KOMENTÁŘ | Musí své červené linie nakreslit i Západ? Chránit ukrajinské nebe lze i bez války

Bývalý německý diplomat Wolfgang Ischinger vyzývá Západ k určení vlastních červených linií vůči Rusku, zejména kvůli útokům na ukrajinskou civilní infrastrukturu. Západ dosud reagoval převážně sankcemi a vojenskou pomocí, ale bez jasného signálu, který by Moskvu odradil od dalších agresivních kroků.

Bývalý německý diplomat Wolfgang Ischinger zdůraznil, jak důležité je pro Západ určit si vlastní červené linie a neohlížet se pouze na ty ruské. „Rusko neustále říká, pokud uděláte to či ono, pokud překročíte tu či onu červenou linii, můžeme eskalovat,“ nastínil.

„Proč to neotočíme a neřekneme jim: ‚Máme hranice, a pokud vybombardujete ještě jednu civilní budovu, pak byste se neměli divit, když, řekněme, dodáme řízené střely Taurus nebo Amerika dovolí Ukrajině udeřit na vojenské cíle uvnitř Ruska‘,“ pokračoval Ischinger.

Zdůraznil, že takové červené linie musí být nepřekročitelné. „Samozřejmě, jak mi připomíná mnoho mých přátel, problém je v tom, že když namalujete červenou čáru, musíte se jí držet. Nemůžete udělat to, co udělal Barack Obama se svou syrskou červenou linií proti použití chemických zbraní, kterou pak neprosadil.“

Rusové útočí proti ukrajinské civilní infrastruktuře už od února 2022, tedy samotného začátku plnohodnotné invaze. Od té doby zahynuly tisíce lidí a miliony musely minimálně dočasně opustit své domovy. Západ proti Moskvě uvalil bezpočet sankcí a vojensky a finančně podporuje Kyjev.

To je ale fakticky vše. Západní spojenci nedokázali Ukrajině poskytnout nic jiného než finanční a vojenské prostředky a v minimální míře také dobrovolníky na frontu. Částky pomoci jsou doslova astronomické, ale nestalo se nic, co by této pomoci odpovídalo. Frontová linie se za poslední dva roky neposunula – a pokud se posunula, tak jen bezvýznamně.

Naposledy Ukrajinci na podzim 2022 dobyli Cherson, naopak ztratili Bachmut a několik dalších měst. V hodnotících zprávách z fronty se například jediná vesnice Robotyne vyskytuje už více než rok – to jen pro znázornění, jak moc je fronta statická.

Můžeme tvrdě nesouhlasit i plně souhlasit s tím, aby ukrajinská armáda mohla použít rakety dlouhého doletu proti ruskému území. Nicméně ty nejdůležitější země – USA, Velká Británie a Francie – nedokázaly dosud říct, jestli tento krok povolí nebo ne. Probíhají aktivní diskuze, to je ale vše.

A pravdou také zůstává, že Západ nedal Rusku žádnou viditelnou červenou linii. Jak již bylo řečeno, ruská armáda dobyla řadu měst a vesnic, zabila a zranila desetitisíce lidí a nelegálně anektovala hned čtyři ukrajinské oblasti. Žádný z těchto kroků nedonutil západní spojence říct pomyslné „dost“.

V evropských hlavních městech nadále probíhá jednání o podpoře Ukrajiny, odsuzování ruských akci a vyzývání k míru. Ukrajinská armáda občas dostane vybavení nebo finance. Jenže žádná z evropských zemí ještě přesně Moskvě neřekla. co znamená definitivní stopku.

Zejména Evropská unie se chová jako slabá politická velmoc, která si nedokáže určit hranice (nikoliv geograficky); Spojené státy mají vztahy s Ruskem poměrně jasně nastavené od konce druhé světové války.

Bombardování civilního obyvatelstva je něco, čemu Ukrajinci nedokázali a zřejmě ani nedokážou zabránit. Ruská převaha je zkrátka moc velká a žádná země s tak omezenými možnostmi, jako je Ukrajina, se nedokáže takovéto převaze dlouhodobě účinně bránit.

Evropská unie je ale něco jiného – jde o blok 27 zemí, které mají možnost Rusko zastavit i bez toho, aby muselo dojít ke třetí světové válce. Existuje k tomu mnoho nástrojů, samotné červené linie ale mohou být nejúčinnější.

Jedna z linií může zahrnovat například ostřelování ukrajinské energetické infrastruktury. Likvidací ukrajinské energetiky totiž netrpí jen armáda, ale především civilisté, kteří v zimě musí mrznout a během dlouhých zimních nocí si ani nerozsvítí. Západní spojenci mají dostatek kapacit na to, aby dokázali minimálně nad tou nejkritičtější infrastrukturou dohlížet a pomoct Ukrajině se sestřelováním nebezpečných projektilů.

Další červenou linii lze vytyčit při ostřelování civilních budov – samotné mezinárodní právo toto brutální a bezohledné chování ve všech ohledech zakazuje a bylo by tedy jedině na místě přistoupit k obraně ukrajinského nebe i v tomto případě.

Západní spojenci mohou přistoupit na takové věci, které je nepostaví do konfrontace s ruskými silami. Projektily – tedy rakety nebo bezpilotní letouny – nejsou „ruská armáda“ v pravém slova smyslu a jejich sestřelení neznamená napadení života ruského vojáka. Navíc, Poláci, Rumuni i Lotyši už moc dobře vědí, jaké to je, když na jejich území dopadne ruský dron nebo raketa.

Západní protivzdušná obrana může pomoct s přenesením pozornosti pryč od civilistů tak, aby mezi sebou bojovali pouze ruští a ukrajinští vojáci. Nasazení pozemních vojsk NATO je samozřejmě nemyslitelné – ať už by toto nasazení bylo v souladu s mezinárodním právem a s cílem pouze odvrátit ruskou agresi – Moskva dokáže každý krok Západu dezinterpretovat prostřednictvím své mocné propagandistické mašinerie.

Související

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině komentář

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 4 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 5 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 6 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy