BBC: Íránské aerolinky Mahan Air přispěly k šíření koronaviru

Největší íránská letecká společnost Mahan Air létala i přes vládní zákazy zavedené kvůli koronaviru, čímž přispěla k šíření nákazy na Blízkém východě. Na základě veřejně dostupných informací a letových údajů o tom nyní informoval zpravodajský kanál BBC Arabic.

Mezi koncem ledna a koncem března Mahan Air vypravila stovky letů na linkách mezi Íránem a Irákem, Spojenými arabskými emiráty a Sýrií. Všechny tyto státy letadlům Mahan Air povolily přistát, přestože samy své pravidelné linky s Íránem pozastavily.

Zdroje z Mahan Air sdělily BBC, že příznaky nákazy covid-19 měly desítky členů posádky. Zaměstnanci, kteří kritizovali postup aerolinií v době krize a poukazovali na nedostatek ochranných pomůcek, byli umlčeni. Mahan Air čelí americkým sankcím kvůli vazbám na íránské revoluční gardy.

První úmrtí na koronavirus v Íránu byla zaznamenána v Komu, kam každoročně míří miliony šíitských poutníků. Přesto úřady okamžitě nezakázaly náboženské sešlosti a uskutečnily se tam i volby.

Analýza BBC začíná 31. ledna, kdy Írán oficiálně pozastavil běžné linky mezi Íránem a Čínou ve snaze zpomalit šíření viru. Od konce ledna do 20. dubna byla Mahan Air jedinou íránskou aerolinkou, která v přímém spojení s Čínou pokračovala. Když postup začala kritizovat íránská veřejnost, zveřejnila Mahan Air na čínské sociální síti Weibo fotky, podle nichž letadla doručovala ochranné pomůcky.

Podle BBC tomu tak bylo v šesti případech, zatímco v dalších čtyřech byli z Číny evakuováni íránští občané; poslední let byl přitom vypraven 5. února. Přesto se poté uskutečnilo dalších 157 letů, a Mahan Air tak zřejmě dostala od íránských úřadů povolení porušit vládní zákaz letů do Číny.

V polovině února dosáhla epidemie v Číně vrcholu a v Íránu se šířila rychlým tempem. Náboženské akce se nadále konaly a úřady stále nezaváděly restrikce. Na konci února podle BBC v Íránu zemřelo nejméně 210 lidí nakažených koronavirem. Oficiálně ale Írán uváděl jen 34 obětí.

V jednom íránském listu se ale už tehdy objevil článek, podle něhož nemohli zaměstnanci Mahan Air po příletu z Číny nastoupit karanténu a museli nadále létat. Uskutečnily se tehdy také lety z Íránu do Libanonu, Sýrie či Iráku, což jsou všechno země, které mají náboženské a vojenské vazby na íránské revoluční gardy.

V Libanonu se první případ koronaviru potvrdil 21. února. Šlo o ženu, která se vrátila z náboženské poutě v Komu. První případ v Íráku byl zaznamenán 24.února, šlo o íránského studenta, který byl v Teheránu v době, kdy šíření vrcholilo. Oba letěli s Mahan Air.

Následně se 26. února na twitteru objevilo video letadla Mahan Air, které přiletělo na bagdádské mezinárodní letiště z Íránu. O pět dní dříve přitom irácká vláda oficiálně pozastavila letecké spojení s Irákem. Podle letových údajů bylo ale následně Mahan Air povoleno dalších 15 letů do této země. Irácká vláda uvedla, že šlo o repatriační lety.

Přes 50 zaměstnanců společnosti podle zdroje v Mahan Air tehdy mělo příznaky covid-19. Zároveň byli stále bez ochranných pomůcek. BBC zveřejnila dohodu o zachování mlčenlivosti, kterou obdrželi zaměstnanci. Hrozila jim stíháním, pokud promluví.

Mahan Air vypravila také osm letů do Sýrie, 37 do Dubaje ve Spojených arabských emirátech, 19 letů do Turecka a dalších 18 letů do dalších států světa. Všechny tyto země přitom musely Mahan Air povolit přistát navzdory zákazu.

V otevřeném dopise z 18. dubna 1300 zaměstnanců Mahan Air obvinilo aerolinku z nezvládnutí krize. BBC kontaktovala Mahan Air a vlády států, které umožnily letům z Íránu přistát. Kromě irácké vlády se všechny dotazované subjekty odmítly vyjádřit.

Související

Více souvisejících

Írán letadla, letectví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy