Zemřel lékař, který varoval před koronavirem. Čína o jeho osudu mlžila

Čínský lékař Li Wen-liang, který se už v prosinci snažil varovat před novým koronavirem, podle nemocnice ve městě Wu-chan právě nákaze tímto virem podlehl. Informovala o tom ve čtvrtek večer agentura AP. Oznámení o Liově úmrtí předcházely rozporné informace ohledně jeho osudu. Čínská média už před několika hodinami tvrdila, že Li zemřel. AP později s odvoláním na wuchanskou nemocnici psala, že doktor není mrtvý, ale v kritickém stavu.

Přidejte svůj názor 79 komentářů

Li Wen-liang
doporučujeme

Li Wen-liang měl problémy s čínskými úřady. Policie ho obvinila z šíření poplašné zprávy, když se už v prosinci snažil varovat ostatní kvůli koronaviru.

Podle wuchanské ústřední nemocnice se 34letý oftalmolog nakazil právě koronavirem. Nemocnice na sociálních sítích uvedla, že se "bohužel nakazil během boje proti epidemii nákazy novým koronavirem způsobujícím zápal plic". "Hluboce toho litujeme a truchlíme," napsala nemocnice.

Wuchanská nemocnice předtím informovala, že Li je v kritickém stavu a že se ho snaží ze všech sil zachránit. Čínské sdělovací prostředky ale už předtím přinesly zprávu, že Li zemřel, a Světová zdravotnická organizace (WHO) zveřejnila na twitteru kondolenci.

Li Wen-liang pracoval jako lékař ve Wu-chanu. Už v prvních týdnech začínající epidemie zveřejnil na čínské aplikaci WeChat zprávu o tom, že sedmi pacientům v nemocnici diagnostikovali nemoc podobající se chorobě SARS a že nemocní byli umístěni do karantény.

Krátce po zveřejnění této zprávy ho wuchanská policie obvinila ze šíření nepravdivých zvěstí. Li byl jedním z několika lékařů, na které se policie tímto způsobem zaměřila, když se snažili o smrtícím viru informovat už v počátcích epidemie. Ta má nyní více než 560 obětí a přes 28.000 nakažených.

Li byl hospitalizován 12. ledna poté, co se nakazil koronavirem od jednoho ze svých pacientů; diagnóza byla potvrzena 1. února.

WHO dnes reagovala na zprávu o smrti Li Wen-lianga na twitteru. "Nesmírně nás zarmoutila smrt Li Wen-lianga. Všichni musíme ocenit práci, kterou odvedl při #2019nCoV," napsala WHO s odvoláním na označení nového koronaviru.

Počet obětí a lidí nakažených novým typem koronaviru neustále stoupá a nezdá se, že by se šíření nemoci zpomalovalo, navzdory přísné karanténě a kontrole pohybu obyvatel, které zavedly úřady ve střední Číně.

Loading...
Vstupte do diskuze (79)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Melbourne vykolejil vlak. Zahynuli dva lidé, desítky zraněných

20.02.2020 15:43 Dva lidé přišli o život a desítky dalších utrpěly zranění při dnešním vykolejení vlaku u…

Za vraždou v Brisbane bylo domácí násilí. Hráč rugby zabil tři děti,…

20.02.2020 13:31 Australský premiér Scott Morrison dnes prohlásil, že jeho krajané jsou "šokováni, zarmouceni a…

Nová etapa boje s koronavirem. Začala dezinfekce peněz, podle vědců…

20.02.2020 13:00 Čínské banky v rámci boje proti šíření nového koronaviru Covid-19 začaly dezinfikovat finanční…

Zemřeli dva cestující z obří lodi, kde se rozšířil koronavirus. První oběť…

20.02.2020 10:11 Aktualizováno V Japonsku zemřeli dva cestující, kteří se nakazili novým typem koronaviru na výletní lodi Diamond…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama