Evropští politici odrazují Izrael od anexe údolí Jordánu, ostrý dopis podepsali i čeští Piráti

Více než tisíc poslanců parlamentů evropských zemí vyzvalo v otevřeném dopise Izrael, aby ustoupil od chystané anexe židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. Plán podle nich budí "vážné obavy", židovský stát by měl počítat s následky svého jednání, napsala dnes stanice BBC. K výzvě se připojili i někteří zástupci české Pirátské strany.

Úterní zveřejnění dopisu v několika evropských denících přichází týden předtím, než by proces anexe mohl začít. Podle koaliční smlouvy, která minulý měsíc vedla k vytvoření nové izraelské vlády, se o anexi může začít hlasovat v parlamentu od 1. července.

Rozšíření izraelské svrchovanosti na palestinská území s izraelskými osadami je projektem dlouholetého premiéra Benjamina Netanjahua a je v souladu s kontroverzním plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa na řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Pokud bude anexe schválena, Izrael by zabral až 30 procent Západního břehu, tedy území, s nímž Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Palestinská samospráva krok rozhodně odmítá.

V dopise zaslaném ministerstvům zahraničí evropských zemí varuje 1080 poslanců z 25 evropských zemí, že jednostranné zabrání části Západního břehu může být "osudné pro vyhlídky na mír mezi Izraelem a Palestinou a bude v rozporu s nejzákladnějšími pravidly, jimiž se řídí mezinárodní vztahy". Zdůrazňují také, že má potenciál destabilizovat celý region.

Signatáři upozorňují, že ponechání anexe bez kritické odezvy povzbudí další státy k řešení svých územních nároků "bez ohledu na základní principy mezinárodního práva". Možnost uvalení sankcí na Izrael v případě dokončení anexe dopis výslovně nezmiňuje.

Podle BBC se jedná o známku rostoucího mezinárodního tlaku na Izrael, aby od anexe upustil. Iniciátorem dopisu je bývalý předseda izraelského parlamentu Avraham Burg spolu s třemi dalšími izraelskými veřejnými osobnostmi, které podporují takzvané dvojstátní řešení izraelsko-palestinského sporu.

Z českých zákonodárců podepsali dopis někteří členové Pirátské strany - europoslanci Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa a dále sněmovní poslanci František Kopřiva, Jan Lipavský, František Navrkal a Ondřej Profant.

Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval Izrael, aby se vzdal záměru anektovat oblasti s izraelskými osadami na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu. Pokud se anexe uskuteční, bude to podle Guterrese nejen nejvážnější porušení mezinárodního práva, ale vážně to poškodí i naděje na obnovu izraelsko-palestinských rozhovorů.

"Vyzývám izraelskou vládu, aby opustila plány na anexi," prohlásil Guterres v Radě bezpečnosti OSN. "Pokud bude realizována, stane se anexe nejvážnějším poručením mezinárodního práva, vážně naruší vyhlídky na řešení v podobě dvou států a podkopá možnosti na obnovu jednání," dodal. Upozornil tak na to, že začlenění části palestinského území pod Izrael zkomplikuje vznik budoucího palestinského státu.

Plán Izraele na připojení části palestinských teritorií v květnu odsoudili v novinovém článku také šéf české diplomacie Tomáš Petříček a jeho dva předchůdci v ministerské funkci Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg. Záměr by byl podle nich porušením mezinárodního práva a do budoucna by vyloučil vytvoření samostatného palestinského státu. Petříčka za tento krok kritizovali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš.

Související

Více souvisejících

Izrael palestina Česká pirátská strana Mikuláš Peksa (Piráti) Jan Lipavský António Guterres OSN

Aktuálně se děje

před 33 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy