Útoky na mešity v Christchurchi: Bezpečnostní orgány pochybily, stojí ve vyšetřovací zprávě

Vyšetřovatelé loňských útoků na mešity v novozélandském městě Christchurch dospěli k závěru, že se bezpečnostní orgány téměř výlučně soustředily na hrozbu islamistického terorismu a policie nezajistila řádné kontroly zbrojních průkazů.

město Christchurch, Nový Zéland

Uvádí to dnes zveřejněná zpráva královské vyšetřovací komise, která prověřovala okolnosti teroristického útoku z 15. března 2019, kdy bělošský extremista Brenton Tarrant ve dvou mešitách ve městě Christchurch zabil 51 lidí. Akci tehdy vysílal v přímém přenosu na internetu.

Premiérka Jacinda Ardernová po zveřejnění zprávy vyšetřovací komise uvedla, že ve dvou zmíněných případech šlo o selhání, za které se omlouvá. Poukázala zároveň na zjištění komise, že absence těchto selhání by útoku v konečném důsledku nezabránila.

Australan Tarrant byl v srpnu odsouzen k doživotnímu vězení bez možnosti předčasného propuštění.

Ardernová si za svůj soucitný přístup po útocích a následném rychlém zpřísnění zákona o držení zbraní vysloužila celosvětová chválu. Zároveň zahájila globální hnutí zaměřené proti extremismu na internetu.

Novozélandské úřady však čelily kritice, že ignorovaly opakovaná varování od muslimské komunity o nárůstu zločinů z nenávisti.

Zpráva královské vyšetřovací komise čítající 800 stran uvádí, že "prostředky byly nepřiměřeně soustředěny na hrozbu islamistického terorismu".

Zástupci muslimských organizací ve svých výpovědích vyšetřovatelům řekli, že bezpečnostní orgány nebraly hrozby vůči muslimské komunitě vážně a naopak k ní přistupovaly diskriminujícím způsobem.

Podle Gamala Foudy, imáma mešity, kde Tarrant útočil, zpráva dokládá, že ve vládních agenturách existují "institucionální předsudky a nevědomá předpojatost".

Novozélandská vláda přijala všech 44 doporučení komise včetně zřízení nové národní zpravodajské a bezpečnostní agentury a jmenování ministra, který bude reakci vlády koordinovat. Vzniknout má také ministerstvo pro etnické komunity a postgraduální program pro etnické komunity. Vláda rovněž hodlá zpřísnit protiteroristické zákony a režim udělování zbrojních průkazů. Změny mají nastat také u policie, aby byli její příslušníci schopni lépe zaznamenávat a reagovat na zločiny z nenávisti.

Komise dospěla k závěru, že ačkoli Tarrant v minulosti na Nový Zéland necestoval, místní policie jeho žádost o zbrojní průkaz schválila. Komise zároveň doporučila, aby lékaři museli povinně hlásit střelná poranění. Stalo se tak poté, co vyšlo najevo, že Tarrant byl několik měsíců před útokem ošetřen lékaři, jelikož se sám postřelil.

Zpráva popisuje Tarranta jako "společensky izolovaného" muže, který měl v dětství málo přátel, ale byl vášnivý uživatel internetu a hráč on-line her. Před svým příchodem na Nový Zéland v srpnu 2017 hodně cestoval. V letech 2014-2017 navštívil desítky zemí, převážně sám. Podle zprávy nevzbuzoval podezření.

Kromě e-mailu, který odeslal osm minut před střelbou, podle komise nebyly dostupné žádné informace, který by úřady mohly před útokem varovat.

Tarrant podle vyšetřovatelů před útokem docházel do střeleckého klubu, chodil do posilovny a bral anabolika. Navštěvoval krajně pravicová diskusní fóra, avšak mnohem významnějším zdrojem informací a inspirace mu byl YouTube. Ardernová uvedla, že o tom hodlá hovořit přímo s vedením tohoto internetového serveru pro sdílení videí.

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

NÁZOR: Důvod ke znepokojení? Vojenský historik popsal novou zbraň KLDR

23.10.2021 00:01 Severní Korea otestovala z ponorky odpalovanou balistickou raketu, čímž se tato izolovaná země o…

NÁZOR: Čína? Její skutečný vliv upadá, tvrdí politologové. Zmiňují i Česko

22.10.2021 22:03 Aktualizováno Čínský prezident Si Ťin-pching by si přál, aby si svět myslel, že mu mezinárodního dění dává důvod…

Čína pohrozila opatřeními kvůli návštěvě Tchajwance v Česku a na Slovensku

22.10.2021 17:12 Aktualizováno Čína před návštěvou tchajwanského šéfa diplomacie v České republice a na Slovensku varovala, že je…

Nový Zéland zruší opatření po naočkování 90 procent lidí

22.10.2021 09:32 Nový Zéland kvůli šíření vysoce nakažlivé varianty delta mění strategii boje s koronavirem. Tamní…

Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi může pro Maledivy znamenat…

20.10.2021 20:55 Neplnění klimatických závazků ostatními zeměmi světa může pro Maledivy znamenat zkázu. Agentuře AP…

Peking před blížící se olympiádou očkuje třetí dávkou

20.10.2021 13:21 Čínská metropole Peking nabízí všem dospělým obyvatelům města třetí dávku očkování proti koronaviru…

Severní Korea odpálila podle Soulu a Tokia balistickou raketu

19.10.2021 09:09 Severní Korea dnes odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu,…

Nový Zéland hlásí dosud nejvíc nově nakažených za den

19.10.2021 08:22 Nový Zéland zaznamenal za poslední den 94 nově prokázaných případů koronavirové nákazy, to je…

Čína otestovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož,…

18.10.2021 16:00 Aktualizováno Čína v srpnu testovala hypersonickou raketu schopnou nést jadernou nálož. Podle informace listu…

Související:

Právě se děje

reklama