Dcera bývalého saúdskoarabského krále Basma je ve vězení, žádá o milost

Saúdskoarabská princezna Basma bint Saúdová požádala svého strýce krále Salmána, aby jí pomohl dostat se na svobodu. Prosba se podle stanice BBC objevila na Basmině twitterovém účtu. Šestapadesátiletá princezna, která je dcerou někdejšího krále Saúda a v minulosti se zasazovala o lidská práva, tvrdí, že je "svévolně" vězněná a že se její zdravotní stav zhoršuje.

Přidejte svůj názor

Saúdská Arábie
doporučujeme

V jiném tweetu princezna také požádala korunního prince a svého bratrance Muhammada, aby "přehodnotil její případ a propustil ji", protože neudělala nic špatného, informuje BBC.

Královský dvůr na zprávy o Basmě nereagoval. V minulých letech bylo uvězněno několik členů početného klanu Saúdú.

Basma je dceru krále Saúda, který zemi vládl v letech 1953 až 1964. Angažovala se v kauzách ochrany lidských práv a ústavní reformy. Loni se objevila nepotvrzená zpráva, podle níž byla Basma umístěna do domácího vězení spolu s jednou ze svých dcer. Důvodem bylo podezření, že se chystá ze země odjet.

"Jak možná víte, jsem nyní svévolně zadržovaná ve věznici Al-Háir, aniž jsem z něčeho obviněná. Můj zdravotní stav se natolik zhoršuje, že je to vážné a může mne to zabít. Nedostává se mi lékařské péče a nedostala jsem odpovědi na dopisy, které jsou poslala královskému dvoru. Byla jsem bez vysvětlení spolu s dcerou unesena a uvržena do vězení," stojí v tweetech.

Podle minulých zpráv byla Basma zadržena loni v březnu, když se chystala odjet do Švýcarska, aby se léčila. Od té doby se na veřejnosti neobjevila. Hovoří se o ní jako o 115. a nejmladším potomkovi krále Saúda. Její matkou je Syřanka Džamíla Márijová, kterou si král vybral při jejím pobytu na pouti do Mekky.

Basma se narodila v posledních měsících Saúdova panování. Matka ji pak odvezla do Bejrútu, a když v roce 1975 začala libanonská občanská válka, rodina odjela do Británie. Basma studovala několik oborů včetně medicíny a anglické literatury. Je rozvedená a má pět dětí. V Saúdské Arábii založila síť restaurací a chce ji rozšířit do Británie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN varuje před omezením či ukončením programů v Jemenu

03.06.2020 18:55 OSN dnes varovala, že bude muset do konce měsíce omezit či zcela pozastavit své programy na boj s…

Zabití Floyda odhaluje pravou podstatu vlády USA, tvrdí duchovní Chameneí

03.06.2020 16:36 Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí dnes uvedl, že zabití černocha George Floyda…

Polovina Izraelců podporuje anexi části Západního břehu, ukázal průzkum

03.06.2020 16:00 Izraelskou anexi částí Západního břehu Jordánu podporuje zhruba polovina Izraelců. V otázce, zda by…

Izrael na prahu další vlny koronaviru. V karanténě je 10 tisíc učitelů a…

02.06.2020 15:59 V Izraeli je kvůli novým případům koronaviru v karanténě přibližně 10.000 učitelů a žáků. Jenom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy