V Hongkongu opět protestovaly tisíce lidí, policie ve velkém zatýkala

Desítky lidí zatkli policisté po dnešní demonstraci v Hongkongu. Do ulic ve městě vyrazilo několik tisíc demonstrantů a kromě prodemokratických sloganů nyní také vyjadřovali nesouhlas také s praktikami obchodníků z Číny, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Hongkong
doporučujeme

Protesty se dnes soustředily na sever oblasti, blízko hranice s pevninskou Čínou. Účastníci, včetně rodin s dětmi, vystupovali hlavně proti takzvaným paralelním obchodníkům z Číny. Ti vykupují v Hongkongu širokou škálu bezcelního zboží a vozí ho zpět na pevninu, aby ho tam prodali se ziskem. Podle místních to zvedá ceny, ale také zvyšuje napětí mezi obyvateli Hongkongu a pevninské Číny.

"Číňané z pevniny sem přicházejí, blokují ulice se svými taškami, nájmy se zvyšují a pro obyvatele Hongkongu je vše mnohem dražší," řekla agentuře Reuters devatenáctiletá studentka Jasmin.

Organizátoři odhadují, že pochodu se zúčastnilo až 10.000 lidí. Policie uvádí jen asi 2500 účastníků.

Po ukončení pochodu zůstali na místě někteří demonstranti v černém oblečení a s maskou na obličeji, navzdory výzvě organizátorů, aby se okamžitě rozešli. V jednu chvíli proti nim zasáhla pořádková policie obušky a pepřovými spreji a několik desítek lidí bylo zatčeno. Není zcela jasné, co konkrétně zákrok policistů vyvolalo.

Při jiném incidentu dnes policie také použila slzný plyn na rozehnání skupiny, která před protestem hodila benzínové bomby přes plot policejní stanice v části města zvané Nová území a poškodila jedno policejní vozidlo.

Hongkong má za sebou více než šest měsíců protivládních protestů, jež začaly původně kvůli návrhu zákona, který měl umožnit vydávání lidí podezřelých z kriminální činnosti do pevninské Číny. Návrh zákona nakonec vláda pod tlakem veřejnosti stáhla, ale protesty se mezitím rozšířily a zahrnuly volání po větší demokracii a výzvu k vyšetření policejních přehmatů.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Srí Lanky potvrdil smrt více než 23 tisíc lidí, zemřeli ve válce

20.01.2020 17:17 Srílanský prezident Gotabaja Radžapakse poprvé přiznal, že lidé pohřešovaní od dob občanské války…

Počet nakažených záhadným virem prudce stoupá. Nemocných jsou stovky

20.01.2020 13:47 Aktualizováno Počet potvrzených případů zápalu plic způsobeného novým a dosud málo prozkoumaným druhem koronaviru…

Krvavé střety v Barmě: Dívky utíkají před násilím do klášterů

19.01.2020 15:14 Krvavé střety mezi armádou a separatistickými povstaleckými skupinami v Barmě vedou stále více…

Jedna katastrofa střídá druhou. Austrálii hrozí silné bouře a záplavy

19.01.2020 12:14 Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama