Írán hrozí otevřenou válkou

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes uvedl, že jeho americký protějšek Mike Pompeo úmyslně zdržuje vydání víz íránské delegaci, která se má tento měsíc zúčastnit zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf
doporučujeme

Zda zdržení ve vydávání víz íránské delegaci souvisí s tím, že Spojené státy zařadily Zarífa koncem července na sankční seznam, není jasné. "Hodina dějepisu pro můj nezkušený protějšek: Nelson Mandela byl na americkém seznam teroristů do roku 2018, tedy ještě 15 let poté,co dostal Nobelovu cenu za mír," napsal Zaríf.

Mandela byl symbolem boje proti apartheidu a první černošský prezident Jihoafrické republiky (1994-1999). Zemřel v roce 2013.

Zaríf zároveň v rozhovoru, který dnes zveřejnila CNN, varoval Spojené státy a Saúdskou Arábii před útoky na Írán a řekl, že by to vedlo k otevřené válce. Spor Rijádu, Washingtonu a Teheránu se vyostřil po sobotních útocích na dvě ropná zařízení v Saúdské Arábii.

K odpovědnosti za akci se přihlásili jemenští povstalci z řad Húsíů, jejichž spojencem je Írán. Rijád a Washington naopak obvinili Írán. Ten ale jakékoli zapojení do útoku odmítá.

Loading...
Vstupte do diskuze (47)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Do Evropy se dostanou další teroristé IS? Belgie má kontroverzní plán

19.10.2019 18:52 Aktualizováno Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na…

Příměří na severu Sýrie v troskách? Rozbijeme vám hlavy, hrozí Erdogan…

19.10.2019 15:31 Aktualizováno Turecko a syrští Kurdové se navzájem obvinili z nedodržování příměří na severu Sýrie. Bylo ujednáno…

V Iráku doutnají nové protesty, během pouti do Karbaly zněla protivládní…

19.10.2019 15:23 Tisíce poutníků dnes na výzvu šíitského duchovního Muktady Sadra provolávaly u příležitosti šíitské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama