Rusko si začalo nebezpečný "románek", varuje Západ americký jestřáb

Důsledkem změny americké politiky vůči Íránu je především růst spolupráce mezi Teheránem a Moskvou, přičemž jejich vzájemná spolupráce je namířená proti zájmu Spojených států a jejich spojenců. S tímto varováním vystoupil v komentáři pro server Commentary Magazine Michael Rubin, mezinárodněpolitický expert z think tanku American Enterprise Institute, který dříve působil jako blízkovýchodní analytik na americkém ministerstvu obrany.

Zakořeněné nepřátelství

Rubin před několika měsíci napsal obsáhlou esej pro armádu Spojených států, v níž zkoumal historii rusko-íránských vztahů a především íránské vnímání "nového milostného románku" Teheránu s Moskvou.  

"Během uplynulých měsíců íránská vláda tyto vazby ještě rozšířila, k mrzutosti běžných Íránců," konstatuje expert. Poukazuje, že Teherán mimo jiné Rusku povolil rozmístění bojových letounů na íránských letištích. Analytik dodává, že pokud se dá věřit íránskému tisku, spolupráce mezi Ruskem a Íránem brzy dále posílí.     

Jako první poukazuje Rubin na vzájemný obchod. "Součástí logiky amerického experimentu s Íránem, který nakonec skončil podvolením se íránským požadavkům, byla víra, že opětovná integrace Íránu do světové ekonomiky tuto islámskou republiku umírní," domnívá se odborník. Soudí, že americký prezident Barack Obama a ministr zahraničních věcí USA John Kerry však ignorovali či nadále ignorují, jak hluboce je mezi íránským nejvyšším duchovním vedením zakořeněné nepřátelství vůči Západu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Navzdory sebemrskačství mnoha amerických politik nemá íránský postoj podle analytika moc co do činění s pučem proti íránskému premiérovi Muhammadu Mosaddekovi  z roku 1953, kdy CIA a íránští duchovní ostatně stáli na stejné straně.

"(Íránská) antipatie vůči Spojeným státům je spíše ideologická," deklaruje Rubin. Konstatuje, že pramení z liberalismu a egalitářství, které se nacházejí v srdci amerického ideálu. Daná antipatie prosakovala skrze spisy Ajatolláha Chomejního dlouho před tím, než jeho revoluce úspěšně svrhla režim šáha Muhammada Rezy Pahlavího, zdůrazňuje expert.  

Osa Putin-Chameneí

Od momentu, kdy tzv. společný ucelený akční plán zmírnil sankce uvalené na Írán, obchod této země se Západem zůstává mizivý ve srovnání s růstem obchodní spoluprací Teheránu s Čínou a Ruskem, poukazuje Rubin. Dodává, že jen za posledních šest měsíců se objem obchodu mezi Íránem a Ruskem podle dostupných zpráv zvýšil o 67 procent.

"To v praxi znamená, že společný ucelený akční plán spíše financuje Putinovu a Chameneího osu agrese a odmítání, než aby posiloval umírněné elementy v Íránu," kritizuje analytik. Doplňuje, že Rusko a Írán možná brzy založí i společnou banku, aby vzájemně posílily své měny.         

Dalším aspektem posilujícího vztahu mezi Moskvou a Teheránem je vojenská spolupráce, konstatuje odborník. Domnívá se, že ačkoliv íránští představitelé zřejmě cítí skutečné ponížení kvůli nedostatku diskrétnosti ze strany Kremlu, který zveřejnil videa ruských letounů vydávajících se na bombardovací mise z íránských letišť, ruské vzdušné síly zřejmě základny v zemi nadále využívají.  

"Ruské a íránské námořnictvo navíc posunují spolupráci na vyšší úroveň," pokračuje Rubin s odkazem na prohlášení íránského ministerstva zahraničí, které potvrdilo, že ruská bojová plavidla budou brzy využívat íránské přístavy a naopak.

Spojené státy se podle bývalého pracovníka Pentagonu nacházejí v globální geopolitické bitvě. "Jak je smutné, že politika, kterou Bílý dům a ministerstvo zahraničí nejvíce prosazují, očividně nepodporuje mír, ale posiluje zdroje nepřátel a jejich spolupráci namířenou proti Spojeným státům a jejich spojencům," nebere si závěrem servítky Rubin.    

Související

Více souvisejících

Rusko Írán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hans Petter Midttun

EXKLUZIVNĚ: Hrozí světu jaderná válka? Světoví experti pro EZ zodpověděli ožehavou otázku

Rusko nedávno upravilo svou jadernou doktrínu, která nyní umožňuje jadernou reakci na útok nejaderného státu podporovaného jadernou mocností nebo při použití vzdušných a kosmických zbraní proti jeho území. Podle několika expertů oslovených serverem EuroZprávy.cz tyto změny neovlivní podporu Ukrajiny ze strany Západu, a varování o jaderném útoku Kremlu postupně ztrácí svou účinnost.

před 4 hodinami

Jana Maláčová

Maláčová byla zvolena předsedkyní SOCDEM

Novou předsedkyní Sociální demokracie (SOCDEM) se stala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Byla zvolena na sjezdu strany v Hradci Králové, kde získala podporu zhruba 66 % delegátů. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Joe Biden

Biden má obavy o průběh prezidentských voleb

Americký prezident Joe Biden si není jistý, zda nadcházející volby prezidenta USA proběhnou v klidu, a to kvůli kontroverzním vyjádřením republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Uvedla to televize ABC News.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Íránci mají strach z války s Izraelem. „Jsme to my, kdo nese následky,“ kritizují režim

Po íránském raketovém útoku na Izrael jsou obyvatelé v napětí, dělají si zásoby a obávají se odvety, která může vést k eskalaci v plnohodnotnou válku. Vláda protesty tvrdě potlačuje, což umocňuje obavy, že válka by mohla sloužit k dalším represím vůči nesouhlasu s režimem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy