Wu-chan opouštějí desítky tisíc lidí, jiné čínské město se naopak uzavírá

Čínský Wu-chan, odkud se začal šířit do světa koronavirus, se dnes po více než dvou měsících otevřel světu. Na wuchanském letišti byly obnoveny vnitrostátní lety s výjimkou těch do Pekingu a podle agentury Reuters jedenáctimilionové město od půlnoci do rána místního času letecky opustilo přes 10.000 lidí.

Podle počtu předem zakoupených lístků se očekává, že dalších 55.000 osob odjede z Wu-chanu ještě dnes vlakem.

Podle oficiálních statistik citovaných Reuters se nemocí covid-19 ve Wu-chanu nakazilo přes 50.000 lidí a více než 2500 jich zemřelo. To představuje 80 procent úmrtí na koronavirus v Číně. Za posledních 21 dnů ale Wu-chan zaznamenal pouze tři případy infekce, ovšem o čínských optimistických statistikách panují všeobecné pochybnosti.

Čínské úřady se nyní obávají druhé vlny epidemie, takže i přes uvolnění opatření vyzývají místní obyvatele, aby raději Wu-chan a celou provincii Chu-pej neopouštěli, pokud to není naprosto nezbytné. Ideálně by se měli dál zdržovat v nejbližším okolí svého domova. Také školy ve Wu-chanu ještě neobnovily výuku.

Největší starosti v Číně nyní působí případy nákazy koronavirem u lidí vracejících se z ciziny. V severočínské provincii Chej-lung-ťiang zaznamenali za poslední den 25 nových případů infekce kvůli přílivu infikovaných cestujících z Ruska, se kterým provincie sdílí pozemní hranici.

Město Suej-fen-che v provincii Chej-lung-ťiang ode dneška omezuje pohyb občanů podobně, jako to platilo ve Wu-chanu. Obyvatelé se musejí zdržovat doma a jeden člověk z rodiny smí jednou za tři dny byt opustit, aby nakoupil potraviny a další nejnutnější potřeby, informovala státní televize CCTV.

Město Wu-chan bylo uzavřené od 23. ledna, nyní je od půlnoci opět spojené s okolním světem. Možnosti odjet využila i Chao Mej z města En-š', které leží 450 kilometrů západně. Devětatřicetiletá žena uvedla, že 2,5 měsíce neviděla své děti, které zůstaly doma, zatímco ona uvázla v karanténě ve Wu-chanu, kde pracuje ve školní jídelně. "Zpočátku jsem každou noc plakala. Bylo to hrozné, protože moje dcera je ještě hodně malá, je jí teprve deset let," uvedla. Dnes radostí nemohla dospat. "Vstala jsem už ve čtyři hodiny. Je to tak úžasný pocit!" řekla.

Lidem opouštějícím město je měřena teplota a také se musejí prokázat zeleným QR kódem na telefonu, který potvrzuje, že dotyčný nepatří mezi nakažené a ani není známo, že by s někým infekčním přišel do styku. Na vlakovém nádraží ve Wu-chanu rovněž dnes ráno zněla z tlampačů výzva, aby si lidé nezapomínali zakrývat ústa a nos rouškami. Mezi davy projížděl robot rozprašující na nohy pasažérů dezinfekci, napsala agentura AFP.

Související

Čína, Koronavirus SARS-CoV-2

Americké tajné služby: Neexistují přímé důkazy, že covid-19 začal v laboratoři ve Wu-chanu, oznámila

Americké tajné služby ve svých odtajněných zpravodajských informacích zveřejnily, že nedohledaly žádné přímé důkazy spojující incident ve výzkumném středisku v čínském Wu-chanu s počátkem pandemie covidu-19. Tímto zjištěním americké tajné služby nepotvrdily účast zmíněného výzkumného zařízení na vzniku této globální zdravotní krize, uvádí agentura Reuters..

Více souvisejících

Wu-chan Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy