V Hongkongu na Nový rok protestovaly statisíce lidí, policie použila slzný plyn

Statisíce lidí demonstrovaly na Nový rok v Hongkongu za demokratické reformy v této zvláštní administrativní oblasti Číny. Podle organizátorů se dnešní akce zúčastnil milion lidí, místní úřady ale toto číslo nepotvrdily.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Hongkong
doporučujeme

Od pokojného pochodu se oddělily skupiny radikálů, kteří se později střetli s policisty. Ti použili vodní děla a slzný plyn. Policie uvedla, že zadržela na 400 osob kvůli nezákonnému shromažďování a držení útočných zbraní, informovala agentura AP.

Dnešní pochod v Hongkongu, který byl další z více než půl roku trvajících manifestací za demokratické reformy, byl podle tiskových agentur většinou pokojný. Mezi jeho účastníky ale byly skupiny radikálů, kteří rozbíjeli semafory či bankomaty a házeli na policisty dlažební kostky. I v předchozích měsících radikální demonstranti útočili na banky či obchody spojované s kontinentální Čínou.

K prvnímu většímu zásahu slzným plynem dnes policie sáhla asi v polovině předpokládané trasy pochodu, když lidé začali ničit pobočku banky HSBC. Šlo o reakci na skutečnost, že banka zmrazila účty, z nichž organizátoři protestů hradili pomoc demonstrujícím. Policie pak nařídila Občanské frontě za lidská práva, která pochod organizovala, aby akci zrušila.

Hodinu nato policisté začali vyklízet ulice. Fronta však vydala prohlášení, v němž se hovoří o "krutém rozhodnutí" nechat zrušit "první letošní povolené shromáždění kvůli absurdní zámince". "Hongkongská vláda dává najevo neochotu naslouchat tomu, co říká dav, a upírá občanům právo na shromažďování," stojí v prohlášení.

Policisté dnes na řadu míst dopravili vodní děla a obrněné vozy, aby donutili lidi odejít z ulic. Nepodařilo se jim to ale podle agentury Kjódó ani s pomocí slzného plynu. I o silvestrovské noci se střetli v Hongkongu radikálové s policisty, kteří použili slzný plyn i pepřový sprej.

Hongkong má za sebou více než šest měsíců protivládních protestů, jež začaly původně kvůli návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminální činnosti do pevninské Číny. Postupně se jejich požadavky rozšířily na pět bodů, z nichž jeden - stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do Číny, byl už splněn.

Demonstranti mimo jiné požadují amnestii pro zadržené protestující, nezávislé vyšetření brutálních policejních zásahů proti demonstrantům a demokratické volby. Chtějí také, aby úřady neoznačovaly manifestace jako "nepokoje".

Účastníci manifestací se rovněž snaží přimět vedení Hongkongu, aby řešilo sociální problémy, jako je například nedostatek pracovních příležitostí. To zajímá především mladé lidi a studenty.

Demonstrace v Hongkongu, které se odrážejí i na poklesu cestovního ruchu či maloobochodních tržeb, schvaluje podle průzkumu zadaného agenturou Reuters 59 procent občanů této bývalé britské kolonie. Tu předal Londýn pod správu Pekingu v roce 1997 s podmínkou, že čínská vláda bude Hongkong 50 let spravovat podle principu "jedna země, dva systémy". Podle demonstrantů se ale Peking snaží dění v oblasti stále více kontrolovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spása pro Austrálii. Zemi zasáhly bouřky a silné lijáky

17.01.2020 12:51 Bouřky doprovázené intenzivními srážkami zasáhly dnes východní pobřeží Austrálie a potěšily hasiče…

Záhadná nemoc v Číně má další oběť

17.01.2020 08:03 Záhadný zápal plic, který se objevil v centrální části Číny, má druhou oběť, oznámila dnes agentura…

První krok k mírové dohodě? Tálibán souhlasí s krátkodobým klidem zbraní

16.01.2020 16:07 Vůdce afghánského islamistického hnutí Tálibán Hajbatulláh Achúndzáda přistoupil na krátkodobé…

Australští hasiči zachránili vzácné prehistorické stromy, rostou na…

16.01.2020 13:00 Australským hasičům se podařilo před lesním požárem zachránit skupinu kriticky ohrožených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama