V Honkongu truchlí za královnu Alžbětu. Je to vzkaz pro Čínu, píše BBC

Obyvatelé Hongkongu stojí tento týden v dlouhých frontách, aby vzdali hold zesnulé britské královně Alžbětě II. Uvedl to dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž se jedná o zřejmě největší projevy náklonnosti k bývalé panovnici mimo Spojené království. Zármutek nad skonem královny vysílá i vzkaz Číně, pod jejíž správu bývalá britská kolonie Hongkong přešla v roce 1997. Peking je kritizován, že čím dál víc omezuje práva hongkongských občanů.

Hongkong.

Čína při přebírání vlády nad Hongkongem slíbila, že nejméně 50 let zachová na tomto území dosavadní způsob života, včetně svobod, které v pevninské Číně nejsou dodržovány. Zákroky proti demonstracím, zavedení nového bezpečnostního zákona a zásahy do volebního procesu v Hongkongu ale svědčí podle kritiků o tom, že Peking svůj slib o zachování principu "jedna země, dva systémy" porušuje.

Dlouhé zástupy truchlících, množství květin a vzkazů v hongkongské čtvrti Admirality jsou v kontrastu s podstatně tlumenějšími reakcemi na královninu smrt v ostatních bývalých britských koloniích.

"Ještě se nestalo, že bych někdy koupil květiny, ani když jsem se ucházel o nějakou dívku," prohlásil šedesátník jménem Lee, který před britský konzulát v Hongkongu přinesl chryzantémy. Uvedl, že hongkongská ekonomika za koloniální vlády vzkvétala a společnost byla liberálnější a otevřenější. Další lidé chválili, že za britské vlády se výrazně zlepšilo zdravotnictví a vzdělávání v Hongkongu.

Hongkong se stal britskou kolonií po opiových válkách v 19. století a britská nadvláda trvala 156 let. Pevninská Čína za tu dobu prošla bouřlivými politickými změnami. "V Hongkongu byl v této době klid," podotkl 75letý pan Fung.

"Když lidé na koloniální éru vzpomínají, často odkazují na období od poloviny 70. let do 90. let 20. století," uvedla Li Mei Ting, která vyučuje kulturní a náboženská studia na hongkongské Čínské univerzitě. "Lidé toto období vnímají jako zlatý věk Hongkongu," dodala.

Aktivista Jeffrey Ngo žijící ve Spojených státech ale říká, že poslední tři desetiletí koloniální nadvlády neposkytují úplný obrázek a že britská koloniální vláda sehrála svou roli v tom, čeho jsme v Hongkongu svědky nyní. "Mnoho aktivistů bylo obviněno, především pak od roku 2019, na základě zákonů, které přijala koloniální vláda a do roku 1997 je nezrušila," uvedl Ngo. "Spojené království udělalo po většinu koloniálního období jen málo, aby město demokratizovalo," dodal.

Pro některé obyvatele Hongkongu je ale vzpomínání na královnu Alžbětu II. způsobem, jak vyjádřit svou nespokojenost s čínskou vládou nad Hongkongem, kdy již protesty nejsou kvůli přísnému bezpečnostnímu zákonu de facto možné. Bezpečnostní zákon, který podle kritiků Peking přijal k potlačení disentu, trestá separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami.

Muž jménem Tse před britský konzulát přišel se psem plemene corgi, což byla Alžbětina oblíbená rasa. Uvedl, že truchlení je "alternativní formou politického vyjádření".

Na vodítku měl muž připevněnou britskou vlajku. "Vyvěsit tuto vlajku v jiný den by mohlo vést k zatčení, či dokonce stíhání na základě bezpečnostního zákona, kvůli smrti královny je ale takový krok tolerován," řekl.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Čtyři lidé zemřeli, další se zranili po nárazu auta…

03.10.2022 10:26 Čtyři lidé zemřeli a sedm dalších osob utrpělo zranění v centru Bratislavy, když osobní automobil…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Fotbalový zápas v Indonésii skončil tragédií. Násilnosti nepřežilo 125 lidí

02.10.2022 16:56 Aktualizováno Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě…

Severní Korea směrem na východ odpálila dvě balistické střely

29.09.2022 20:09 Aktualizováno Severní Korea dnes směrem na východ od Korejského poloostrova odpálila dvě balistické střely…

KLDR podle médií odpálila od východního pobřeží další střelu, dopadla do…

28.09.2022 12:50 Severní Korea odpálila východním směrem další balistickou střelu, dopadla zřejmě do Japonského moře…

Při požáru restaurace v Číně zemřelo 17 lidí

28.09.2022 11:29 Při požáru v restauraci ve městě Čchang-čchun na severovýchodě Číny zemřelo nejméně 17 lidí, tři…

Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku expremiéra Šinzóa…

27.09.2022 10:29 Aktualizováno Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel…

Americká viceprezidentka Harrisová navštíví demilitarizovanou zónu mezi…

27.09.2022 08:00 Americká viceprezidentka Kamala Harrisová, která je nyní na návštěvě Japonska kvůli pohřbu tamního…

Japonsko zakázalo vývoz materiálů použitelných k výrobě chemických zbraní…

26.09.2022 18:09 Aktualizováno Japonsko oznámilo další zpřísnění sankcí vůči Rusku v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Nový…

Si Ťin-pching se dlouho neobjevil na veřejnosti, vyvolalo to spekulace o…

26.09.2022 12:12 Čínská komunistická strana před blížícím se sjezdem potvrdila, že "jádrem" strany je její vůdce a…

Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí

24.09.2022 10:36 Kvůli počasí zemřelo za poslední den na severu Indie nejméně 36 lidí. Celkem 12 z nich zabily…

Čína: Spojené státy vysílají ohledně Tchaj-wanu "velmi chybné, nebezpečné"…

24.09.2022 08:36 Spojené státy vysílají ohledně Tchaj-wanu "velmi chybné, nebezpečné" signály. Uvedla to dnes čínská…

Související:

Právě se děje

reklama