Biden se ohledně Afghánistánu rozhodl správně, tvrdí známý politolog

NÁZOR – „Vládnout znamená činit volby.“ Tímto citátem někdejšího francouzského premiéra Pierra Mendès France začíná Fareed Zakaria svůj komentář pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor konstatuje, že těžkou strategickou volbu učinil v tomto týdnu americký prezident Joe Biden, když oznámil harmonogram stahování amerických vojáků z Afghánistánu.

Eurozpravy.cz

Správná volba

Američané mají z Afghánistánu odejít po dvaceti letech, přičemž neochota Washingtonu z posledních let rozhodnout o dalším postupu vyústila v politiku, která spíše než strategii připomínala samospád, upozorňuje politolog. Bidena oceňuje za to, že učinil těžké rozhodnutí a opět pouze „neodkopl plechovku dál před sebe“.

„Byla to správná volba?“ táže se autor komentáře. Věří, že ano. Připomíná, že Spojené státy v Afghánistánu vyzkoušely prakticky každý přístup.

Po teroristických útocích z 11. září 2001 Američané spoléhali na spolupráci s místními silami, aby se po pár letech tato strategie ukázala jako chybná, jelikož poskytla Tálibánu příležitost přeskupit se, nastiňuje Zakaria. Dodává, že za prezidenta Baracka Obamy došlo k posílení koaličních jednotek, až na 130 tisíc, které se snažily realizovat ucelenou protipovstaleckou politiku, především zajišťovat bezpečnost a získat si srdce a sympatie místních.

Navýšení počtu vojáků sice přineslo úspěch, ale pouze dočasný, konstatuje politolog. Vysvětluje, že kdykoliv se americké síly začaly stahovat, Tálibán se vrátil. Následovala okleštěná verze této strategie v podání prezidenta Donalda Trumpa, která se zaměřovala pouze na boj s nepřítelem, nikoliv na obnovu země, poukazuje Zakaria. Připomíná, že Trump nakonec rozhodl, že už toho bylo dost, část vojáků stáhl a jejich počet ustálil na současné hranici 3 500.

Pro pochopení důvodu, proč Spojené státy nedokázaly zvítězit, cituje autor komentáře slova Henryho Kissingera z roku 1969, kterými popsal tehdejší vietnamskou válku: „Guerilla zvítězí, pokud zvládne neprohrát. Konvenční armáda prohrává, pokud nezvítězí.“

Stejně tak připomíná Zakaria slavný rozhovor mezi americkým plukovníkem Harrym Summersem a jedním ze severovietnamských velitelů krátce před pádem Saigonu v roce 1975. Summers svému protějšku sdělil: „Víte, že jste nás na bojišti nikdy neporazili.“ Vietnamec kontroval: „Může to tak být, ale to je irelevantní.“ Autor komentáře z toho vyvozuje, že guerilla vítězí tím, že neprohraje.

Čas vrátit se domů                                            

Za důležitou otázku, kterou si příliš neklademe, tak politolog nepovažuje, proč Spojené státy neuspěly, ale naopak proč Tálibán uspěl a i po 20 letech, kdy čelil nejsilnější armádě světa s nejvyspělejší výzbrojí a zpravodajskými mechanismy v dějinách, přežil a mnohdy zvítězil.

Spojené státy strávily mnoho času odsuzováním Tálibánu za jeho fanatickou ideologii a zacházení se ženami, jeho členy nazývaly teroristy, ale zjevně se neptaly, proč si navzdory tomu všemu vede tak dobře, deklaruje Zakaria. Připomíná výrok čínského komunistického vůdce Mao Ce-tunga, že guerilla dokáže uspět pouze tehdy, dokáže-li se pohybovat mezi lidmi jako ryba ve vodě.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To se Tálibánu podařilo, přiznává komentátor. Odkazuje na názor expertů, že klíčem k pochopení úspěchu Tálibánu je etnická identita a solidarita, která je mnohem důležitější než vojenská zdatnost, ekonomická pomoc či dobrá vláda – mnoho Afghánců, především z největšího etnika v zemi Paštunů, se totiž s hnutím identifikuje, zatímco vláda v Kábulu je často spojována se zahraničím, s cizinci.

Zakaria odkazuje na poznatek experta na boj s povstalci, Davida Kilcullena, že v jedné z bitev se k Tálibánu přidali místní obyvatelé, ačkoliv s hnutím ideologicky nesouzněli, ale zkrátka to cítili tak, že se přidali k boji proti cizincům. A bez ohledu na množství peněz a služby, které Spojené státy poskytly, zůstávají cizím elementem, zdůrazňuje autor komentáře.

„Existují další i důvody úspěchu Tálibánu,“ pokračuje politolog. Vyzdvihuje, že hnutí má bezpečné útočiště v sousedním Pákistánu, kde se mu dostává podpory tamní armády a v dějinách je těžké najít jediný příklad, kdy byli povstalci poraženi, měli-li možnost skrývat se za hranicemi.

Tálibán také těží z masivní korupce, kterou spustily desítky miliard dolarů americké pomoci, i vojenských výdajů, které doslova rozvrací afghánskou ekonomiku, poukazuje Zakaria. Doplňuje, že Spojené státy také oslabily pozici kábulské vlády tím, že trvaly na tom, aby zasáhla proti produkci opia, které je v mnoha afghánských provinciích, například Hílmandu, po staletích stěžejním produktem

Nakonec ale dospějeme k prosté skutečnosti, že vnější síla, která přichází s ambiciózními cíli – vytvořením funkční demokracie, ukončením obchodu s opiem, zajištěním rovnosti žen –, nedokáže uspět bez silného, schopného a legitimního lokálního partnera, deklaruje politolog.

Kritici budou tvrdit, že americký odchod ukazuje, že Spojené státy se nedokážou držet cesty, a že vojáci měli zůstat v Afghánistánu podobně jako v Jižní Koreji a Německu, přiznává Zakaria. Upozorňuje, že tyto kontingenty ale mají odstrašovat od zahraniční invaze, nikoliv držet příslušný stát pohromadě.

„Američtí vojáci byli v Afghánistánu déle než ve Vietnamu a dvakrát déle, než tam byli Sověti,“ poukazuje komentátor. Konstatuje, že nastal čas, aby se vrátili domů.

Témata: EZ

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na…

27.09.2021 13:36 V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Související:

Právě se děje

reklama