow Center Alexander Gabuev CNN. „Čína opravdu projevuje vojenské ambice na toto území. Čínské ponorky operují v neutrálních vodách a mohou se začít vyskytovat v polární oblasti,“ uvedl Gabuev.

Valery Mitko není jediný ruský vědec obviněný ze spolupráce se zahraniční zemí. V roce 2018 odsoudil Moskevský soud leteckého inženýra Viktora Kudryavtseva za údajné poskytnutí tajných informací jinému státu. Kudryavtsev měl poskytnout údaje o hypersonických zbraních belgickému institutu, který na podobný výzkum navazuje, uvedla agentura TASS.

Od doby, co se Čína prohlásila za „stát blízký arktické oblasti“, se zvýšilo její úsilí o přítomnost v regionu. Rusko na druhou stranu stanovilo jako jednu z priorit obnovu oblastí v blízkosti polárního kruhu, které opustili s rozpadem Sovětského svazu.

Vladimir Putin v březnu představil ambiciózní plán, který má být dokončen do roku 2035. Ten má přinést práci zpět do regionu rozvojem obrovských energetických projektů, do kterých investovala i Čína. Rusko se zabývá i možným vývozem ropy a plynu skrz trasu v severním moři, která se stává možná postupným táním ledu.

Témata: Čína | Rusko | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie covid-19: Svět hlásí nový rekord, přes 230 tisíc nakažených za den

12.07.2020 18:46 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených…

Opozice v Hongkongu uspořádala neoficiální primárky, hlasovaly stovky…

12.07.2020 15:09 Statisíce obyvatel čínské poloautonomní provincie Hongkong přišly přes víkend hlasovat v…

Hvězda Bollywoodu Amitábh Baččan je v nemocnici s koronavirem

11.07.2020 21:52 Amitábh Baččan, hvězda indické filmové produkce, takzvaného Bollywoodu, leží v nemocnici poté, co…

V Indii schválili lék na koronavirus, úspěšně prošel klinickou studií

11.07.2020 19:59 Indické úřady povolily používání léku Itolizumab domácí farmaceutické společnosti Biocon pro léčbu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy