Írán si pospíšil. Obávané vojenské jednotky Kuds už mají nového velitele

Novým velitelem íránských elitních jednotek Kuds se stal brigádní generál Esmáíl Káaní. Místo Kásema Solejmáního, který zahynul při americkém útoku, ho dnes jmenoval íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, informovala s odvoláním na íránskáí média agentura Reuters. Káaní dosud působil jako Solejmáního zástupce.

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Program elitních jednotek zůstane stejný jako pod Solejmáního vedením, zdůraznil podle íránských státních médií Chameneí. Smrt dosavadního velitele sil Kuds duchovní vůdce označil za "mučednickou".

Americká armáda s pomocí bezpilotního letadla v noci na dnešek zaútočila v Bagdádu na auta, v nichž byli Solejmání a také člen vedení iráckých milicí Abú Mahdí Muhandis.

Muhandis byl zástupcem velitele Lidových mobilizačních sil (PMF), které jsou součástí irácké armády a sdružují množství milicí, z nichž mnohé podléhají íránskému vlivu.

Útok je dalším z projevů rostoucího napětí mezi Íránem a USA, které začalo v roce 2018, kdy USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, pokračovalo incidenty v Perském zálivu a vyvrcholilo minulý týden útoky v Iráku. V úterý pak demonstranti napadli americké velvyslanectví v Bagdádu a odešli od něj až druhého dne. USA poukazují na rostoucí vliv Íránu v regionu.

Irácký úřadující premiér Ádil Abdal Mahdí útok považuje ze nepřijatelné narušení irácké suverenity, avšak prezident Barham Sálih stejně jako vlivný duchovní Alí Sistání vyzvali všechny strany ke zdrženlivosti.

Ke snížení americko-íránského napětí vybídl britský ministr zahraničí Dominic Raab. Francouzská státní tajemnice pro evropské záležitosti Amílie de Montchalinová řekla, že prioritou Francie je stabilita Blízkého východu. Berlín vyjádřil "velké znepokojení" nad děním a vyzval ke snížení napětí. Rusko označilo americký raketový útok v Bagdádu za "avanturistický krok, který povede ke zvýšení napětí v celém regionu".

Bezpečnostní obavy má také Izrael, jehož armáda je v pohotovosti. Země se, coby spojenec USA, obává, že by se mohla stát cílem íránské odvety ze Sýrie, kde má Írán své jednotky, nebo z Libanonu, kde působí spojenec Íránu hnutí Hizballáh.

USA doporučily všem svým občanům odjet urychleně z Iráku a ropné společnosti už zahájily evakuaci amerického personálu z Basry. Bezpečnostní opatření kolem svých vojáků v regionu zvýšily Německo a Británie. V USA útok kritizovali američtí demokraté, podle nichž to povede k eskalaci na Blízkém východě. Republikáni naopak operaci schvalují. Nařídil ji prezident Donald Trump, který zatím nereagoval, pouze na twitter umístil americkou vlajku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama