Blízkovýchodní státy čelí kritice. Podle WHO málo informují o nákaze koronavirem

Regionální šéf kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) pro východní Středomoří Ahmad Mandharí dnes uvedl, že Blízkovýchodní státy dostatečně neinformují o některých případech nákazy novým koronavirem a vyzval ke zintenzivnění boje s nemocí.

Přidejte svůj názor

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters. Mandharí zároveň zdůraznil, že státy Blízkého východu se různí v postupech, kterými chtějí šíření nákazy zastavit. Činitel následně zdůraznil, že je "nutné dělat mnohem víc" pro úspěšný boj s koronavirem způsobenou nemocí COVID-19.

Větší dostupnost informací o nakažených by podle Mandhárího pomohla lépe mapovat šíření koronaviru a rychle aplikovat osvědčená opatření k ochraně zdraví veřejnosti.

"Bohužel, situace začíná být kritická, informace o případech země dostatečně WHO nepodávají," uvedl Mandharí. Činitel doplnil, že bylo posíleno monitorování, testování a podpora rodinám, které jsou v karanténě či drží v izolaci příbuzné. "Musí se ale dělat mnohem víc. V mnoha zemích máme stále čas na zintenzivnění našich snah (šíření zastavit)," dodal.

Podle agentury AP má devět z deseti případů nákazy novým koronavirem na Blízkém východě íránskou stopu. 

Koronavirus má v Íránu už 1135 obětí, za uplynulých 24 hodin nemoci podlehlo dalších 147 lidí, což je dosud podle agentury AP nejvyšší denní nárůst. Dohromady islámská republika zaznamenala 17.361 nákaz. Nejprve íránské úřady podle agentury nepřiznávaly, jak velkou hrozbu nákaza představuje, v uplynulých dnech ale zintenzivnily testování, začaly uzavírat šíitské svatyně a vyzvaly obyvatele, aby se zdržovali doma.

Prezident Hasan Rúhání se dnes ohradil proti kritice, že úřady na nákazu nereagovaly dost rychle a první případy zatajovaly. V projevu ke kabinetu uvedl, že vláda byla transparentní a o nákaze informovala hned po zaznamenání prvního případu 19. února. "Mluvili jsme k lidem upřímně. Nebyla tam žádná prodleva," řekl.

Tvrdá opatření proti koronaviru v uplynulých týdnech zavedl Izrael. Kromě toho, že prakticky zastavil turismus do země, omezuje veřejnou dopravu, zintenzivňuje testování a zapojuje do monitorování možných kontaktů nakažených nové technologie. Podle dnešní bilance má v Izraeli koronavirus 427 lidí, nikdo dosud nemoci v zemi nepodlehl.

Nová opatření, které mají šíření nákazy zabránit, dnes oznámily také Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie. SAE dočasně přestaly vydávat víza cizincům, výjimku mají pouze diplomaté a rezidenti. Rijád mezitím na 15 dní pozastavil pracovní činnost většiny saudskoarabského soukromého sektoru a vyzval společnosti, aby zavedly práci z domova. Výjimku mají sektory zdravotnictví a obchody s potravinami, všichni starší 55 let, lidé se zdravotními problémy a těhotné ženy musí dostat dva týdny volna navíc. Dříve byla s výjimkami v Saúdské Arábii pozastavena práce státních zaměstnanců. Katar a Omán zakázaly vstup do země cizincům.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zřícené letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo

29.05.2020 08:06 Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání…

Turecko po dvou měsících částečně obnovilo provoz vlaků

28.05.2020 14:08 V Turecku dnes po dvouměsíční přestávce vynucené epidemií nemoci covid-19 vyjely na trať…

Izrael odrazil hackerský útok na vodovodní síť. Nastala nová éra skryté…

28.05.2020 13:10 Šéf izraelského úřadu pro kybernetickou bezpečnost Jigal Unna dnes uvedl, že Izrael v dubnu odrazil…

Asad stojí před větším problémem než válka, čelí největší krizi za 9 let

28.05.2020 09:36 Syrský prezident Bašár Asad čelí největší krizi za devět let války. Důvodem jsou neshody v rodině,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy