Tálibán zaútočil na další velké město v Afghánistánu, snaží se dobýt i věznici

Bojovníci povstaleckého hnutí Tálibán zaútočili v Afghánistánu na třetí velké město v průběhu jediného týdne. Při útoku na provinční metropoli Faráh zahynuli nejméně dva civilisté a dalších 15 utrpělo zranění, informovala agentura AP.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Islamisté, ilustrační fotografie
doporučujeme

Tálibán pokračuje v ozbrojených akcích, přestože v současné době vede s americkými představiteli jednání o podobě mírové dohody, která by ukončila téměř dvacetiletou občanskou válku v zemi.

Zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán Zalmay Khalilzad v pondělí představil návrh dohody afghánskému prezidentovi Ašrafu Ghanímu s tím, že dokument je těsně před podpisem. Ve čtvrtek večer se ale podle AP nečekaně vrátil k pokračování rozhovorů do Kataru, kde má Tálibán politický úřad.

Minulý týden v sobotu přepadli příslušníci hnutí Tálibán město Kunduz, které je metropolí stejnojmenné provincie na severu Afghánistánu. V neděli se jejich terčem stalo další severoafghánské město Puli Chumrí, které je metropolí provincie Baghlán. Dnes udeřil Tálibán v západní provincii Faráh.

zdroj: YouTube

Při útoku v noci na dnešek se povstalci zmocnili náborového střediska afghánské armády u města Faráh. "Bojovníci Tálibánu se snaží ovládnout i věznici, ale bezpečnostní síly jim vzdorují," uvedl později mluvčí místní policie Muhibulláh Muhíb.

Tálibán údajně také zaujal pozice v obytných oblastech, včetně jedné školy, a z města se ozývá střelba. Obchody jsou zavřené a někteří lidé se pokoušejí uprchnout, hlásí místní obyvatelé. Podle místních představitelů je ale Faráh nadále pod kontrolou afghánské vlády a afghánská armáda podniká na stanoviště Tálibánu v okolí města nálety.

Provincie Faráh hraničí s provincií Hílmand, která je baštou Tálibánu. Jeho bojovníci loni v květnu zahájili rozsáhlou ofenzivu s cílem dobýt město Faráh, což se jim téměř podařilo. Nakonec však afghánská armáda útok odrazila.

Pokračující násilnosti vyvolávají pochybnosti o mírové dohodě, o níž jednají zástupci Tálibánu s představiteli americké vlády. Návrh počítá mimo jiné s příměřím a postupným stažením amerických sil z Afghánistánu výměnou za slib Tálibánu, že neumožní, aby byla tato středoasijská země využívána k plánování útoků na USA a jejich spojence. V první fázi stahování by mělo během 135 dní z Afghánistánu odejít 5000 ze 14.000 amerických vojáků.

Afghánská vláda vyjádřila nad dohodou vážné obavy. "Uzavření mírové dohody se skupinou, která nadále zabíjí nevinné lidi, nemá smysl," uvedl ve čtvrtek v prohlášení afghánský prezident Ašraf Ghaní.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti v Hongkongu žádají podporu Británie

15.09.2019 09:48 Stovky lidí dnes demonstrují před britským konzulátem v Hongkongu. Požadují, aby Británie jako…

Do ulic Hongkongu míří další demonstranti, policie zasahuje

14.09.2019 14:03 Policisté v Hongkongu vyzbrojení obušky dnes zasahovali při střetech pročínských demonstrantů s…

V Hongkongu se schyluje k další vlně protestů, aktivisté se shromáždili na…

13.09.2019 17:29 Hongkongští prodemokratičtí aktivisté dnes zahájili další sérii demonstrací, v nichž chtějí…

Kašmír je rozbuška. Muslimové povstanou, varuje pákistánský premiér

13.09.2019 17:23 Tvrdý postup indické vlády proti protestujícím v indické části Kašmíru přivede ve světě víc muslimů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama