V Hongkongu na Nový rok protestovaly statisíce lidí, policie použila slzný plyn

Statisíce lidí demonstrovaly na Nový rok v Hongkongu za demokratické reformy v této zvláštní administrativní oblasti Číny. Podle organizátorů se dnešní akce zúčastnil milion lidí, místní úřady ale toto číslo nepotvrdily.

Od pokojného pochodu se oddělily skupiny radikálů, kteří se později střetli s policisty. Ti použili vodní děla a slzný plyn. Policie uvedla, že zadržela na 400 osob kvůli nezákonnému shromažďování a držení útočných zbraní, informovala agentura AP.

Dnešní pochod v Hongkongu, který byl další z více než půl roku trvajících manifestací za demokratické reformy, byl podle tiskových agentur většinou pokojný. Mezi jeho účastníky ale byly skupiny radikálů, kteří rozbíjeli semafory či bankomaty a házeli na policisty dlažební kostky. I v předchozích měsících radikální demonstranti útočili na banky či obchody spojované s kontinentální Čínou.

K prvnímu většímu zásahu slzným plynem dnes policie sáhla asi v polovině předpokládané trasy pochodu, když lidé začali ničit pobočku banky HSBC. Šlo o reakci na skutečnost, že banka zmrazila účty, z nichž organizátoři protestů hradili pomoc demonstrujícím. Policie pak nařídila Občanské frontě za lidská práva, která pochod organizovala, aby akci zrušila.

Hodinu nato policisté začali vyklízet ulice. Fronta však vydala prohlášení, v němž se hovoří o "krutém rozhodnutí" nechat zrušit "první letošní povolené shromáždění kvůli absurdní zámince". "Hongkongská vláda dává najevo neochotu naslouchat tomu, co říká dav, a upírá občanům právo na shromažďování," stojí v prohlášení.

Policisté dnes na řadu míst dopravili vodní děla a obrněné vozy, aby donutili lidi odejít z ulic. Nepodařilo se jim to ale podle agentury Kjódó ani s pomocí slzného plynu. I o silvestrovské noci se střetli v Hongkongu radikálové s policisty, kteří použili slzný plyn i pepřový sprej.

Hongkong má za sebou více než šest měsíců protivládních protestů, jež začaly původně kvůli návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminální činnosti do pevninské Číny. Postupně se jejich požadavky rozšířily na pět bodů, z nichž jeden - stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do Číny, byl už splněn.

Demonstranti mimo jiné požadují amnestii pro zadržené protestující, nezávislé vyšetření brutálních policejních zásahů proti demonstrantům a demokratické volby. Chtějí také, aby úřady neoznačovaly manifestace jako "nepokoje".

Účastníci manifestací se rovněž snaží přimět vedení Hongkongu, aby řešilo sociální problémy, jako je například nedostatek pracovních příležitostí. To zajímá především mladé lidi a studenty.

Demonstrace v Hongkongu, které se odrážejí i na poklesu cestovního ruchu či maloobochodních tržeb, schvaluje podle průzkumu zadaného agenturou Reuters 59 procent občanů této bývalé britské kolonie. Tu předal Londýn pod správu Pekingu v roce 1997 s podmínkou, že čínská vláda bude Hongkong 50 let spravovat podle principu "jedna země, dva systémy". Podle demonstrantů se ale Peking snaží dění v oblasti stále více kontrolovat.

Související

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo zamítlo milost pro Čecha odsouzeného v Hongkongu na 27 let za pašování drog

České ministerstvo spravedlnosti zamítlo milost pro penzistu Vladimíra Švece, odsouzeného před pěti lety v Hongkongu na 27 let za pašování drog. Loni na podzim vydaly hongkongské úřady seniora do ČR. Podle ministerstva spravedlnosti žádost o milost nesplňovala podmínky pro její udělení, uvedl dnes Český rozhlas-Radiožurnál. Švec byl zadržen na hongkongském letišti se zhruba třemi kilogramy kokainu, vinu ale vždy popíral. Tvrdil, že o drogách v kufru nevěděl.

Více souvisejících

Hongkong demonstrace v Hongkongu

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy