Velká Kimova operace uvede svět v úžas? Hrozba je reálná, zní z Británie

NÁZOR – Příměří Pchjongjangu s Washingtonem může skončit hrozivě, varuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník deklaruje, že je třeba vyvinout mezinárodní úsilí, především za strany Spojených států, aby se takovému výsledku předešlo.

Iluze posunu

Severní Korea se často stylizuje do protivníka Jamese Bonda, konstatuje britský server. Připomíná dramatická severokorejská prohlášení o novoročním nejzazším termínu a následné hrozby, že je pouze na Spojených státech, jaký „vánoční dárek“ si vyberou, přičemž experti mluví o dalším raketovém testu.

Hrozby KLDR doplňuje její záliba v provokacích, a tak v neděli přišlo prohlášení, že na základně Sohe – která měla být podle americké interpretace dohod s Pchjongjangem zlikvidována – proběhl „velmi významný“ test, poukazuje prestižní deník.

Snímky diktátora Kim Čong-una na bílém koni v okolí posvátné hory Pektu jsou podle severokorejských státních médií zvěstí „velké operace, která opět uvede svět v úžas“, upozorňuje editorial. Dodává, že tato teatrálnost je záměrná, Pchjongjang chce mezinárodní pozornost a měl by být brán vážně.

KLDR v říjnu přerušila rozhovory s USA, především v důsledku frustrace, že z nich neplyne náznak uvolnění sankcí, uvádí The Guardian. Podotýká, že Bílý dům připomněl Američanům, že ve hře je nasazení síly a americký prezident Donald Trump opět popsal Kima jako „rakeťáka“ a varoval ho, že může „přijít o všechno“.

„Bylo by snadné splést si uvedené s další zápletkou v předvídatelném seriálu,“ pokračuje renomovaný deník. Tvrzení, že toto již proběhlo, podle něj platí jen z poloviny.   

Trumpovy hrozby „ohněm a zlobou“, které vystřídaly „šarmantní ofenziva“ a řeči o vzájemné lásce s Kimem, totiž nejenže klíčový problém nevyřešily, ale špatnou situaci ještě zhoršily, deklaruje prestižní server. Vysvětluje, že šéf Bílého domu založil svá slova o posunu na předstírání, že není rozdíl mezi tím, co Pchjongjang neodmítá, tedy celkovou denuklearizací Korejského poloostrova, a tím, co nikdy neodsouhlasí, tedy naprostou jednostrannou denuklearizaci.

„Nešlo o řešení, pouze iluzi posunu,“ kritizuje editorial. Nastiňuje, že KLDR bude raději jednat s Trumpem než s jakýmkoliv jiným americkým prezidentem, a proto vytváří jistý pocit naléhavosti a zdá se, že ji možné americké reakce netrápí, s ohledem na Trumpovo nadbíhání Kimovi, jeho zanedbatelnou odpověď na testy raket krátkého dosahu a skutečnost, že prezident prakticky v žádné oblasti neprojevuje ochotu sladit svá slova a činy.

Stále pochmurnější obraz

Severní Korea tak nadále vyvíjí a zlepšuje své zbraně a Trumpův postup má za následek, že dříve odtažitá Čína vzala Pchjongjang opět pod svá křídla, upozorňuje The Guardian. Domnívá se, že KLDR neunikla ani Trumpova lhostejnost vůči Jižní Koreji a Japonsku, po kterých chce prezident výrazně navýšit  platby za americké základny a vojáky na jejich území, a proto není divu, že Pchjongjang s takovým klidem vyhrožuje jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi.

Jižní Korea má podle britského deníku mnoho důvodů, aby zvážila svůj nejaderný status, který se odvíjí od dvou faktorů: možnosti, že hrozbu Severní Koreje lze snížit, a předpokladu, že Spojené státy budou zemi za každou cenu bránit.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Podíváme-li se blíž, detailnější obraz je stále pochmurnější,“ varuje editorial. Připomíná, že došlo k vypovězení americko-ruské smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího dosahu, přičemž se očekává, že stejný osud může potkat smlouvu New START, navíc Trumpova administrativa dělá vše pro to, aby definitivně zničila dohodu o íránském jaderném programu, a souběžně dodává jaderné technologie Saúdské Arábii.

Analytik Viping Narang nedávno položil otázku, zda rok 2019 nebude začátkem nového jaderného věku, připomíná The Guardian. Upozorňuje, že KLDR chce přimět USA k ústupkům, nikoliv vyprovokovat konflikt, ale riziko nepochopení a chybného úsudku je příliš velké.

Severokorejští vojenští představitelé ostatně varují, že příměří se Spojenými státy se může kdykoliv, i náhodně, změnit v otevřený ozbrojený konflikt, uvádí prestižní deník. Dodává, že jde o další výhrůžku, která má ale reálný základ.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un USA (Spojené státy americké) Donald Trump Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy