Írán přísně potrestal francouzskou antropoložku, prý ohrozila národní bezpečnost

V Íránu dnes odsoudili k šesti letům vězení francouzskou antropoložku Faribu Adelkhahovou. Soud ji shledal vinnou z ohrožení národní bezpečnosti a z šíření propagandy proti politickému systému islámské republiky. S odkazem na jejího advokáta o tom informují agentury Reuters a AFP. Francie požaduje okamžité propuštění jedenašedesátileté vědkyně, která má francouzské i íránské občanství.

Věznice
doporučujeme

Podle obhájce Saída Dehghana byl ženě vyměřen pětiletý trest za ohrožení národní bezpečnosti a zároveň byla za šíření propagandy odsouzena na jeden rok. Odpykat si podle svého advokáta bude muset jen delší trest, proti oběma je ale podle něj možné podat odvolání.

"Toto odsouzení není založeno na žádných závažných skutcích ani skutečnostech, a je tedy politickým rozhodnutím," uvedlo dnes francouzské ministerstvo zahraničí. "Žádáme íránské úřady, aby paní Adelkhahovou okamžitě propustily," dodalo.

Fariba Adelkhahová původně čelila i obvinění ze špionáže, ale to úřady v lednu stáhly. Vědkyně do Íránu jezdila pravidelně a zjišťovala v rámci své práce situaci v tamní porevoluční společnosti.

V březnu íránské úřady propustily z vězení francouzského badatele Rolanda Marchala, který je životním partnerem Adelkhahové a byl stejně jako ona zadržen v červnu loňského roku. Marchal byl zatčen poté, co šel svou partnerku navštívit do věznice.

Francouzský prezident Emmanuel Macron už dříve Teherán vyzval, aby propustil i Adelkhahovou. Írán dvojí občanství neuznává.

Adelkhahová ve vazbě držela do února 49denní protestní hladovku, uvedla agentura AFP. Obavy jejích podporovatelů o zdraví zadržené vzbuzuje i šíření nemoci covid-19 v íránských věznicích. Írán patří k zemím, kterou pandemie postihla nejvíce; viru zde už podlehlo téměř 7000 lidí.

Vzájemné zadržování svých občanů podle agentury Reuters komplikovalo vztahy mezi Francií a Íránem v době, kdy se Macron snažil snížit napětí mezi Washingtonem a Teheránem. Ty jsou mimořádně vypjaté od roku 2018, kdy americký prezident Donald Trump odstoupil od jaderné dohody mezi Íránem a šesti státy z roku 2015 a zavedl proti islámské republice sankce, jež mají tvrdý dopad na její ekonomiku.

Íránské revoluční gardy v posledních letech zatkly desítky lidí s dvojím občanstvím kvůli obviněním ze špionáže.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izraelská vláda schválila zostření karantény. Jsme na okraji propasti,…

24.09.2020 08:24 Izraelská vláda dnes po mnohahodinovém jednání schválila zostření podmínek celostátní karantény,…

Raab: Londýn chce vyřešit dluh vůči Íránu ze 70. let

23.09.2020 10:10 Británie s Íránem stále vyjednává o zaplacení dluhu za nedodanou zbrojní zakázku ze 70. let. Řekl…

Saúdská Arábie rozvolňuje pravidla pro poutě do Mekky

23.09.2020 07:51 Obyvatelům Saúdské Arábie bude od 4. října opět umožněno vykonávat umru, muslimskou malou pouť do…

Otevírá se cesta k míru na Blízkém východě? Politolog krotí optimismus

23.09.2020 00:01 NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama