KOMENTÁŘ | Musí své červené linie nakreslit i Západ? Chránit ukrajinské nebe lze i bez války

Bývalý německý diplomat Wolfgang Ischinger vyzývá Západ k určení vlastních červených linií vůči Rusku, zejména kvůli útokům na ukrajinskou civilní infrastrukturu. Západ dosud reagoval převážně sankcemi a vojenskou pomocí, ale bez jasného signálu, který by Moskvu odradil od dalších agresivních kroků.

Bývalý německý diplomat Wolfgang Ischinger zdůraznil, jak důležité je pro Západ určit si vlastní červené linie a neohlížet se pouze na ty ruské. „Rusko neustále říká, pokud uděláte to či ono, pokud překročíte tu či onu červenou linii, můžeme eskalovat,“ nastínil.

„Proč to neotočíme a neřekneme jim: ‚Máme hranice, a pokud vybombardujete ještě jednu civilní budovu, pak byste se neměli divit, když, řekněme, dodáme řízené střely Taurus nebo Amerika dovolí Ukrajině udeřit na vojenské cíle uvnitř Ruska‘,“ pokračoval Ischinger.

Zdůraznil, že takové červené linie musí být nepřekročitelné. „Samozřejmě, jak mi připomíná mnoho mých přátel, problém je v tom, že když namalujete červenou čáru, musíte se jí držet. Nemůžete udělat to, co udělal Barack Obama se svou syrskou červenou linií proti použití chemických zbraní, kterou pak neprosadil.“

Rusové útočí proti ukrajinské civilní infrastruktuře už od února 2022, tedy samotného začátku plnohodnotné invaze. Od té doby zahynuly tisíce lidí a miliony musely minimálně dočasně opustit své domovy. Západ proti Moskvě uvalil bezpočet sankcí a vojensky a finančně podporuje Kyjev.

To je ale fakticky vše. Západní spojenci nedokázali Ukrajině poskytnout nic jiného než finanční a vojenské prostředky a v minimální míře také dobrovolníky na frontu. Částky pomoci jsou doslova astronomické, ale nestalo se nic, co by této pomoci odpovídalo. Frontová linie se za poslední dva roky neposunula – a pokud se posunula, tak jen bezvýznamně.

Naposledy Ukrajinci na podzim 2022 dobyli Cherson, naopak ztratili Bachmut a několik dalších měst. V hodnotících zprávách z fronty se například jediná vesnice Robotyne vyskytuje už více než rok – to jen pro znázornění, jak moc je fronta statická.

Můžeme tvrdě nesouhlasit i plně souhlasit s tím, aby ukrajinská armáda mohla použít rakety dlouhého doletu proti ruskému území. Nicméně ty nejdůležitější země – USA, Velká Británie a Francie – nedokázaly dosud říct, jestli tento krok povolí nebo ne. Probíhají aktivní diskuze, to je ale vše.

A pravdou také zůstává, že Západ nedal Rusku žádnou viditelnou červenou linii. Jak již bylo řečeno, ruská armáda dobyla řadu měst a vesnic, zabila a zranila desetitisíce lidí a nelegálně anektovala hned čtyři ukrajinské oblasti. Žádný z těchto kroků nedonutil západní spojence říct pomyslné „dost“.

V evropských hlavních městech nadále probíhá jednání o podpoře Ukrajiny, odsuzování ruských akci a vyzývání k míru. Ukrajinská armáda občas dostane vybavení nebo finance. Jenže žádná z evropských zemí ještě přesně Moskvě neřekla. co znamená definitivní stopku.

Zejména Evropská unie se chová jako slabá politická velmoc, která si nedokáže určit hranice (nikoliv geograficky); Spojené státy mají vztahy s Ruskem poměrně jasně nastavené od konce druhé světové války.

Bombardování civilního obyvatelstva je něco, čemu Ukrajinci nedokázali a zřejmě ani nedokážou zabránit. Ruská převaha je zkrátka moc velká a žádná země s tak omezenými možnostmi, jako je Ukrajina, se nedokáže takovéto převaze dlouhodobě účinně bránit.

Evropská unie je ale něco jiného – jde o blok 27 zemí, které mají možnost Rusko zastavit i bez toho, aby muselo dojít ke třetí světové válce. Existuje k tomu mnoho nástrojů, samotné červené linie ale mohou být nejúčinnější.

Jedna z linií může zahrnovat například ostřelování ukrajinské energetické infrastruktury. Likvidací ukrajinské energetiky totiž netrpí jen armáda, ale především civilisté, kteří v zimě musí mrznout a během dlouhých zimních nocí si ani nerozsvítí. Západní spojenci mají dostatek kapacit na to, aby dokázali minimálně nad tou nejkritičtější infrastrukturou dohlížet a pomoct Ukrajině se sestřelováním nebezpečných projektilů.

Další červenou linii lze vytyčit při ostřelování civilních budov – samotné mezinárodní právo toto brutální a bezohledné chování ve všech ohledech zakazuje a bylo by tedy jedině na místě přistoupit k obraně ukrajinského nebe i v tomto případě.

Západní spojenci mohou přistoupit na takové věci, které je nepostaví do konfrontace s ruskými silami. Projektily – tedy rakety nebo bezpilotní letouny – nejsou „ruská armáda“ v pravém slova smyslu a jejich sestřelení neznamená napadení života ruského vojáka. Navíc, Poláci, Rumuni i Lotyši už moc dobře vědí, jaké to je, když na jejich území dopadne ruský dron nebo raketa.

Západní protivzdušná obrana může pomoct s přenesením pozornosti pryč od civilistů tak, aby mezi sebou bojovali pouze ruští a ukrajinští vojáci. Nasazení pozemních vojsk NATO je samozřejmě nemyslitelné – ať už by toto nasazení bylo v souladu s mezinárodním právem a s cílem pouze odvrátit ruskou agresi – Moskva dokáže každý krok Západu dezinterpretovat prostřednictvím své mocné propagandistické mašinerie.

Související

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.
Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

Více souvisejících

válka na Ukrajině komentář

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší

Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.

před 3 hodinami

Donald Trump

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Mike Waltz

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Prezident Donald Trump dnes ráno informoval Michaela Waltze, že ho odvolává z funkce poradce pro národní bezpečnost a nominuje ho na post amerického velvyslance při OSN. Informaci potvrdil mluvčí Bílého domu stanici CNN. Několik hodin poté Trump oznámil změnu i na své sociální síti Truth Social.

včera

včera

včera

včera

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

včera

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

včera

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

včera

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

včera

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

včera

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

včera

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

včera

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

včera

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

včera

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy