Americké vítězství? Historik krotí optimismus a varuje před dalším vývojem

NÁZOR - V noci z úterý na středu se Spojené státy a Írán ocitly na hraně otevřené války, konstatuje vojenský historik a publicista Max Boot. V komentáři pro server Washington Post uvádí, že poté, co íránské rakety zasáhly americké základny v Iráku, je snadné představit si americkou odvetu a následný íránský útok na Dubaj či izraelskou Haifu.

Odměřená odpověď

Íránský režim ovšem není u moci 42 let kvůli válkám s mnohem silnějšími mocnostmi, upozorňuje historik. Podotýká, že Teherán svou odpověď na zabití svého generála Kásima Sulejmáního, velitele obávaných jednotek Kuds, pečlivě odměřil a učinil jen tolik, aby si zachránil tvář, ale zároveň nespustil velkou válku.

Írán dokonce předem varoval Irák, kdy útok přijde, připomíná Boot. Úder proto hodnotí jako varovný výstřel, který měl dát Spojeným státům najevo, že nejsou imunní proti odvetě, ale byl proveden tak, aby nezpůsobil velké škody. "Vystřelit salvu raket, aniž by někoho zabily, je samo o sobě působivým zaměřovacím výkonem," píše komentátor.

Boot nepředpokládá, že jde o finální odvetu za Sulejmáního smrt, ale spíše o její první fázi, po které budou následovat více popíratelné a ničivější teroristické, námořní či kybernetické útoky. Poté, co americký prezident Donald Trump nechal zabít předního íránského generála, budou vysocí američtí velitelé potřebovat větší ochranu, míní historik. Očekává, že Íránci budou pokračovat i ve své politické ofenzivě proti americkým vojákům v Iráku, i když nyní chtějí nabídnout Spojeným státům prostor k deeskalaci.

Od Trumpa bylo velmi prozřetelné, že tento prostor využil a nenaplnil své hrozby "velmi rychlou a velmi tvrdou" odvedou za jakýkoliv útok na americké cíle, konstatuje Boot. Dodává, že prezident si může užít vítězné kolečko, které zahájil jeho středeční projev, ve kterém s potěšením oznámil, že Írán ustupuje.

"Trump byl na svůj standard nezvykle uměřený, ačkoliv si nedokázal odpustit nevhodné (a neoprávněné) kopnutí do Obamovy administrativy, ale v budoucnu se nebude takto ostýchat při chvástání se výsledkem," očekává Boot. Soudí, že přijdou další prezidentovy vychloubačné vzkazy na sociálních sítích komentující Sulejmáního smrt.

Prezident má důvod ke spokojenosti, jelikož konflikt se nevymknul kontrole, jak se mnozí obávali, přiznává historik. Dodává, že Írán přišel o nejslavnějšího a nejschopnějšího generála, velitele důležitých ší'itských milic v Iráku a dvě desítky jejich příslušníků, navíc po neschopnosti reagovat na sérii íránských útoků z loňského roku Trump nastavil jistou míru odstrašovací politiky vůči Teheránu.

Existuje ovšem nebezpečí, že Trumpovy akce se budou stupňovat, obává se Boot. Soudí, že prezident byl dosud poměrně obezřetný při nasazování vojenské síly, ale nyní se může cítit povzbuzen zdánlivým úspěchem riskantní Sulejmáního likvidace a svůj opatrný postoj přehodnotit.

Mise nebyla splněna

"Není však čas prohlásit, že mise byla splněna," pokračuje komentátor. Tvrdí, že navzdory Trumpovým tweetům není situace ani zdaleka urovnána, americko-íránská konfrontace, kterou zahájilo Trumpovo odstoupení od dohody o íránském jaderném programu v roce 2018 a následné uvalení sankcí na Írán, nekončí a je přinejlepším pozastavena, což sice otevírá prostor pro diplomacii, ale není jasné, zda se šéf Bílého domu této příležitosti chopí.    

Trump dosud realizoval strategii maximálního tlaku, Íránu způsobil závažné ekonomické škody, ale sotva jej přiměl ke kapitulaci, rekapituluje Boot. Připomíná, že Teherán naopak v reakci odmítl limity dohody o jaderném programu a posunul se o zhruba 15 let vpřed, a přestože šéf Bílého domu opakovaně ujišťuje, že Íránu neumožní získat jadernou zbraň, tato možnost je nyní blíže než před nástupem Trumpa do úřadu.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

K dosažení dohody bude Trump muset snížit požadavky, které v květnu 2018 předložil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, jelikož těchto 12 bodů se - jak soukromě přiznávají představitelé Trumpovy administrativy - rovná podmínečné kapitulaci, nastiňuje historik. Připomíná, že mezi stávajícími podmínkami je ukončení raketového programu a podpory spřízněným silám v regionu, demobilizace ší'itských milicí v Iráku, odchod ze Sýrie a odvolání všech výhrůžek sousedům.

Za stávající konfrontace je pravděpodobnost, že tak Írán učiní, ještě menší, protože vnímá své rakety a spřátelené milice jako klíč k obraně před americkou, saúdskou či izraelskou agresí, míní Boot. Deklaruje, že čím agresivněji bude Trump postupovat, tím je menší možnost, že Írán odzbrojí a není pravděpodobné, že se americkému prezidentovi podaří pouhým talkem fakticky zlomit režim, který má vysokou míru odolnosti - v 80. letech ostatně válčil s Irákem, což stálo život nejméně milion Íránců.

"To nejlepší, v co může Trump realisticky doufat, je vyztužení dohody o jaderném programu v delší časové linii, širší inspekční režim a určité omezení raket dlouhého dosahu," domnívá se komentátor. Soudí, že i to by zřejmě vyžadovalo uvolnění určitých ekonomických sankcí, aby byl Írán přilákán k jednacímu stolu.

Trumpovo středeční prohlášení naneštěstí neneslo příliš náznaků otevřenosti diplomacii a prezident naopak mluvil o dalších sankcích, poukazuje Boot. Očekává tedy, že nebezpečná konfrontace s Íránem bude pokračovat a Trumpova administrativa se nikterak nepřiblíží k naplnění svých strategických cílů. "Trump možná zaznamenal taktické vítězství, ale vyřešení této krize zůstává nadále vzdálené," uzavírá historik.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Írán

Aktuálně se děje

před 45 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy