Irák ochromila stávka. Na vládní zónu dopadla raketa, centra měst blokují demonstranti

Tisíce Iráčanů dnes zaplavily ulice Bagdádu a měst jižně od něj, aby pokračovaly v protivládních protestech, při nichž od 1. října zemřelo přes 300 lidí. Účastníci požadují výměnu kabinetu, který viní z korupce a ekonomických potíží. Vláda v minulých dnech předložila seznam navrhovaných reforem, ale občané je nepovažují za dostatečné. V Bagdádu při potyčkách na mostě zemřel podle policie jeden člověk a 32 lidí utrpělo zranění. Na střeženou vládní zónu byla vypálena raketa, ale nezpůsobila větší škody.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Irák
doporučujeme

Na mnoha místech demonstranti zablokovali silnice v centru i na jihu země. V Iráku byla vyhlášená generální stávka a nepracuje se. Zavřené byly školy, univerzity a další instituce. Zablokované silnice brání lidem v pohybu ve městech Násiríja, Amára, Kút, protesty jsou hlášeny také z Basry a Hilly, tedy z měst ležících jižně od metropole.

V bagdádské čtvrti Sadr si demonstranti sedli na vozovku, aby zaměstnancům zabránili dostat se do práce. "Nic se neotevře, dokud nebude poslední zkorumpovaná osoba odstraněna. Teprve pak se odtud hneme," citovala agentura AP jednoho z protestujících. Irák je na seznamu zemí řazených podle korupce na 12. místě.

Večer policie oznámila, že jednoho z demonstrujících při potyčkách na jednom z bagdádských mostů zasáhl granát se slzným plynem do hlavy a zabil ho. Zraněno bylo 32 lidí. Demonstranti se několik dní snaží obsadit mosty přes Tigris, které vedou k tak zvané zelené zóně, v níž jsou vládní instituce a zahraniční ambasády. Dnes na toto místo dopadla jedna raketa, ale nikoho nezabila a nezpůsobila ani větší materiální škody.

Demonstrace začaly v Irfáku jako masové projevy nespokojenosti s nedostatkem pracovních příležitostí a s nefungujícími službami. Za požadavky protestujících se postavil šíitský duchovní Muktada Sadr, který také vyzval ke generální stávce, jež má zvýšit tlak na politiky.

V Bagdádu se dnes lidé pokoušeli obsadit další most a rozšířit protest z centrálního náměstí Tahrír i na náměstí Chilání ve snaze přiblížit se k zóně vládních úřadů a velvyslanectví. Tuto část Bagdádu ale bezpečnostní síly pečlivě střeží. Při jedné z dnešních potyček policisté použili slzný plyn a zraněni byli dva lidé.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Genocida Arménů? Senát na nátlak Trumpa zablokoval rezoluci proti Turecku

06.12.2019 10:54 Republikáni v americkém Senátu ve čtvrtek zablokovali hlasování o rezoluci označující hromadné…

Nálože v autech zabily v Sýrii dva civilisty

05.12.2019 19:33 Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že exploze nálože umístěné v automobilu dnes v Tureckem…

USA mají vlastní odhad počtu obětí protestů v Íránu. Je násobně vyšší

05.12.2019 18:35 Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook dnes uvedl, že íránské pořádkové síly možná zabily více než…

Írán hodlá pokračovat v balistickém programu. Začne OSN jednat?

05.12.2019 17:34 Írán je odhodlán pokračovat ve svém kontroverzním balistickém programu. Teherán to písemně oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama