V Hongkongu na Nový rok protestovaly statisíce lidí, policie použila slzný plyn

Statisíce lidí demonstrovaly na Nový rok v Hongkongu za demokratické reformy v této zvláštní administrativní oblasti Číny. Podle organizátorů se dnešní akce zúčastnil milion lidí, místní úřady ale toto číslo nepotvrdily.

Hongkong

Od pokojného pochodu se oddělily skupiny radikálů, kteří se později střetli s policisty. Ti použili vodní děla a slzný plyn. Policie uvedla, že zadržela na 400 osob kvůli nezákonnému shromažďování a držení útočných zbraní, informovala agentura AP.

Dnešní pochod v Hongkongu, který byl další z více než půl roku trvajících manifestací za demokratické reformy, byl podle tiskových agentur většinou pokojný. Mezi jeho účastníky ale byly skupiny radikálů, kteří rozbíjeli semafory či bankomaty a házeli na policisty dlažební kostky. I v předchozích měsících radikální demonstranti útočili na banky či obchody spojované s kontinentální Čínou.

K prvnímu většímu zásahu slzným plynem dnes policie sáhla asi v polovině předpokládané trasy pochodu, když lidé začali ničit pobočku banky HSBC. Šlo o reakci na skutečnost, že banka zmrazila účty, z nichž organizátoři protestů hradili pomoc demonstrujícím. Policie pak nařídila Občanské frontě za lidská práva, která pochod organizovala, aby akci zrušila.

Hodinu nato policisté začali vyklízet ulice. Fronta však vydala prohlášení, v němž se hovoří o "krutém rozhodnutí" nechat zrušit "první letošní povolené shromáždění kvůli absurdní zámince". "Hongkongská vláda dává najevo neochotu naslouchat tomu, co říká dav, a upírá občanům právo na shromažďování," stojí v prohlášení.

Policisté dnes na řadu míst dopravili vodní děla a obrněné vozy, aby donutili lidi odejít z ulic. Nepodařilo se jim to ale podle agentury Kjódó ani s pomocí slzného plynu. I o silvestrovské noci se střetli v Hongkongu radikálové s policisty, kteří použili slzný plyn i pepřový sprej.

Hongkong má za sebou více než šest měsíců protivládních protestů, jež začaly původně kvůli návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminální činnosti do pevninské Číny. Postupně se jejich požadavky rozšířily na pět bodů, z nichž jeden - stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do Číny, byl už splněn.

Demonstranti mimo jiné požadují amnestii pro zadržené protestující, nezávislé vyšetření brutálních policejních zásahů proti demonstrantům a demokratické volby. Chtějí také, aby úřady neoznačovaly manifestace jako "nepokoje".

Účastníci manifestací se rovněž snaží přimět vedení Hongkongu, aby řešilo sociální problémy, jako je například nedostatek pracovních příležitostí. To zajímá především mladé lidi a studenty.

Demonstrace v Hongkongu, které se odrážejí i na poklesu cestovního ruchu či maloobochodních tržeb, schvaluje podle průzkumu zadaného agenturou Reuters 59 procent občanů této bývalé britské kolonie. Tu předal Londýn pod správu Pekingu v roce 1997 s podmínkou, že čínská vláda bude Hongkong 50 let spravovat podle principu "jedna země, dva systémy". Podle demonstrantů se ale Peking snaží dění v oblasti stále více kontrolovat.

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Související:

Právě se děje