Irácké uprchlice mají problém vrátit se domů, domy jsou zabrané

Stovky tisíc Iráčanek, které v minulosti uprchly před boji proti Islámskému státu (IS) do jiných částí země, se teď nemohou dostat zpět do svých domovů. Jak oznámila Norská rada pro uprchlíky (NRC), brání jim v tom nečinnost úřadů a také zábor jejich nemovitostí místními lidmi. Stačí k tomu jakékoli podezření, že rodina měla něco společného s teroristickým IS, informovala agentura AP.

Na překážky podle NRC naráží 11 procent uprchlých Iráčanek. Třiasedmdesátiletá Sabaha Ahmadová strávila roky v táborech na severovýchodě Iráku, v iráckém Kurdistánu. Je ze Širkátu v sunnitském regionu provincie Salláhaddín, odkud uprchla v roce 2016. "Nemohu zpět, protože kmen nám vstup zakázal. Obvinili mého syna ze členství v IS, ale to není pravda. Udělali to, protože chtěli naše pozemky," řekla žena.

Podle NRC vypovědělo devět procent žen dotázaných v provinciích Dahúk, Ninive, Kirkúk a Anbár, že jejich nemovitosti zabrali příbuzní, kmenoví vůdci, milice a bezpečnostní síly a teď brání návratu majitelů.

Zpráva NRC se opírá o výpovědi 1002 žen. Návrat je nemožný i při sebemenším náznaku možného spojenectví s IS, a to i když ženy mohou předložit platné dokumenty o vlastnictví nemovitosti. Některé mají problém, protože nemovitosti jsou napsány na manžele, kteří už ale zemřeli v bojích.

Právní řízení nyní navíc komplikuje epidemie covidu-19, protože soudy a právní služby nefungují. Irácký zákon ženám zaručuje vlastnická práva, avšak jejich uplatnění v případě uprchlic brání často místní kmeny.

Za bojů proti IS, který obsadil sever Iráku v roce 2014 a poražen tam byl roku 2017, odešlo z domovů šest milionů Iráčanů, což je 15 procent obyvatel.

Ahmadová řekla, že se snažila dovolat vůdce svého kmene, ale marně. "Mám strach o svá vnoučata," řekla žena, která stále žije ve stanu v uprchlickém táboře.

Šťastněji skončil případ irácké jezídky Lajly Ajduové, kterou v 11 letech unesli členové IS a přinutili provdat se za jednoho z nich. Mladá žena s ním žila v Sýrii, manžel byl zabit při náletu a ona se pak dostala do tábora v severní Sýrii. Nyní je jí 17 let a podařilo se jí zkontaktovat svou rodinu v Iráku. Její návrat zkomplikovala epidemie, kvůli níž byla uzavřena irácko-syrská hranice. Podle agentury AFP se Ajduová nakonec v neděli do Iráku vrátila.

Související

Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák uprchlíci migrace

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy