Ve volebním obvodu indického premiéra Módího roste zloba kvůli koronaviru

Oblast kolem indického Váránasí, které patří k nejposvátnějším městům hinduistů, je těžce postižena druhou vlnou epidemie nemoci covid-19 sužující v současné době Indii. Množství rozhořčených obyvatel regionu, který se nachází v severním státě Uttarpradéš, se nyní ptá, kde je v době nouze jejich poslanec - indický premiér - Naréndra Módí, píše zpravodajský server BBC News.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Počet nakažených koronavirem od začátku pandemie přesáhl v Indii 20 milionů a počet úmrtí překročil 220.000. Zdravotnický systém ve Váránasí je zahlcený, chybějí nemocniční lůžka, kyslík, sanitky a zařídit si test na covid může trvat až týden. V lékárnách v posledních deseti dnech došlo základní zboží, jako jsou vitaminy, zinek či paracetamol.

Podle obyvatel města se první viditelné problémy objevily v březnu. V indickém hlavním městě Dillí a ve finanční metropoli Bombaji rychle rostly řady nakažených a úřady tam začaly zavádět omezení. Migrační dělníci se proto přeplněnými vlaky, autobusy a nákladnímu auty vydali na cestu domů do svých vesnic v okolí Váránasí. Mnozí lidé přijeli domů na oslavu svátků hólí 29. března, další dorazili 18. dubna hlasovat v místních volbách, které se konaly navzdory radám expertů.

Nemocnice byly brzy přeplněné a lidé se museli o sebe postarat sami. Pětadvacetiletý obchodník Rišábh Džain žijící ve Váránasí uvedl, že každý den ujel 30 kilometrů a stál až pět hodin ve frontě, aby si nechal doplnit kyslíkovou láhev, na které byla závislá jeho 55letá teta nakažená koronavirem.

Znepokojen situací soud ve městě Iláhábád 19. dubna nařídil týdenní uzávěru Váránasí a čtyř dalších měst ve státě Uttarpradéš kvůli ochromení zdravotní infrastruktury. Stát ale opatření odmítl zavést a obrátil se na nejvyšší soud s tím, že "musí chránit životy, ale také obživu občanů".

Podle kritiků vláda selhala v obou ohledech. Mnoho podniků a obchodů ze strachu přerušilo provoz, čímž přišly o práci tisíce lidí, virus se ale šíří dál.

Váránasí doposud zaznamenalo 70.612 infekcí a 690 úmrtí. Z toho bylo 46.280 nákaz - tedy 65 procent - registrováno od 1. dubna. Oficiální bilance úmrtí lidí po nákaze koronavirem se většinu dní ve městě pohybuje kolem deseti. Podle obyvatel je jejich počet ale mnohokrát větší.

Dlouholetý obyvatel města, který žije u břehu řeky Gangy, kde se spalují mrtví, uvedl, že pohřební hranice hoří poslední měsíc nepřetržitě. Dříve zde prováděli 80 až 90 obřadů denně, v posledním měsíci je jich podle něj 300 až 400 za den.

"Jak ten nárůst vysvětlit? Většina lékařských zpráv tvrdí, že tito lidé zemřeli na selhání plic či srdce. Proč ale tolik lidí, včetně mladých, zdravých jedinců, najednou umírá na infarkt?" ptá se muž. Kritickou situaci dokládá i nedávné video sdílené jiným obyvatelem Váránasí, na němž jsou vidět mrtvá těla narovnaná v délce jednoho kilometru po straně úzké uličky vedoucí k pohřebním hranicím.

Kamal Kánt Pándej, obyvatel vesnice Aidhe, se domnívá, že situace v jeho obci je ještě horší než ve městě. "Kdybyste otestovali všech 2700 lidí v mé vesnici, nejméně polovina by byla pozitivní. Spousta lidí má kašel, horečku, bolesti zad, cítí slabost nebo přišla o chuť a čich," uvádí. Mrtví z Aidhe se do oficiální databáze nedostanou, "protože testování tady neprobíhá". "Žijeme ve volebním obvodu premiéra, a i tak se nám těžce dýchá," dodává.

Naréndra Módí často mluví o "zvláštním svazku", který ho pojí s řekou Gangou, městem Váránasí a jeho obyvateli. Od té doby, co město ničí koronavirus, se ale Módí svému volebnímu obvodu vyhýbá.

"Premiér se skrývá, zanechal Váránasí a jeho obyvatele svému osudu," říká majitel místní restaurace. "Skrývají se i vůdci (premiérovy) Indické lidové strany (BJP). Vypnuli si telefony. V téhle době je lidé potřebují, aby jim pomohli najít nemocniční lůžka a kyslíkové láhve, ale tady vládne naprostá anarchie. Lidé jsou velmi rozhořčení," prohlašuje.

"Vinu nenese nikdo jiný než premiér," tvrdí představitel strany Indický národní kongres Gaurav Kapúr. "Vinu za každé úmrtí za uplynulý měsíc a půl ve Váránasí - a v Indii - je třeba přičíst jemu," dodává.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sportovcům hrozí na olympiádě vyhoštění ze země, pokud poruší covidová…

15.06.2021 18:38 Zahraniční sportovce čekají na odložených olympijských a paralympijských hrách v Tokiu přísné…

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama