Izraelský úder na Írán se přiblížil? Analytik píše o bodu zlomu

NÁZOR - Více než 4 roky po podpisu smlouvy o íránském jaderném programu a 18 měsíců poté, co od ní odstoupil americký prezident Donald Trump, vystupuje Írán na půdě OSN konečně defenzivně. Tvrdí to alespoň analytik Yonah Jeremy Bob v komentáři pro server Jerusalem Post.

Bod obratu v nedohlednu

Od Trumpova rozhodnutí tři evropští signatáři smlouvy - Německo, Francie a Británie, Spojené státy - kritizovali a většinou morálně podporovali Írán, přičemž ignorovali jeho problematické aktivity v oblasti balistických raket a blízkovýchodní politiky, konstatuje Bob. Podotýká, že to se však před dvěma týdny změnilo, kdy evropská trojka nahlásila Írán Radě bezpečnosti OSN kvůli nejméně čtyřem porušení rezolucí omezujících testy íránských balistických střel.

"Je to bob obratu podobně jako v roce 2010, kdy se svět začal opět sjednocovat proti Íránu a znovu na něj uvalil globální sankce?" táže se analytik. Míní, že otevření otázky íránského raketového programu na půdě OSN z podnětu zemí EU je velmi důležitý moment, ale zdaleka ne zvrat.  

Krok je důležitý, protože může začít posunovat diplomatickou morální převahu zpět na stranu Izraele a USA, vysvětluje Bob. Dodává, že nejde o zvrat, protože dopady budou zřejmě mírnit Čína a Rusko.

Navzdory americkým sankcím, které vstoupily v platnost v srpnu 2018 a naplno se projevily letos v květnu, podpora Ruska, Číny a mnoha dalších zemí drží Írán nad vodou, poukazuje analytik. Konstatuje, že americká kampaň "maximálního tlaku" je významná, ale stále se neblíží situaci, která přinutila Teherán v roce 2015 uzavřít dohodu o jaderném programu, tedy nátlaku vycházejícím z jednomyslných sankcí OSN.

"To, co v roce 2010 umožnilo sankce OSN, byla ruská a čínská spolupráce a všechny signály ukazují, že tyto země nyní pevně stojí na íránské straně," pokračuje Bob. Deklaruje, že spolu s tím, jak se evropská trojka blíží americkým pozicím, Rusko a Čína jdou opačným směrem a sbližují se s Íránem.    

V září, poté, co Írán zaútočil na saúdskoarabské ropné rafinerie, Moskva oznámila, že v prosinci proběhne společné íránsko-ruské námořní cvičení, připomíná analytik. Dodává, že v reakci na listopadové oznámení Teheránu, že poruší již čtvrté ujednání smlouvy o svém jaderném programu, Kreml vydal prohlášení, že Írán nelze vinit s ohledem na předchozí vypovězení smlouvy Trumpem.

Rusko nemělo žádný vliv na dopis evropské trojky OSN, který odsoudil íránské raketové testy, a vrací se do 90. let, kdy výrazně usnadňovalo Teheránu jeho postup v pokročilém balistickém raketovém programu, konstatuje Bob. Doplňuje, že Moskva sice počátkem prosince ukončila spolupráci s Teheránem na jeho jaderném zařízení Fordo, avšak z ruského pohledu nešlo o důležitý projekt, ale spíše ústupek, který si vynutil Západ.

V době, kdy Rusko oznámilo ukončení spolupráce, Írán zveřejnil, že mu Moskva rozšíří úvěr v hodnotě 5 miliard dolarů, upozorňuje analytik. Deklaruje, že to nejsou kroky spojence, který mění strany jen kvůli despektu ze strany EU.

Preventivní úder ve hře

Také Čína viní ze současné patové situace spíše USA než íránské porušování smlouvy z roku 2015 a omezení na testy balistických raket, připomíná Bob. Uvádí, že Peking navenek odstoupil od několika důležitých kontraktů s Íránem, ale uzavřel mnoho dalších postranních hospodářských dohod, které udržují íránskou ekonomiku nad vodou, americkému tlaku navzdory.

"V jednu chvíli Čína omezila nákup íránské ropy téměř na nulu, ale od dubna se vrátila k 800 tisícům barelů denně," píše analytik. Dodává, že i poté, co Spojené státy ukončily v květnu sankční výjimky, Čína pokračuje v objednávkách ropy, jejichž objem neustále roste.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ruskou a čínskou podporu sankcím OSN v letech 2010 a 2012 hodnotí Bob zpětně jako šťastnou náhodu, která souvisela s kroky tehdejšího íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který odmítl mnoho ruských a čínských kompromisních myšlenek, které Írán stále stavěly do výhodné pozice oproti Západu.

Ahmadínežád také s ohledem na domácí nálady a nespokojenost s nerovným postavením Íránu v hospodářských vztazích s Ruskem a Čínou proti oběma zemím realizoval přímé politické a ekonomické kroky, poukazuje analytik. Vysvětluje, že Peking a Moskva mu proto chtěly uštědřit lekci.     

Ahmadínežád je ale již dlouho pryč a Rusko s Čínou dnes hrají vyšší hru s cílem vyvážit americký světový vliv, což znamená, že dokud Írán neudělá podobnou chybu a nerozhněvá si své zastánce, Moskva a Peking budou zřejmě vetovat jakékoliv akce OSN proti Teheránu, očekává Bob. Deklaruje, že za této situace není nadále vyloučeno, že Izrael bude muset podniknout preventivní úder na íránská jaderná zařízení.

"Teprve se uvidí, zda (jednání v OSN) poskytne větší diplomatickou záštitu pro takovou izraelskou akci, pakliže EU ohledně Íránu konečně došla k bodu zlomu," uzavírá analytik.

Související

Více souvisejících

Írán Izrael Rusko USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy